Tungtrafikkfelt på europaveiene inn mot Oslo
19.6.2024 12:01:53 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
Statens vegvesen legger nå til rette for tungtrafikken på E6 inn mot Oslo fra både nord og sør.

Kollektivfeltene på E6 på strekningene Hvam –Tangerud i nord og Taraldrud–Klemetsrud i sør omgjøres til tungtrafikkfelt for buss og lastebil. I tillegg vil det være tillatt for taxi.
Omskilting og merking av veibane starter natt til onsdag 26. juni, og varer 2-3 netter forutsatt godt vær.
Statens vegvesen vurderer også tungtrafikkfelt på E18 i vest fra Asker.
– Dette gir en prioritet for gods- og næringstransport på disse strekningene, sier vegdirektør Ingrid Dahl Hovland.
Siden 6. mai har det vært forbudt for elbiler å kjøre i kollektivfeltene for å begrense privatbiltrafikken inn mot Oslo når Ring 1-tunnelene stenger 1. juli.
Hensikten er at bussene skal ha mer forutsigbar fremkommelighet. Resultatet så langt er at den totale privatbiltrafikken inn mot Oslo er redusert og bussene kjører noe raskere mot Oslo.
– Vi mener at vi kan gi tungbilene en fordel på de aktuelle strekningene uten at det i vesentlig grad går utover busstrafikken, sier Hovland.
Oslo og Akershus har et meget godt kollektivtransportsystem. Samtidig er mange bilister fleksible. Målinger viser en samlet nedgang på 16.000 kjøretøy inn mot Oslo etter at elbilforbudet trådte i kraft.
Kontakter
Halvard GavelstadStatens vegvesen/ Utbygging
Tel:926 64 092halvard.gavelstad@vegvesen.noBilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Arbeid i Hovlandstunnelen20.2.2026 13:37:22 CET | Pressemelding
Statens vegvesen gjer arbeid i Hovlandstunnelen dei neste tre vekene.
Bilbelte redder liv – likevel dropper altfor mange å bruke det19.2.2026 10:12:23 CET | Pressemelding
Til tross for tydelige varsler i moderne biler fikk nesten to tusen bilførere og passasjerer gebyr i 2025 fordi de ikke brukte bilbelte.
Bompengerapport 2025: Flere passeringer og økte inntekter19.2.2026 07:22:31 CET | Pressemelding
De foreløpige tallene for bompengeinnkrevingen i 2025 viser høy aktivitet, økende inntekter og fortsatt lave driftskostnader.
Nattestenging på E39 Vikane i Alver18.2.2026 08:29:58 CET | Pressemelding
I tre veker framover nattestenger Statens vegvesen E39 i Alver mellom Vikane og Eikangervåg fire netter i veka.
Slik fikk Vegvesenet ned svevestøv-verdiene i Bergen sentrum18.2.2026 07:15:00 CET | Pressemelding
Vedvarende kaldt og klart vintervær ga høy luftforurensning i Bergen sentrum. Da gjorde Vegvesenet et vellykket grep.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom