Innsatte får erstatning for menneskerettsbrudd i fengsel
Tre tidligere innsatte, representert av Elden Advokatfirma, får erstatning for den ulovlige nakenvisiteringen de ble utsatt for i Bergen fengsel, har Høyesterett bestemt.

– Dette er en historisk dom. For våre klienter utgjør den punktumet i en årelang kamp for å sikre innsatte reelt erstatningsmessig vern for menneskerettskrenkelser de har blitt utsatt for, sier advokat Maria Hessen Jacobsen i Elden Advokatfirma.
Dommen fra Høyesterett vil ha stor betydning for alle saker der menneskerettighetene kan være brutt
– Det er viktig at Høyesterett her har oppstilt et slikt vern, sier Jacobsen.
Høyesterett har i en tidligere dom allerede fastslått at behandlingen av de tre tidligere innsatte var brudd på EMK artikkel 3 (vernet mot umenneskelig og nedverdigende behandling). Spørsmålet som nå sto til behandling, var om det var grunnlag for erstatning for ikke-økonomisk tap dette hadde påført dem.
Høyesterett ga de innsatte medhold i at EMK artikkel 13 (retten til effektivt rettsmiddel) forplikter norske myndigheter til å gi erstatning der det er nødvendig for å reparere menneskerettighetsbrudd, selv om andre norske erstatningsordninger i utgangspunktet ikke ville gi slik rett.
– Klientene er veldig fornøyd med avgjørelsen. Selv om en økonomisk kompensasjon aldri kan gjøre avhjelpe et menneskerettighetsbrudd fullt ut, opplever klientene at dommen er en viktig ansvarliggjøring av myndighetene, sier advokat Olaf Halvorsen Rønning Jacobsen i Elden Advokatfirma.
Saken har vært ført gjennom hele rettssystemet av advokat Maria Hessen Jacobsen. Hun har hatt bistand av et større team fra Elden Advokatfirma, blant annet advokat Olaf Halvorsen Rønning og advokat Sofie Grøndahl.
Elden Advokatfirma representerer over 180 andre tidligere og nåværende innsatte som har tilsvarende krav.
Kontakter
PresseromElden Advokatfirma AS
Tel:+47 21 61 13 12media@elden.noOm Elden Advokatfirma
Elden Advokatfirma ble etablert i 1994 som en videreføring av virksomheten til advokat John Elden som ble etablert i 1963.
Elden Advokatfirma har hovedkontor i Oslo, også regionskontorer i Sandefjord, Hamar, Gol, Stavanger, Haugesund, Bergen og Tromsø.
Selskapet har 85 advokater, 35 advokatfullmektiger og til sammen over 150 medarbeidere.
Følg pressemeldinger fra Elden Advokatfirma
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Elden Advokatfirma på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Elden Advokatfirma
Norsk fondsforvalter får betydelig erstatning for uberettiget straffeforfølgning – sterk kritikk av Økokrim31.10.2025 12:03:57 CET | Pressemelding
Borgarting lagmannsrett fastslår at Økokrims etterforskning og tiltale mot en norsk fondsforvalter bygget på både faktiske og rettslige feilvurderinger. Retten har kommet til at fondsforvalter har krav på full erstatning for det økonomiske og omdømmemessige tapet han er påført. Erstatningskravet er på over 150 millioner kroner.
NRK beklager til Kristin Harila29.10.2025 19:27:05 CET | Pressemelding
Fjellklatrer Kristin Harila har trukket søksmålet mot NRK etter at de offentlig har beklaget at bilder og film fra et kjærlighetsforhold, som var avsluttet over seks måneder tidligere, ble brukt uten hennes godkjennelse.
Kommentar til spionasje-dom16.10.2025 12:08:21 CEST | Pressemelding
En 28 år gammel mann er i tingretten dømt for spionasje ved den amerikanske ambassaden i Oslo. Forsvarerne, advokatene John Christian Elden og Inger Zadig i Elden Advokatfirma, mener dommen reiser prinsipielle spørsmål om hvor grensen går for hva som kan anses som straffbar spionasje etter norsk rett. Vår klient er selvfølgelig skuffet over dommen, og vil nå vurdere å anke den sammen sine forsvarere. // A 28-year-old man has been convicted in the District Court for espionage at the U.S. Embassy in Oslo. The defense attorneys, John Christian Elden and Inger Zadig of Elden Law Firm, believe the verdict raises fundamental questions about the boundaries of what can be considered espionage under Norwegian law.
Høyesterett skal behandle sak om miljøaktivisters straff og erstatningsansvar1.10.2025 13:12:31 CEST | Pressemelding
Høyesterett har besluttet å behandle spørsmålet om straff og erstatning for to miljøaktivister som sprayet vannbasert maling på Klima- og miljødepartementets fasade som en del av en politisk protest.
Eirik Jensen skal sone med fotlenke19.9.2025 19:14:09 CEST | Pressemelding
Det har de siste dagene fremkommet opplysninger i media om at Eirik Jensen ikke vil sone med fotlenke. Dette medfører ikke riktighet. Etter avtale med Kriminalomsorgen vil han få påsatt fotlenke den 23. september.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom