The Contenders er tilbake - Singelen «Hundre år» er ute nå! - En bluesy og 60s psychedelia-inspirert låt med et treffsikkert, steady og tungt groove fra kommende plate!
Etter 30 år er endelig The Contenders tilbake med nytt album og konserter - album ute 23.august!

The Contenders ble dannet i 1988 og fikk sin fullverdige besetning av opprinnelige Solør-karer i 1990. De startet opp som husband på legendariske Cruise Café i Oslo – inspirert av tidens americana- og roots-bølge og som en norsk variant av NRBQ, Sir Douglas Quintet, the Fabulous Thunderbirds, Los Lobos, Dr. Feelgood og Rockpile. Repertoaret var en blanding av “American Southern music”; New Orleans-rhythm & blues, Texas-blues og honky-tonk country-rock – først kjente og ukjente coverlåter, men med stadig flere egenskrevne sanger. Bandet fikk kontrakt med plateselskapet EMI (nå Warner) og spilte inn sin første LP «The Contenders» på fire dager i mars 1989.
I 1992 kom oppfølgeren «Radioland» som solgte 15 000 album, og singelen nådde førsteplass på den offisielle norske Topp 40-radiolisten. Samme år fikk the Contenders varme opp for Tom Petty & the Heartbreakers på to konserter i Sverige for tilsammen nesten 20 000 mennesker – et absolutt høydepunkt. I 1994 kom albumet «Amors Bil» der bandet debuterte med et helt album med norske tekster. Samme år spilte bandet på OL-scenen i Lillehammer sammen med DeLillos, der dobbeltkonserten fikk dobbel-6 på terningen av Dagbladet. Bandet roet ned aktiviteten utover 90-tallet, men har egentlig aldri offisielt lagt opp.
Andre singel fra kommende album er "Hundre år", en bakoverlent blueslåt som er ute i dag. Og om det ikke er 100 år siden siste Contenders-album, så har det blitt 30 år - og 35 år siden det første - så det passer godt med en tekst som trekker linjer over flere år. Pianist og vokalist, Stein Kulseth, forteller:
- Som 60+ er det vanskelig å prøve å være "sint-ung-mann" uten bare å høres ut som "gretten-gammel-gubbe", og vi trives vel godt som relativt upolitiske. Grunnideen reflekterer over at det er lettere å ødelegge ting enn å bygge de opp, og det kan gjelde like godt på soverommet som i stortingssalen. Jeg har alltid hatt lyst til å ha med saxofon, og blande inn litt New-Orleans-vibber i musikken - og nå er vi så gamle at vi gjør som vi vil!
I anledning album-comeback i 2024 har the Contenders 12 låter klar for release 23. august. Inkludert en norsk versjon av Nick Lowes klassiske “(What’s so Funny ‘bout) Peace, Love & Understanding». Spilt inn i Kitchen Studio hos produsent Kim Edvard Bergseth (Amund Maarud, Bill Troiani, Malin Pettersen, Adam Douglas m. fl). The Contenders har premiere på nye låter på Americana-scenen på Notodden Bluesfest 2. august og vil gjøre flere giger utover høsten og neste år.
Albumet er en hyllest til levd liv og hva som fikk medlemmene til å begynne med alt de er ”in the first place”. Rockens historie og Americana-kulturen, satt inn i en norsk sammenheng og med et glimt i øyet. Bandet gjør fortsatt amerikansk musikk med norske tekster, og Stein fortsetter:
- Det er mange gode grunner til det - den opprinnelige grunnen var at Bjørn solgte oss på ideen om norske tekster til 1994s "Amors bil". Jeg fant fort ut at jeg både sang bedre og klarte å skrive mer interessante tekster på norsk - etter det har vi ikke sett oss tilbake.
Bandet består av: Stein Kulseth: Piano og vokal, Bjørn Kulseth: Gitar og vokal, Bjørn Nilsen: Gitar, Odd Eirik Fleischer: Bass, Per Ivar Stræte: Trommer, Kåre Rognsaa: Saxofon, Audun Os: Saxofon
Nøkkelord
Kontakter
Cathrine Å. HeenLabel Manager - A&R - Promotion
Tel:970 26 728cathrine@grappa.noDionisia FjelldalenPromotion: Grappa / Blue Mood / Barneselskapet
Tel:95809699dionisia@grappa.noBilder


Lenker
Om Grappa Musikkforlag
Grappa Musikkforlag A/S ble etablert i 1983 og er et av Norges største uavhengige plateselskap. I år 2023 har Grappa 40 års jubileum.
Grappa Musikkforlag har gitt ut over fire tusen album spredt på ulike labler. Foruten Grappa som favner viser og pop, så utgis klassisk musikk på Simax Classics, folkemusikk og verdensmusikk på Heilo, blues og country på Blue Mood og jazz på Hubro.
Grappa samarbeider med Egmont Kids Media Nordic AS om utgivelse av barnemusikk gjennom Barneselskapet. Grappa samarbeider med Norsk Jazzforum om innspilling og utgivelse av norsk jazz på Odin. Grappa har også et tett samarbeide med Rune Grammofon og Drabant Music.
Følg pressemeldinger fra Sounds Like Gold
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sounds Like Gold på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Sounds Like Gold
«Twins of Træna» – en varm og billedrik førstesingel fra Trond Kallevågs kommende album - ute i dag12.9.2025 09:05:00 CEST | Pressemelding
Under et kunstneropphold på Træna oppdaget Trond Kallevåg en samling unike gamle sort-hvitt-fotografier – og en søskenhistorie som aldri ble fullført. Nå blir den til lyd, i første singel fra det kommende albumet Minnesota.
Trond Kallevåg Releases First Single “Twins of Træna” from Upcoming Album Minnesota12.9.2025 09:05:00 CEST | Press release
During an artist residency on Træna, Trond Kallevåg discovered a collection of unique old black-and-white photographs – and a sibling story that was never completed. Now it is transformed into sound, in the first single from his upcoming album Minnesota.
Nytt album fra Liv Andrea Hauge Trio utforsker følelsen av å være «døgnvill»5.9.2025 09:05:00 CEST | Pressemelding
I dag slipper Liv Andrea Hauge Trio sitt tredje album Døgnville på plateselskapet Hubro. Albumet utforsker tilstanden av å være «døgnvill» – et begrep som beskriver følelsen av å være ute av takt med tid og virkelighet, som ved jetlag eller søvnløshet. Musikken beveger seg i dette rommet mellom struktur og frihet, bevissthet og drøm.
Liv Andrea Hauge Trio releases “Døgnville” – a journey between dream and reality5.9.2025 09:05:00 CEST | Press release
Today, Liv Andrea Hauge Trio releases their third album, Døgnville, on Norwegian label Hubro. The record explores the feeling of being “døgnvill” – a Norwegian term describing the sensation of being out of sync with time and reality, like during jet lag or insomnia. The music inhabits this liminal space between structure and freedom, consciousness and dream.
Yngvil løper "Maraton" - ny låt med treffsikker tekst om eksistensiell krise i joggesko5.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Visepopstjerna Yngvil slipper låta "Maraton" - i morgen står hun klar på startstreken til sitt første halvmaraton!
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom