NVE gir konsesjon til fire bakkemonterte solkraftverk
NVE gir tillatelse til etablering av fire bakkemonterte solkraftverk. Kraftverkene vil gi en samlet forventet årsproduksjon på nærmere 26 GWh, som tilsvarer årsforbruket til om lag 1300 husholdninger.

NVE har nå gitt tillatelse til å bygge følgende nye solkraftverk:
HIM solkraftverk, 3 MWp i Vindafjord kommune, Rogaland fylke
Måna solkraftverk, 5 MWp i Alvdal kommune, Innlandet fylke
Kile solkraftverk, 7 MWp i Sør-Fron kommune, Innlandet fylke
Birkeland solkraftverk, 11 MWp i Birkenes kommune, Agder fylke
– Solkraftanlegg er nytt i Norge. Med de fire nye anleggene er det til sammen syv bakkemonterte solkraftverk som har fått konsesjon fra NVE de siste årene, sier seksjonssjef Svein Grotli Skogen.
Stor interesse for å bygge bakkemontert solkraft
NVE registrerer at det er stor interesse fra bransjen for å utvikle solkraftanlegg. I vurderingen av konsesjonssakene har NVE lagt vekt på nytteverdien av å hente mer erfaring om bygging og drift av bakkemonterte solkraftanlegg i Norge.
– Bakkemonterte solkraftverk er en ny produksjonsteknologi i Norge der det er viktig å få testet ut utbygging under ulike forhold og i ulik skala, sier Skogen.
Beslaglegger areal og har konsekvenser
Bakkemonterte solkraftanlegg installeres på stativer som fundamenteres i bakken. I forhold til produksjonen beslaglegger anleggene relativt store områder som kan ha verdi for annen bruk. Konsekvensene, som varierer mye fra prosjekt til prosjekt, inkluderer virkninger for natur og friluftsliv. Det påvirker også karbonbindingen i det jordsmonnet som bearbeides og i den skogen som eventuelt må fjernes. Ett av tiltakene som får konsesjon ligger på et avfallsdeponi under avslutning, et annet der det tidligere var en pelsdyrfarm, og et tredje der deler av arealet har vist seg uegnet for nydyrking. Det siste prosjektet krever hogst av et skogsområde.
NVE har stilt en rekke krav til bygging og drift av solkraftanleggene, blant annet for å sikre at de etableres så skånsomt som mulig og at virkninger for allmenne interesser reduseres til det akseptable. Det ene prosjektet planlegger, som det første i Norge, å kombinere beitebruk sammen med solkraftproduksjonen.
– NVE mener at det er nødvendig å se noen bygde anlegg under norske forhold for å kunne vurdere konsekvensene og å avveie fordeler mot ulemper på en sikker måte. I dette tilfellet mener vi at de miljømessige virkningene av de fire aktuelle anleggene er akseptable, sier Skogen.
Kontakter
Jo Arne Marvik, rådgiver
E-post: joam@nve.no
Tlf: 22 95 90 14
Bilder

Om oss
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Økende snøskredfare i Troms mot helgen30.4.2025 14:11:27 CEST | Pressemelding
Det er store kontraster i snøskredforholdene i landet for tiden. I Troms er det krevende forhold, mens det i Sør-Norge nesten ikke er skiføre igjen.
NVE har fastsatt utredningskrav for utenlandskablene Skagerrak 1 og 230.4.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
Statnett har meldt planer om å reinvestere de to første strømkablene til Danmark, som ble satt i drift i 1976 og 1977. NVE har nå fastsatt et utredningsprogram med krav til hvilke temaer som skal utredes, med ekstra fokus på samfunnsøkonomi.
NVE vurderer nye tiltak for å styrke sikkerheten i kraftsystemet29.4.2025 15:22:13 CEST | Pressemelding
NVE vil kartlegge den samlede reparasjonsberedskapen, vurdere endringer i organiseringen, og vurdere nye krav til fysisk sikring av kraftanlegg.
NVE avslår søknad om regulering og vannuttak i Loppa kommune29.4.2025 09:57:08 CEST | Pressemelding
Oppdrettsselskapet Glacier Salmon AS har søkt om tillatelse til regulering og vannuttak i Loppa kommune i Finnmark. Norges vassdrags- og energidirektorat avslår søknaden på grunn av negative konsekvenser for naturmangfold, landskap og reindrift i området.
NVE stiller krav til utredninger for vindkraft i Finnmark25.4.2025 10:56:46 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat har i dag fastsatt utredningsprogrammer for hver av de 11 pågående vindkraftsakene i Finnmark. Programmene setter krav til hvilke temaer som må utredes før selskapene kan søke om konsesjon. Utredningskrav om reindrift fastsettes senere. Det samme gjelder utredningsprogrammene for nettiltakene i området.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom