LG og OsloMet i samarbeid om å utvikle varmepumper
OsloMet inngår samarbeid med storselskapet LG Electronics om å utvikle varmepumper for svært kaldt klima.

LG har funnet ut at Norge kan egne seg godt for utprøving av slike varmepumper, og har fått både OsloMet og NTNU på laget.
Med er også University of Naples Federico II i Italia, som også forsker på oppvarming, ventilasjon og aircondition (HVAC) i kaldt klima.
Avtalen med OsloMet ble signert 18. juni i Pilestredet 35.
I en pressemelding framhever LG at dette utviklingsarbeidet er svært aktuelt:
I løpet av vinteren 2024 opplevde Nord-Europa rekordkaldt vær, med temperaturer som falt under minus 40 grader Celsius enkelte steder. På disse stedene er det utfordrende å oppnå høy varmeeffektivitet med varmepumper på grunn av vanskeligheter med å komprimere kjølemedier ved lavere trykk.
For å løse dette, ville LG etablere et samarbeid med andre aktører for å utvikle varmepumper som leverer varmeytelse på toppnivå selv under ekstremt kalde forhold.
Videre ønsker selskapet å forbedre sine kjerneteknologier for å lede den globale elektrifiseringsinnsatsen og utvide tilgjengeligheten av supplerende oppvarming i Europa.
Bærekraftig utvikling
Samarbeidet med OsloMet vil først og fremst involvere Institutt for bygg- og energiteknikk (BE) på OsloMet.
– Dette samarbeidet er i tråd med instituttets forsknings- og undervisningsmål, samt Norges ambisiøse mål for bærekraftig utvikling, sier instituttleder Yonas Zewdu Ayele.
– Vi ønsker å være ledende i forskning på effektive og rene energiløsninger.
– Samarbeidet mellom instituttet på OsloMet og LG Electronics markerer et betydelig framskritt i dette arbeidet.
– Sammen etablerer vi et partnerskap som kan gjøre betydelige framskritt innen forskning på kaldt klima, varmepumper og kjøleteknologi.
– Dette initiativet vil ikke bare komme instituttet, OsloMet og LG Electronics til gode, men også bidra til Norges vei mot en mer bærekraftig framtid, sier Ayele.
Kontakter
Olav-Johan ØyeSenior kommunikasjonsrådgiver
Kommunikasjon, forskningsformidling og mediekontakt ved Fakultet for teknologi, kunst og design
Bilder

Om oss
OsloMet – storbyuniversitetet har cirka 22.000 studenter og 2.600 ansatte, og har studier i Pilestredet og på Kjeller.
OsloMet tilbyr et bredt spekter av høyere utdanning innen profesjonsrettede studier i Norge.
OsloMet er også en ledende leverandør av forskningsbasert kunnskap for velferdssamfunnet.
Følg pressemeldinger fra OsloMet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra OsloMet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra OsloMet
Unge bruker cannabis på ulike måter – én gruppe vekker bekymring6.11.2025 11:23:22 CET | Pressemelding
Forskere deler unge cannabisbrukere inn i fire kategorier. For de fleste handler det om nysgjerrighet, tilhørighet eller å utforske nye ungdomsidentiteter. Men for noen få er bruken knyttet til ensomhet og psykiske utfordringer.
Ungdatakonferansen 202530.10.2025 06:30:00 CET | Pressemelding
Velkommen til Ungdatakonferansen 2025! Årets tema er Mot og motstand: Unges engasjement og holdninger. Kom og møt ledende fagfolk på feltet 12. november, på Sentralen, Oslo.
Institutt for estetiske fag ved OsloMet feirer 150 år7.10.2025 14:12:40 CEST | Pressemelding
Institutt for estetiske fag fyller 150 år. Velkommen til feiring fra 14.-16. oktober med utstillinger, foredrag og forestillinger.
Disse er mest skeptiske til elbil6.10.2025 13:37:20 CEST | Pressemelding
Kvinner, eldre og personer med lavere utdanning er blant de gruppene som er mest skeptiske til elbiler, ifølge en ny studie.
Så likt tenker offentlig og privat ansatte om politikk26.9.2025 12:39:22 CEST | Pressemelding
– Det er interessant at privat ansatte, som ofte plasserer seg på høyresiden, ikke ønsker å kutte i offentlige budsjetter, sier forsker.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom