Førebels vurdering av lakseinnsiget klar
5.7.2024 12:24:58 CEST | Miljødirektoratet | Pressemelding
Ei vurdering av årets lakseinnsig så langt har no kommen. Miljødirektoratet vil neste veke gjere vedtak om det vidare laksefisket i sommar.

Frå 23. juni stengde Miljødirektoratet laksefisket i 33 elvar og i sjøen frå svenskegrensa i sør til og med Trøndelag, etter rapportar om svært lite laks så langt i år.
Vedtak klart i tidsrommet 8.-10. juli
No har Norsk institutt for naturforskning (NINA) levert eit notat til Miljødirektoratet (vedlagd PDF i denne pressemeldinga), som samanfattar innsig, oppvandring og fangst av laks hittil i sesongen. Miljødirektoratet vil dei næraste dagane analysere notatet, og gjere vedtak om kvar det blir lov og ikkje å fiske laks vidare i sommar.
Vedtaket kan ventast å vere klart i tidsrommet 8.-10. juli. Miljødirektoratet vil sende ut ei pressemelding når vedtaket er klart.
Kontakter
PressevaktPressevakta svarer på førespurnader frå pressa
Bemanna mellom klokka 8 og 15.45 frå 15. september til 14. mai, mellom klokka 8 og 15 frå 15. mai til 14. september.
Dokumenter
Om oss
Miljødirektoratet jobber for et rent og rikt miljø
Våre hovedoppgaver er å redusere utslipp av klimagasser, forvalte norsk natur og hindre forurensning. Vi er et statlig forvaltningsorgan underlagt Klima- og miljødepartementet. Vi har i underkant av 700 ansatte ved våre to kontorer i Trondheim og Oslo, og ved Statens naturoppsyn (SNO) sine lokalkontor.
Følg pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Miljødirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Klima-støtte til 123 prosjekter i kommuner og fylker28.4.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
Kommuner i hele landet får til sammen 130 millioner kroner for å kutte utslipp av klimagasser fra blant annet avfallshåndtering, anleggsplasser og transport.
Klima-støtte til 123 prosjekt i kommunar og fylke28.4.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
Kommunar i heile landet får til saman 130 millionar kroner for å kutte utslepp av klimagassar frå mellom anna avfallshandtering, anleggsplassar og transport.
Kommuner og virksomheters avfallshåndtering må forbedres17.4.2026 14:01:59 CEST | Pressemelding
En landsomfattende tilsynsaksjon viser at både kommuner og virksomheter har mangler i ordningene for avfallshåndtering.
Kommunar og verksemders avfallshandtering må forbetrast17.4.2026 14:01:59 CEST | Pressemelding
Ein landsomfattande tilsynsaksjon viser at både kommunar og verksemder har manglar i ordningane for avfallshandtering.
Flere kommuner brøt grenseverdiene for svevestøv i 202516.4.2026 09:58:56 CEST | Pressemelding
Flere steder i Norge ble de lovpålagte grenseverdiene for fint og grovt svevestøv overskredet i 2025.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom