Foreløpig vurdering av lakseinnsiget klar
5.7.2024 12:26:22 CEST | Miljødirektoratet | Pressemelding
En vurdering av årets lakseinnsig så langt er nå kommet. Miljødirektoratet vil fatte vedtak om sommerens videre laksefiske i neste uke.

Fra 23. juni stengte Miljødirektoratet laksefisket i 33 elver og i sjøen fra svenskegrensen i sør til og med Trøndelag, etter rapporter om svært lite laks hittil i år.
Vedtak klart i tidsrommet 8.-10. juli
Nå har Norsk institutt for naturforskning (Nina) levert et notat til Miljødirektoratet (vedlagt pdf i denne pressemeldingen), som oppsummerer innsig, oppvandring og fangst av laks hittil i sesongen. Miljødirektoratet vil de nærmeste dagene analysere notatet, og fatte vedtak om hvor det blir lov og ikke å fiske laks videre i sommer.
Vedtaket kan ventes å være klart i tidsrommet 8.-10. juli. Miljødirektoratet vil sende ut en pressemelding når vedtaket er klart.
Kontakter
PressevaktPressevakta svarer på førespurnader frå pressa
Bemanna mellom klokka 8 og 15.45 frå 15. september til 14. mai, mellom klokka 8 og 15 frå 15. mai til 14. september.
Dokumenter
Om oss
Miljødirektoratet jobber for et rent og rikt miljø
Våre hovedoppgaver er å redusere utslipp av klimagasser, forvalte norsk natur og hindre forurensning. Vi er et statlig forvaltningsorgan underlagt Klima- og miljødepartementet. Vi har i underkant av 700 ansatte ved våre to kontorer i Trondheim og Oslo, og ved Statens naturoppsyn (SNO) sine lokalkontor.
Følg pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Miljødirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Kvotepliktige utslipp av klimagasser i Norge står på stedet hvil1.6.2026 08:00:20 CEST | Pressemelding
Kvotepliktige utslipp av klimagasser fra industrien gikk ned 0,1 prosent i 2025. De totale utslippene var 21,7 millioner tonn CO2-ekvivalenter.
Kvotepliktige utslepp av klimagassar i Noreg står på staden kvil1.6.2026 08:00:20 CEST | Pressemelding
Kvotepliktige utslepp av klimagassar frå industrien gjekk ned 0,1 prosent i 2025. Dei totale utsleppa var 21,7 millionar tonn CO2-ekvivalentar.
Tøff start for laksen i Tana26.5.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
En stor andel av utvandrende laks (smolt) som ble merket under vandringen i Tanavassdraget i 2025, nådde aldri havet. Det viser en ny rapport.
Tøff start for laksen i Tana26.5.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Ein stor del av utvandrande laks (smolt) som vart merkt under vandringa i Tanavassdraget i 2025, nådde aldri havet. Det viser ein ny rapport.
Ny rapport: Pukkellaksfella i Tana fungerte godt12.5.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Fjorårets fangstanlegg for pukkellaks i Tanavassdraget ga gode resultater og verdifull kunnskap for videre bekjempelse av arten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom