Norske F-35 og Spitfire over Oscarsborg festning og Fornebu
I dag, onsdag 3. juli fra 13.00, vil to norske F-35 fly sammen med én Spitfire over deler av Østlandet. Dette for å markere at det er 80 år siden Spitfire ankom Norge 22. mai 1945 – og at Luftforsvaret fyller 80 år som forsvarsgren.

Spitfire-en vil bli fløyet av veteranpilot Rolf Meum. Sjef Luftforsvaret, Rolf Folland, vil sitte på i baksetet. Flyene flyr innover mot Oslo over Oscarsborg.
– Det er to toppfly fra hver sin tid som møtes. Og dette er en historisk rute som både markerer ankomsten av Spitfire og etableringen av Luftforsvaret, sier Rolf Folland.
Veteranflyet fra 1943 eies av Runar Vassbotten. Etter ni års gjenoppbygging i England, landet flyet i Norge i mai i år. Totalt ble det bygget over 20 000 Spitfire jagerfly i perioden 1938–1948, men i dag finnes det kun 240 bevarte eksemplarer i verden, hvorav bare 70 er flyvedyktige. Vassbotten ønsker å bruke flyet til å hedre glemte lufthelter, blant annet ved å gjennomføre æresflyvninger. Flyet er sjeldent fordi det er bygd om til en toseter, slik at det kan ha med seg en passasjer.
– Dette er toppen av jagere Forsvaret hadde under andre verdenskrig, som skal fly sammen med toppen kampfly Forsvaret har i dag, sier veteranpilot Rolf Meum.
Spitfire spilte en hovedrolle i «Battle of Britain» og var kjent for sine ekstreme flyegenskaper og kampkapasitet. I dag er flyet en viktig del av krigshistorien og et symbol på mot og offervilje fra dem som fløy det under krigen. Vassbotten bruker sitt Spitfire-fly til å holde denne historien levende, med æresflyvninger og markeringer.
Det vil bli samlet inn videomateriale fra flyturen som vil bli gjort tilgjengelig via Forsvarets mediebank.
Nøkkelord
Kontakter
Sigurd Tonning-OlsenKommunikasjonsrådgiver
Tel:488 65 018stonningolsen@mil.noBilder

Om Forsvaret
På oppdrag frå politikarane løyser Forsvaret ei rekkje oppdrag for å halde Noreg trygt. Forsvaret er det sterkaste verkemiddelet norske styresmakter har. Politikarane har bede Forsvaret om å løyse fleire oppgåver på vegner av samfunnet. Vi har samanfatta oppgåvene våre i fem hovudoppdrag:
- Forsvare Noreg og Noregs allierte
- Overvake og drive etterretning
- Trygge grensene og sikre handlefridom for politikarane
- Samarbeide internasjonalt
- Støtte det sivile Noreg

Følg pressemeldinger fra Forsvaret
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Forsvaret på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Forsvaret
Kirurg utnevnt til oberst og sjefslege14.10.2025 07:49:51 CEST | Pressemelding
Bent-Åge Rolandsen fra Trondheim er utnevnt til oberst i Hæren og begynte i går i nyopprettet stilling som sjefslege i Forsvarets sanitets stab.
Fast møte avholdt i norsk-russisk grensesamarbeid30.9.2025 17:35:41 CEST | Pressemelding
Sjef for Forsvarets operative hovedkvarter og sjef for russiske FSBs Grensedirektorat for det vestlige arktiske område har gjennomført samtaler i Sør-Varanger 30. september 2025.
Margretedagene 2025: Nordisk sikkerhet i fokus8.9.2025 13:20:17 CEST | Pressemelding
Forsvaret og Foreningen Norden løfter aktuelle sikkerhetsspørsmål og betydningen av det nordiske kulturfellesskapet under Margretedagene i Oslo.
Hæren øver i Innlandet og Oslo22.8.2025 14:24:42 CEST | Pressemelding
Hæren gjennomfører rutinemessig eskortetrening og forflytning av materiell fra 22. til 27. august. Det vil berøre enkelte veistrekninger.
Norge avslutter sitt bidrag til Polen – og sender et nytt30.6.2025 12:49:38 CEST | Pressemelding
Den norske NASAMS-styrken avslutter nå sitt luftvernbidrag til Polen. Samtidig sender Norge et nytt F-35-bidrag til Polen, senere i høst.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom