Her er årets første fjellrevkull
Årets første kull med fjellrevvalper er registrert på Saltfjellet. Du kan følge registreringen av valpekull rundt i landet fortløpende på NINA sine nettsider.

Fjellrevvalpene har begynt å komme ut av hiet flere steder. De første observasjonene ble gjort på Saltfjellet, og per 11. juli var det registrert 7 kull med totalt 29 valper i Norge.
– Nå er naturoppsynet i full gang med å registrere valpekull. Til tross for at fjellreven får støttefôring, er den fortsatt delvis avhengig av smågnagere. Ut fra det vi har sett av smågnagere i år, forventer vi mest aktivitet sør for Polarsirkelen. Men det er for tidlig å si noe sikkert, forteller seniorforsker Nina E. Eide i Norsk institutt for naturforskning (NINA).
Rekordår i 2022
I fjor ble det dokumentert 39 fjellrevkull i Norge, med totalt 189 valper. Det var en nedgang fra rekordåret 2022, da det ble dokumentert hele 354 valper fordelt på 72 kull.
Overvåkingsprogrammet for fjellrev følger utviklingen i fjellrevbestandene. Overvåkingen foregår i hovedsak ved å kontrollere kjente hi på sommeren, for å påvise eventuelle valpekull. Hvis du ferdes i fjellet og ser fjellrev, kan du melde fra til regionalt fagansvarlig fjellrev i Statens naturoppsyn (SNO).
Nyt fjellreven på avstand
– Kos deg med opplevelsen på avstand. Fjellreven er nysgjerrig, men den blir forstyrret selv om det kanskje ikke virker sånn. Om fjellreven flykter, varsler med lyd eller forsvinner inn i hiet, er du kommet for nær, sier Eide.
Hun anbefaler å holde minst 300 meters avstand til fjellrevhi, slik reglene sier Det kan være lurt å lese igjennom Miljødirektoratets fjellrevvettregler hvis du ferdes i fjellrevens rike.
De endelige tallene for antall registrerte fjellrevkull og valper presenteres i rapporten «Fjellrev i Norge 2024» som kommer ved juletider. Registreringene i felt gjøres av Statens naturoppsyn, Fjelloppsynet og Statskog-Fjelltjenesten.
Kontakter
Nina EideSeniorforskerNorsk institutt for naturforskning
Tel:95704383nina.eide@nina.nowww.nina.no/Kontakt/Ansatte/Ansattinformasjon.aspxLenker
Følg pressemeldinger fra Norsk institutt for naturforskning - NINA
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk institutt for naturforskning - NINA på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk institutt for naturforskning - NINA
Vil gjøre det lettere for alle å restaurere natur13.10.2025 15:30:09 CEST | Pressemelding
Samarbeid mellom næringsliv, frivillige og forskere skal løfte naturrestaureringen i Norge til et nytt nivå.
51 jervekull i Norge7.10.2025 14:47:19 CEST | Pressemelding
Det er påvist 51 jervekull i Norge i år, og det er ti færre enn i fjor, viser en ny rapport fra Rovdata. Bestanden er fortsatt over det nasjonale bestandsmålet på 39 årlige kull, som er bestemt av Stortinget.
Kongeørnbestanden i Norge er stabil3.10.2025 12:23:41 CEST | Pressemelding
En oppdatert status for kongeørn i Norge viser at den territorielle delen av bestanden er stabil og innenfor det nasjonale bestandsmålet.
Fjellreven er vaksinert for første gang3.10.2025 10:54:23 CEST | Pressemelding
Alle fjellrevparene fikk valper i avlsstasjonen på Sæterfjellet i år. 31 valper er vaksinert og merket og er klare for å styrke bestanden av den sterkt truete arten.
Barn bytter ut lek i skogen med skjerm29.9.2025 09:15:01 CEST | Pressemelding
Barn og unge bruker stadig mindre tid ute i naturen. Det kan både svekke forståelsen av naturens verdi, og viljen til å ta vare på den.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom