Kuvettreglene: Slik unngår du konflikt med beitedyr i sommer
Sommeren er en fantastisk tid for å nyte naturen – for både folk og fe. For å sikre gode opplevelser for både mennesker og beitende husdyr, bør du lære deg kuvettreglene.

Hvis du er blant dem som blir litt nervøs når du møter kyr på sommerbeite, så er du ikke alene. Men med noen enkle huskeregler kan du trygt gå på tur samtidig som du tar hensyn til dyra.
– Når vi ferdes i naturen på sommeren, deler vi den med mange beitedyr. Å kjenne til, og å følge kuvettreglene er viktig for å unngå konflikter. På den måten sørger vi for at både vi og dyrene får en god opplevelse, sier Bente Lier, Generalsekretær i Norsk Friluftsliv.
Sommeren bringer folk og dyr sammen
Sommer i Norge betyr at mange husdyr, inkludert over 260 000 kalver, kviger og kyr, går på beite i utmarka. Dyrene bidrar til å holde landskapet åpent og fint, men kan også føle seg trua, spesielt når de har kalver. Derfor er det viktig å vite hvordan du skal opptre i møte med dem.
– Kuvettreglene er nyttige for å forstå hvordan vi kan dele naturen med beitedyrene på en god måte. Dette er særlig viktig for de som er på tur med hund, eller som ikke er vant til å møte kyr i naturen, sier Lier.
Dette er kuvettreglene:
- Hold avstand til dyra og gå utenom flokken.
- Ikke gå mellom dyra. Kyr kan bli pågående og skape uønskede situasjoner.
- Ikke gå bort til kalven. Kua kan gå til angrep for å beskytte den.
- Hunder bør ikke tas med til beitende dyr. Husk båndtvang 1. april til 20. august.
- Kyr er nysgjerrige. Blir kuflokken pågående, legg ned det du har i hendene og trekk deg unna. Du kan hente igjen utstyret etter at kyrne har gått.
- Hvis du åpner ei grind, lukk den igjen også! Åpne grinder gjør at dyrene kommer inn på områder de ikke skal være, og som kan være farlig for dem og andre.
Kuvettreglene er utarbeidet av Bondelaget, TYR, Tine, Norges Bonde- og Småbrukarlag, Geno og Norsk Friluftsliv.
Nøkkelord
Kontakter
Bente LierGeneralsekretær
Tel:90880437bente.lier@norskfriluftsliv.noEllen FredriksenKommunikasjonsrådgiver
Tel:411 63 686ellen.fredriksen@norskfriluftsliv.noBilder

Om Norsk Friluftsliv
Norsk Friluftsliv er fellesorganisasjonen for de 19 store friluftslivsorganisasjonene, med én million medlemskap og nær 5000 lag og foreninger. Vi jobber med å inspirere flere til å komme seg ut oftere, informere om allemannsretten, stoppe nedbygging av naturen, mer friluftsliv i skoler og barnehager, og inkludering gjennom friluftsliv.
Vårt oppdrag er å jobbe for at våre medlemsorganisasjoner er i best mulig stand til å bidra til friluftsglede for flere - oftere. Hvert år arrangerer vi Friluftslivets uke over hele landet, fra første helg i september.
Våre medlemsorganisasjoner: 4H Norge, Den Norske Turistforening, Forbundet KYSTEN, Norges Turmarsjforbund, Norges Jeger- og fiskerforbund, KFUK-KFUM-speiderne, Kristen Idrettskontakt, Norges Dykkeforbund, Norges klatreforbund, Norges orienteringsforbund, Norges Padleforbund, Norges Røde Kors, Norges speiderforbund, Skiforeningen, Syklistforeningen, Norsk Kennel klub, Norges Seilforbund, Det norske Skogselskap og Norges Sopp- og nyttevekstforbund.
Følg pressemeldinger fra Norsk Friluftsliv
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Friluftsliv på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Friluftsliv
Vil kutte millioner til friluftsliv i Friluftslivets år15.10.2025 12:39:17 CEST | Pressemelding
Midt i Friluftslivets år foreslår regjeringen å kutte 15 millioner til friluftslivsaktivitet. – En fullstendig uforståelig beslutning, mener Norsk Friluftsliv.
8 av 10 opplever bedre mental helse av å være ute i naturen10.10.2025 15:14:44 CEST | Pressemelding
De aller fleste opplever at det å være ute i naturen er godt for psyken, men det er langt færre som bruker naturen når de trenger det som mest, viser ny undersøkelse.
Nordmenn har strømmet til vannet denne sommeren4.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Årets sommer ble av det varme slaget, og friluftslivsaktiviteter i og på vann har virkelig fått vind i seilene, ifølge nye tall fra Ipsos.
Instagram og TikTok lokker flere nordmenn ut på tur3.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Sosiale medier spiller en stadig større rolle i å få nordmenn ut i naturen. 8 av 10 unge lar seg inspirere til å dra på tur eller drive med annet friluftsliv, ifølge nye tall fra Ipsos.
Verdens gapahukdag fyller ti år26.9.2025 13:40:33 CEST | Pressemelding
Lørdag 27. september markeres Verdens gapahukdag. Norsk Friluftsliv oppfordrer folk over hele landet til å feire tiårsjubileet for dagen med en tur til nærmeste gapahuk.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom