Tare kan gi sunnere brød
18.7.2024 07:00:00 CEST | Nofima | Pressemelding
Forskere i Nofima har nylig publisert en vitenskapelig rapport som viser at tare kan gi sunnere brød. Taren øker innholdet av jod som er viktig for skjoldbruskkjertelen hos voksne og hjernens utvikling blant barn og unge. Brødet kan få en svak grønnfarge og en mild lukt av sjø.

Studien, utført av forskere i matforskningsinstituttet, viser at det er mulig å tilsette inntil 1-2% tare i brødet uten at det påvirker brødets sensoriske egenskaper negativt. Da forskerne brukte tare som ikke var blansjert, ble det nesten ingen merkbar forskjell i farge eller lukt sammenlignet med vanlig brød. Lett kokt (blansjert) tare ga en svak grønnaktig farge og en mild sjølukt, men påvirket ikke teksturen.
Mange får for lite jod i kostholdet, men for mye kan være skadelig. Tare er rik på jod, og ved å tilsette riktig mengde i brød, kan man bidra til at folk får akkurat passe mengde av dette viktige stoffet. Forskerne understreker at det er viktig å ikke overskride anbefalt daglig inntak av jod, og at det derfor er nødvendig å kontrollere mengden tare som tilsettes i brødet.
Andre kilder til jod er hvitfisk som torsk og hyse, melk, yoghurt og brunost.
Forskere i Nofima har også jobbet med behandlingsmåter av tare for å redusere jodinnholdet slik at vi kan bruke mer tare i mat, blant annet som smaksforsterkere.
Forskningen ble finansiert gjennom Norwegian Seaweed Biorefinery Platform-prosjektet, som har fått støtte fra Norges forskningsråd.
Nøkkelord
Kontakter
Morgan LillegårdDirektør, Kommunikasjon og samfunnskontakt
Tel:+47 416 10 130Morgan.Lillegard@nofima.noBilder


Lenker
Nofima er et ledende næringsrettet forskningsinstitutt som driver forskning og utvikling for akvakulturnæringen, fiskerinæringen og matindustrien.
Nofima AS har hovedkontor i Tromsø, og forskningsvirksomhet i Bergen, Stavanger, Sunndalsøra, Tromsø og på Ås.
Instituttet ble etablert 1. januar 2008 og har om lag 390 ansatte.
Følg pressemeldinger fra Nofima
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nofima på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nofima
Klare råd for å få ungdom til å velge sjømat20.4.2026 14:45:45 CEST | Pressemelding
Prioriter pris! Få bort fiskebein og vond lukt. Og få influensere på banen!
Har du nok mat i beredskapslageret?16.4.2026 06:30:00 CEST | Pressemelding
Lurer du på hvor mye du skal handle til beredskapslageret? Her får du Nofima-forskernes råd om hvilken mat, og hvor mye mat som er lurt å ha dersom en krise oppstår.
Fish residuals may hold the key to male fertility13.4.2026 08:44:21 CEST | Press release
Nofima scientists are developing fertility supplements for men made from salmon heads.
Lite kunnskap om hva laksen spiser9.4.2026 11:01:27 CEST | Pressemelding
Visste du at om lag 70 prosent av fôret til oppdrettslaks består av planter? Hvis ikke, er du i godt, internasjonalt selskap.
Slik skal de øke fertiliteten hos europeiske menn30.3.2026 05:00:00 CEST | Pressemelding
Nofima-forskere er i gang med å utvikle fertilitetspiller til menn laget av laksehoder.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom