Så mange unge blir skadet i trafikken rundt skolestart
113 unge under 19 år ble skadet i trafikken i skolestartmåneden i fjor. - Vær ekstra forsiktig når du skal kjøre rundt skoletid nå.

Det sier fagsjef på motor i Frende Forsikring, Roger Ytre-Hauge. Fem av de 113 som ble skadet i trafikken i august i fjor omkom. To var mellom 6 og 15 år og tre var mellom 16 og 17. Tallene kommer fra Statistisk Sentralbyrå.
- Ytterligere 12 ble alvorlig eller meget alvorlig skadet. Dette er tragiske ulykker som jeg håper vi unngår denne høsten, sier Ytre-Hauge.
Tydelige forskjeller i aldersgrupper
- Det er en klar sammenheng mellom alder og antallet skader. Jo eldre barna blir, jo oftere kommer de seg alene til skolen. Det er viktig at ungene vet hvordan de skal ferdes trygt på skoleveien så alle kommer seg til og fra uten uhell, sier fagsjefen i Frende.
- 0-5 år: Tre skadde i trafikken i august i fjor
- 6-15 år: To drept og 24 skadde i trafikken i august i fjor
- 16-17 år: Tre drept og 44 skadde i trafikken i august i fjor
- 18-19 år: 37 skadde i trafikken i august i fjor
Kilde: Statistisk Sentralbyrå
Hyppige kontroller
- Bilistene har åpenbart et stort ansvar de neste ukene. Husk på at det er flere barn i trafikkbildet enn det har vært gjennom sommerukene. Ikke forvent at de små har kontroll og oversikt over trafikkbildet på samme måte som en voksen, sier Roger Ytre-Hauge.
- De små løper og leker, mens de litt eldre ikke kjenner trafikkbildet så godt som deg og gjerne går med musikk på øret. Da krever det at du som sjåfør er oppmerksom og kjører forsiktig. De fleste ulykker og uhell skjer mens du er stresset eller skynder deg, sier han.
- Det er også grunnen til at politiet har hyppige fartskontroller i nærheten av skolene nå når skolen starter opp igjen, sier fagsjefen.
Nøkkelord
Kontakter
Heidi Tofterå Slettemoenkommunikasjonssjef
Tel:+47 97 02 97 02heidi.slettemoen@frende.nowww.frende.no/aktuelt/Bilder



Om Frende Forsikring
Frende Forsikring har noen av Norges mest fornøyde forsikringskunder. Vi bryr oss litt ekstra om deg, ditt og dine!
Helnorske Frende eies av solide sparebanker og brannkasser og har rådgivere landet rundt. Vi har over 300 ansatte ved hovedkontoret i Bergen, og rundt 270.000 privat- og bedriftskunder med forsikringsløsninger innen skadeforsikring og livsforsikring.
Følg pressemeldinger fra Frende Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Frende Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Frende Forsikring
Kraftig løft for Frende30.4.2025 06:30:11 CEST | Pressemelding
Svært positivt første kvartal med gode skaderesultater og betydelig forbedring fra i fjor. Solid finansresultat til tross for store svingninger.
Disse digitale truslene må du vite om nå29.4.2025 07:54:00 CEST | Aktuelt
En fersk undersøkelse viser at 1 av 3 nordmenn har blitt svindlet digitalt. - Folk er spesielt redde for kunstig intelligens og frykter at de ikke lukter lunta før det er for sent.
Unge vet ikke hvor farlig dette kan være24.4.2025 07:55:00 CEST | Aktuelt
Nå blir flere hundre tusen elsparkesykler hentet fram til en ny sesong. En helt fersk undersøkelse viser at mange ikke vet hvordan de lades trygt. - Da vet de ikke hvor galt det kan gå.
Sesongstart på sjøen: Mange får skadesjokk22.4.2025 07:57:00 CEST | Aktuelt
For mange båteiere markerte den sene påska sesongstart på sjøen. - Men mange har ikke sett til båten siden i fjor. Det kan straffe seg.
Skadeskred: 1 av 5 brukte reiseforsikringen sin i fjor15.4.2025 07:57:00 CEST | Aktuelt
I fjor meldte nordmenn inn reiseskader for mer enn 3 milliarder kroner. Det er ny rekord.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom