Prestisje og 20 millioner kroner til HINN
EU-kommisjonen innvilger Høgskolen i Innlandet og universitetsalliansen Emerge status som «European University».

European Universities Initiative (EUI) finansieres av programmet Erasmus+. Det er kun samarbeidende allianser som kan søke om statusen. Målet er at institusjoner innen høyere utdanning forplikter seg til et tettere institusjonelt samarbeid, som igjen skal bidra til økt mobilitet, faglig utvikling og forskning.
Nåløyet er trangt: I underkant av 20 prosent av universitetene i Europa har EUI-status.
Universitetsalliansen Emerge er blant dem som har fått grønt lys fra EU i årets tildelingsrunde. Alliansen består av ni universiteter og høgskoler fra åtte land. Høgskolen i Innlandet har deltatt i Emerge siden 2019, og samarbeidet står sentralt i det internasjonale arbeidet til høgskolen.
Har hatt tro på prosjektet
Alle partnerne i alliansen holder til utenfor storbyene, og jobber med å styrke regionene framfor å koble dem tettere til sentrale strøk.
– Vi har hele tiden hatt tro på dette prosjektet og jobbet målrettet, nå får vi bekreftet at det har vært riktig strategi, sier prorektor for utdanning, Stine Grønvold.
Etter årets tildeling er det 64 EUI-allianser, som involverer 560 høyere utdanningsinstitusjoner i Europa.
Totalbudsjett på 14 millioner euro
Total finansiering i prosjektet er på hele 14 359 208 euro, og HINNs andel utgjør rundt 20,3 millioner kroner utbetalt over en periode på fire år.
– Tildelingen gjør at vi kan realisere ambisjonene i Emerge-prosjektet. Støtten skal gå til å bygge struktur og rammeverk, sier Grønvold.
HINN skal delta i alle arbeidspakkene tilknyttet prosjektet, og skal lede arbeidspakken om livslang læring. I tillegg har vi spesielt ansvar i de to arbeidspakkene som handler om kvalitetssystem og strategisk arbeid, og bærekraftige, inkluderende og sterke campus.
Med EUI-status må partnerne i alliansen ha en felles langtidsstrategi for utdanning som styrker koblingen mellom utdanning, forsking og innovasjon. Strategien skal legge til rette for fri flyt av studenter og ansatte mellom institusjonene.
– Nå får alle i hele institusjonen mulighet til å jobbe internasjonalt, sier Grønvold.
Bevis på godt samarbeid
I tilbakemeldingen på søknaden trekker EU-kommisjonen fram kriteriene om relevans og sammensetning av konsortiet.
– Det viser at vi har jobbet godt sammen, og at vi har mange andre tilstøtende prosjekter som styrker alliansen. De peker også på at vi har jobbet godt med strategien og klart å beskrive vår plass i det europeiske universitetslandskapet på en veldig god måte, sier Grønvold.
Emerge omtaler og kommenterer nyheten på sine sider
Prestisje-status
– Dette er et kvalitetsstempel og prestisje, sier prorektoren, og utdyper:
– EU henvender seg mot universtetsallianser for blant annet inspirasjon og innspill til utdanningspolitikk. Dette gir oss en helt annen mulighet til å være med på å påvirke og å utforme utdanningspolitikk både nasjonalt og internasjonalt, sier hun.
– Sett i et større perspektiv handler dette om europeiske, demokratiske verdier, der det å hegne om samhold er sentralt. Sett i den globale konteksten har det at vi får til slike samarbeid stor betydning, mener hun.
Viktig for universitetsambisjonen
Rektor Peer Jacob Svenkerud er tydelig på at HINNs satsning på Emerge-alliansen er viktig for høgskolens universitetsambisjon.
– Internasjonalt samarbeid åpner ikke bare for nye muligheter, men det gjør oss også bedre, og bidrar til å løfte kvaliteten på arbeidet vårt. Nokuts sakkyndige komité konkluderte med at HINN holder et høyt internasjonalt nivå. I dette løftet har Emerge-samarbeidet spilt en viktig rolle. At vi nå får EUI-status, kommer som en ekstra bekreftelse på at vi er på universitetsnivå, sier Svenkerud.
Nyttige lenker
Nøkkelord
Kontakter
Stine GrønvoldProrektor utdanningUtdanningsavdelingen
Tel:+47 62 43 00 73Tel:+47 902 06 967stine.gronvold@inn.noBilder



Følg pressemeldinger fra Universitetet i Innlandet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Innlandet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Innlandet
Rovdyrene tar 11 prosent av elgene hvert år22.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
For første gang har forskere kartlagt grundig hvor mange elg som blir tatt av ulv og bjørn hvert år og hva det betyr for forvaltning og jakt.
Forskere vil intervjue Nav-brukere25.11.2025 08:51:25 CET | Pressemelding
For å kunne forbedre Navs tjenester ønsker forskere ved Universitetet i Innlandet å spørre Nav-brukere om sine erfaringer med tjenestene.
Ekstra belastende å være brannmann på bygda – kjenner ofte folk de rykker ut til12.11.2025 13:09:37 CET | Pressemelding
Ny forskning fra Universitetet i Innlandet viser at de som jobber i brannvesenet i Norge opplever mange av de samme stressfaktorene i arbeidet sitt, men for de som jobber utenfor de store byene blir disse faktorene forsterket, og gjør hverdagen ekstra tøff.
Forsker på sykdommer som overføres mellom dyr og mennesker28.10.2025 13:17:33 CET | Pressemelding
Er bønder mer utsatt for sykdommer som spres fra mus til mennesker? Forskere ved Universitetet i Innlandet skal finne ut mer om koblingen til blant annet langvarig utmattelse.
Får drøyt 1,5 milliarder kroner15.10.2025 14:01:15 CEST | Pressemelding
Universitetet i Innlandet får drøyt 1,5 milliarder kroner i regjeringens forslag til statsbudsjett. Universiteter og høgskoler må generelt se at andre sektor blir prioritert.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom