Vegdirektøren åpner park for utrydningstruede fugler langs rv. 4
Vegdirkektør Ingrid Dahl Hovland kommer til Lunner tirsdag for å åpne Myrvang fuglepark ved gamle rv. 4.
Arrangementet varer fra 11.00 til 12.00.

Statens vegvesen, prosjekt Vestoppland og arbeidsfellesskapet Hæhre Isachsen, har bygd parken, for å tilrettelegge for flere fuglearter som er utrydningstrue. Arbeidet er gjort i forbindelse med arbeidet med ny riksveg 4. Det er første gang det blir laget en fuglepark i forbindelse med et vegprosjekt i Norge.
Anlegget er klart til høsttrekket, men ble hyppig besøkt av vipe og andre vadefugler denne våren.
Program
1100 |
Velkommen til Lunner |
Ordfører Harald Tyrdal |
11:05 |
Hvorfor har SVV bygd fuglepark? |
Pål Steinar Karlsen, Statens vegvesen |
11:10 |
Dette er Vipe-parken |
Even Stensrud, Statens vegvesen |
11:15 |
Hvorfor er vipa sterkt truet? |
Anne Gri Stenbråten, Birdlife |
1120 |
snorklipping |
Ingrid Dahl Hovland, Statens vegvesen |
1125 |
Befaring (ta med støvler) |
Kontakter
Per KollstadStatens vegvesen Utbygging
Tel:97958370per.kollstad@vegvesen.noOm Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Fjerner flaskehals på E1017.9.2025 16:50:00 CEST | Pressemelding
Onsdag ettermiddag åpnet samferdselsminister Jon Ivar Nygård den aller første delstrekningen i OPS Hålogalandsvegen.
Nå starter byggingen av gang- og sykkelveg for E14 Stjørdal-Hegramo17.9.2025 13:46:00 CEST | Pressemelding
Etter en god samhandlingsfase med entreprenør Winsnes AS er det klart for anleggsstart for å bygge gang- og sykkelveg langs E14 mellom Stjørdal og Hegramo.
Avkjøringen fra E18 Fornebukrysset mot Ring 3 Smestad stenger de siste to helgene i september17.9.2025 12:43:15 CEST | Pressemelding
Avkjøringen mot Ring 3 fra E18 Fornebukrysset stenger to helger for å gjennomføre grunn- og elektroarbeider. Omkjøring er skiltet via Fornebu.
Åpner Kåringskrysset ved Lødingen16.9.2025 09:47:58 CEST | Presseinvitasjon
Samferdselsministeren åpner den første ferdige delen av gigantprosjektet OPS Hålogalandsvegen. Nord Norges største samferdselsprosjekt.
Det blir kolonnekjøring til Nordkapp i vinter15.9.2025 14:26:11 CEST | Pressemelding
Til vinteren blir det innført faste tidspunkt for kjøring på E69 til og fra Nordkapplatået.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom