Nå åpner sommerfjellet!
24.6.2024 06:30:00 CEST | Den Norske Turistforening | Pressemelding
Varme temperaturer og tidlig snøsmelting gir rekordtidlig sommer i fjellet. Nå åpner DNTs betjente hytter for sommersesongen.

En varm mai måned har gitt rekordtidlig sommer i fjellet. Det er bart og sommerlig i de fleste fjellområdene. Det er fortsatt snø på de høyeste toppene og fjellovergangene, men nå smelter det fort.
– De som lengter etter sommer i fjellheimen bør reise nå. Juni er praktfull til fjells med kontrasten av blomstrende og irrgrønne daler og snø på toppene. Dette er også en tid da de fleste fremdeles jobber, og dermed er det mindre folk i fjellet. Dersom det frister med rolige dager i fjellsko er dette helt klart et godt tidspunkt å dra til fjells, sier generalsekretær i DNT, Dag Terje Klarp Solvang.
Nå åpner fjellhyttene
På DNTs mer enn 590 hytter har vertskap og frivillige vært i full sving i ukevis for å gjøre fjellet og hyttene klare til sommersesongen. Denne uka feires sommeråpning på de betjente hyttene, og interessen for fjellferie er stor.
– På de mer enn 40 betjente hyttene står vertskap klare til å ønske gjester velkommen med hyttestemning og god lokalprodusert mat. De siste hyttene åpner fredag 28. juni, og da er fjellet helt åpent og klart for sommeren, sier Solvang.
Norge som rimelig alternativ
DNTs generalsekretær ser en økende interesse som Norge som ferieland, både blant nordmenn og utlendinger.
– Det er veldig gledelig. Ingenting er bedre enn at folk kommer seg ut og ser verdien av de 590 delingshyttene DNT har som er tilgjengelig for alle. Vi ser at mange europeere reiser til Norge for å slippe unna hetebølger i hjemlandet – og flere nordmenn innser at gode sommerminner trenger ikke å være så dyrt. I friluftslivet finnes et tilbud som passer for alle slags folk og lommebøker, sier Klarp Solvang.
Ta med Fjellvettet i sekken
Selv på sommeren kan det både snø og sludde i høyfjellet, og der det har smeltet, vil det være vått. Ta høyde for dette under turplanleggingen og pakkingen, oppfordrer generalsekretæren:
– Tar du hensyn til vær, føre og egen turerfaring, ligger alt til rette for store naturopplevelser i sommer. Såpass tidlig i sesongen kan du måtte vade enkelte steder, så husk høye fjellstøvler og gamasjer, og sjekk føremeldingene før du drar på tur, sier Klarp Solvang.
Sommerbroene legges ut i disse dager, så sjekk føremeldinger og status på ruta du har tenkt til å gå før du drar: https://ut.no/meldinger
Nøkkelord
Kontakter
DNTs pressetelefon
Åpen også kveld og helg (ikke sms)
Ingvild Lundberg BakkeKommunikasjonsrådgiver
Tel:936 9 0856ingvild.bakke@dnt.noBilder



Lenker
Følg pressemeldinger fra Den Norske Turistforening
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den Norske Turistforening på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den Norske Turistforening
Må holde DNT-hytter og ruter stengt i vinter16.2.2026 15:40:51 CET | Pressemelding
Flere grunneiere på Hardangervidda har besluttet å nekte DNT å vintermerke løyper med kvist og å transportere varer over eiendommene deres. Fire DNT-hytter og mer enn 15 ruter på Hardangervidda må holde stengt i vinter.
Disse betjente DNT-hyttene åpner til vinterferien11.2.2026 10:22:31 CET | Pressemelding
Det er ikke for sent å planlegge en god, gammeldags vinterferie med ski og vinterlek. Se oversikten over betjente DNT-hytter som åpner nå.
Kom deg ut-dagen 2026: Norges største turdag fyller 20 år26.1.2026 08:34:00 CET | Pressemelding
Kom deg ut‑dagen fyller 20 år 1. februar. Den Norske Turistforening venter over 40 000 deltakere på mer enn 150 steder over hele landet.
Årets turfavoritter: Topp ti på UT29.12.2025 08:10:00 CET | Pressemelding
Det er flere nykommere på årets lister, men fjorårets favoritter troner øverst også i år. Se hvilke turer og DNT-hytter nordmenn søkte mest etter på UT i 2025.
– Naturen og lommeboka taper på lure-salg26.11.2025 10:03:24 CET | Pressemelding
Vi må ha en ærligere samtale om overforbruk og kjøpefest, mener DNT ung. De arrangerer “Grønn fredag” istedenfor “Black Friday” og håper flere aktører blir med på å snu trenden fra kjøpefest til gjenbruksglede.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom