Slik unngår du leiebil-fellene i sommer
27.6.2024 07:00:00 CEST | NAF | Pressemelding
Les kontrakten nøye når du leier bil, spør hva den helt endelige prisen blir og sjekk bilen før du kjører av gårde. - Vær nøye når du leier bil. Det tryggeste er å leie fra de kjente aktørene, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.

Det er flere ting du bør tenke når du leier bil i sommer. Både pris og leievilkår varierer mellom selskapene og fra land til land.
- Derfor er det viktig å gå gjennom kontrakten nøye før du skriver under. Alt som reguleres av leieavtalen, bør komme frem i en skriftlig kontrakt, sier Sødal.
Sjekk forsikring før du leier bil
Det er viktig at du setter deg inn i hva som dekkes av forsikringen, hva du må betale for overkjørte kilometer eller for etterfylling av drivstoff. Det er heller ikke uvanlig at det oppstår uenighet i etterkant om karosseriskader på bilen.
Forsikringsvilkårene kan variere fra utleieselskap til utleieselskap, men skal fremgå av kontrakten du får. Skal du leie bil i utlandet anbefaler vi deg at du sjekker forsikringen ekstra nøye.
- En ansvarsforsikring i utlandet dekker ikke nødvendigvis like mye som en ansvarsforsikring i Norge. Du bør derfor vurdere om om du trenger tilleggsforsikring, sier Nils Sødal
Spar penger på forsikringen
Bilutleieselskapene vil alltid prøve å få deg til å kjøpe ekstra forsikringer, men det er ikke gitt at du trenger disse.
- Sjekk først hva dine egne forsikringer dekker før du tegner tilleggsforsikringer. Har du for eksempel egenandelsforsikring for leiebil, såkalt super CDW, gjennom NAF eller andre, kan du takke nei til dyre ekstraforsikringer og spare mye penger, sier Sødal.
Huskeliste ved utlevering av leiebil:
-
Ha med både førerkort og kredittkort når bilen utleveres, og husk at det skal settes en øvre grense for sperret sikkerhet i kredittkortet ditt.
-
Hvis flere skal kjøre bilen må navn på samtlige førere oppgis. Ofte krever leiebilselskapet at alle som skal kjøre bilen er til stede når den hentes.
-
Gjør deg kjent med hva slags drivstoff bilen bruker og om tanken må fylles opp før tilbakelevering.
-
Avklar hva som skjer hvis bilen får motorstopp og hvem som skal kontaktes ved en eventuell skade. Har du veihjelp, kan du ringe NAF når du kjører leiebil i Europa.
-
Noter kilometerstand på kontrakten både ved ut- og innlevering. Ta gjerne bilde av kilometerstanden.
-
Kontroller bilen nøye både ved ut- og innlevering for eventuelle skader. Ta bilde og sørg for at alle skader er påført skjema før du drar av sted.
Nøkkelord
Kontakter
Nils SødalSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 901 83 276nils.sodal@naf.noOm oss
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 67 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
NAF: - Lurt å sjekke dette før du kjøper brukt elbil28.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Det er et godt utvalg av tre år gamle familiebiler på bruktbilmarkedet som er testet i NAF og Motors store sommer-elbiltest. – I testen i 2023 var det med mange familiebiler som kjørte langt. Nå er disse attraktive bruktbiler, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Antall trafikkdrepte øker: - Året har startet på verst tenkelige måte27.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Antall dødsulykker på veiene er langt høyere hittil i år enn på samme tid i fjor. Og nå går vi inn i sommeren som er høysesong for ulykker. – Vi er svært bekymret for utviklingen, sier Jan Harry Svendsen i NAF.
Avgiftsfritaket på bensin- og diesel fungerer22.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Prisene på drivstoff gikk ned i april etter rekordpriser i mars. – Dette viser at avgiftsfritaket virker som det skal og hjelper eierne av bensin- og dieselbiler, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Flest elbilister på bilferie19.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
I sommer er det flere som skal på bilferie med elbil enn bensin- og dieselbil, viser en fersk undersøkelse. – Lengre rekkevidde og bedre tilgang til lading gjør at elbilene vil dominere i sommerferietrafikken, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Elbilinteressen øker med stigende oljepris13.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
I flere år har NAFs undersøkelser vist at rundt 45 prosent svarer at deres neste bil skal være en elbil. – Nå ser vi et byks, og over halvparten vil nå ha elbil, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom