Tungtrafikkfelt på europaveiene inn mot Oslo
19.6.2024 12:01:53 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
Statens vegvesen legger nå til rette for tungtrafikken på E6 inn mot Oslo fra både nord og sør.

Kollektivfeltene på E6 på strekningene Hvam –Tangerud i nord og Taraldrud–Klemetsrud i sør omgjøres til tungtrafikkfelt for buss og lastebil. I tillegg vil det være tillatt for taxi.
Omskilting og merking av veibane starter natt til onsdag 26. juni, og varer 2-3 netter forutsatt godt vær.
Statens vegvesen vurderer også tungtrafikkfelt på E18 i vest fra Asker.
– Dette gir en prioritet for gods- og næringstransport på disse strekningene, sier vegdirektør Ingrid Dahl Hovland.
Siden 6. mai har det vært forbudt for elbiler å kjøre i kollektivfeltene for å begrense privatbiltrafikken inn mot Oslo når Ring 1-tunnelene stenger 1. juli.
Hensikten er at bussene skal ha mer forutsigbar fremkommelighet. Resultatet så langt er at den totale privatbiltrafikken inn mot Oslo er redusert og bussene kjører noe raskere mot Oslo.
– Vi mener at vi kan gi tungbilene en fordel på de aktuelle strekningene uten at det i vesentlig grad går utover busstrafikken, sier Hovland.
Oslo og Akershus har et meget godt kollektivtransportsystem. Samtidig er mange bilister fleksible. Målinger viser en samlet nedgang på 16.000 kjøretøy inn mot Oslo etter at elbilforbudet trådte i kraft.
Kontakter
Halvard GavelstadStatens vegvesen/ Utbygging
Tel:926 64 092halvard.gavelstad@vegvesen.noBilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
E6 Raudhammartunnelen åpner for normal trafikk29.3.2026 17:02:45 CEST | Pressemelding
Opprydningsarbeidet vil fortsette på nattestid.
Raudhammartunnelen på E6 åpner for regulert trafikk28.3.2026 13:24:20 CET | Pressemelding
Veien åpner for regulert trafikk med ledebil i dag kl. 13:45.
Statens vegvesen jobber for fult for å kunne åpne tunnelen med regulert trafikk på E6 i Raudhammartunnelen i løpet av morgendagen27.3.2026 19:51:21 CET | Pressemelding
I tillegg settes det opp nytt fergesamband etter tunnelbrannen i Sørfold natt til fredag.
Raudhammartunnelen: Midlertidig unntak fra kjøre- og hviletid27.3.2026 17:08:03 CET | Pressemelding
Som følge av bussbrannen i Raudhammartunnelen på E6 i Sørfold i Nordland har Vegdirektoratet besluttet midlertidige unntak fra reglene om kjøre- og hviletid.
Påkjøringsrampe mot E18 Kristiansand fra Fornebu stenger etter påske27.3.2026 15:16:37 CET | Pressemelding
I forbindelse med arbeidet med det nye Fornebukrysset blir det omkjøring via Lysaker for de som kjører fra Fornebu og i retning Sandvika og Kristiansand.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom