KLP utelukker Caterpillar
KLP og KLP-fondene utelukker det amerikanske selskapet på grunn av fare for å bidra til brudd på menneskerettighetene og folkeretten på Vestbredden og Gaza.

– Caterpillar har i lenger tid levert bulldosere og annet utstyr som har blitt brukt til å rive palestinske hus og infrastruktur for å rydde plass til israelske bosettinger. I tillegg foreligger det anklager mot selskapet om at utstyr levert av dem er brukt i krigføringen i Gaza etter 7. oktober i fjor. Ettersom selskapet i lys av den pågående situasjonen ikke kan forvisse oss om at de foretar seg noe, velger vi å utelukke selskapet, sier Kiran Aziz, som er leder for ansvarlige investeringer i KLP Kapitalforvaltning.
KLP har over flere måneder også hatt dialog med selskapet om risikoen for at de bidrar til brudd på menneskerettigheter og folkeretten. Ved generalforsamlingene i 2022 og 2023 stemte KLP blant annet for at selskapet måtte rapportere på risikoer knyttet til virksomheter i konfliktområder. Selskapet har i svarene ikke adressert risiko knyttet til konfliktområder. Dette har også pågått over lang tid og i en stadig forverret situasjon, uten at selskapet kan forvisse at de har gjort skjerpede aktsomhetsvurderinger eller reelle endringer.
– Selv om Caterpillar har vist seg villig til å gå i dialog med KLP, ga svarene liten troverdighet på at de har iverksatt gode tiltak for å redusere risikoen for medvirkning til brudd på menneskerettigheter i krig- og konfliktsituasjoner, samt folkeretten, sier Aziz.
Les hele begrunnelsen for å utelukke Caterpillar i KLP Kapitalforvaltnings beslutningsdokument på klp.no.
KLP og KLP-fondene eide aksjer og obligasjoner for 728 millioner kroner i selskapet inntil 17. juni.
For mer informasjon kontakt:
Kiran Aziz, leder for ansvarlige investeringer i KLP Kapitalforvaltning. Tlf 952 08 194
Glenn Slydal Johansen, kommunikasjonsrådgiver i KLP. Tlf. 930 37 976
Kontakter
Glenn Slydal JohansenKommunikasjonsrådgiver (pressehenvendelser)
Tel:+47 930 37 976glenn.slydal.johansen@klp.noOm oss
KLP er Norges største pensjonsselskap. Cirka 900.000 yrkesaktive og pensjonister har pensjonen sin i KLP. Selskapet eies av kommuner, fylkeskommuner, helseforetak og bedrifter som gir sine ansatte offentlig tjenestepensjon. I KLP er det å tenke samfunn, miljø og ansvarlige investeringer en del av den daglige driften.
Følg pressemeldinger fra KLP
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra KLP på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra KLP
KLP Banken setter ned boliglånsrenten3.3.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
KLP Banken setter ned boliglånsrenten på utvalgte boliglån med 0,20 prosentpoeng.
KLP Eiendom går inn i boligutleie med milliardkjøp19.2.2025 13:47:28 CET | Pressemelding
KLP Eiendom har inngått avtale om å kjøpe Ulven Boligutleie AS for 1,051 milliarder kroner.
KLP: Sterke resultater i 4. kvartal17.2.2025 06:59:31 CET | Pressemelding
KLP avsluttet 2024 med sterke resultater i alle forretningsområder. Avkastningen på pensjonsmidlene i kollektivporteføljen ble på 1,8 prosent i kvartalet. Det bidro til at avkastningen for året ble 9 prosent.
KLP: Strong results in Q417.2.2025 06:58:49 CET | Press release
KLP ended 2024 with strong results in all business areas. The return on pension funds in the common portfolio was 1.8 percent for the quarter. This contributed to an annual return of 9 percent.
KLP Banken inngår avtale med Eika-alliansen6.2.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
KLP Banken har signert en samarbeidsavtale med Eika Gruppen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom