Ny fengselsleder på Bastøy
18.6.2024 13:49:49 CEST | Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI) | Pressemelding
Bjørn Robert Orten Groven (53) tiltrådte 1. juni som ny leder ved Bastøy fengsel i Oslofjorden.

Groven kommer fra Bufetat region sør, hvor han har hatt en lang karriere som leder.
Han er opptatt av å utnytte de ressursene og mulighetene Bastøy gir for å gjennomføre en straff som endrer.
- Mitt inntrykk er at Bastøy fengsel, med sin naturlige avgrensning og kompetente personalgruppe, har gode forutsetninger for å lykkes med å bidra til at domfelte kan leve et kriminalitetsfritt liv etter straffegjennomføring, sier Groven.
Groven tar over etter Knut Are Svenkerud, som midlertidig har ledet fengselet i ett år før han 1. juli går tilbake til sin faste jobb som leder ved Indre Østfold fengsel.
Ansatte og ledelse ved Bastøy fengsel har det siste året jobbet systematisk med samhandling og kvalitetsutvikling for å levere på samfunnsoppdraget. Et godt arbeidsmiljø og personale med riktig kompetanse er en forutsetning for å lykkes i arbeidet med forutsigbar og trygg overgang fra fengsel til samfunn.
Bjørn Robert Orten Groven ønsker å bygge videre på resultatene ansatte sammen med Svenkerud har oppnådd. Bastøy fengsel skal fortsatt ha stor oppmerksomhet på trygghet og sikkerhet for innsatte, ansatte og omgivelsene, og god samhandling med næringsliv og utdanning for effektivt endrings- og tilbakeføringsarbeid.
- Jeg ser fram til å lære og jobbe sammen med ansatte for å utvikle Bastøy fengsel videre som en relevant aktør med en kunnskapsbasert praksis på et fagområde i rask endring, sier Groven.
Bastøy fengsel ligger i Horten kommune i Vestfold, har lavere sikkerhetsnivå og 125 fengselsplasser for mannlige innsatte. Fengselet tar imot innsatte som har gjennomført en del av straffen og nærmer seg slutten av lengre dommer.
Kontakter
Bjørn Robert Orten Groven
Tel:413 16 916bjorn.robert@kriminalomsorg.noBilder

Følg pressemeldinger fra Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)
Nøkkeltall fra kriminalomsorgen for september 202614.10.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Ved utgangen av september var det 3030 personer i fengsel i Norge. Samtidig ble 534 straffereaksjoner påbegynt i samfunnet. Av disse ble 268 gjennomført med elektronisk kontroll (fotlenke), mens 155 var samfunnsstraff. Blant personer under 18 år satt 11 i fengsel, mens 22 gjennomførte straff i samfunnet.
Søkerrekord for utdanning i fengsel6.10.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Hele 791 personer ønsker å studere og jobbe i et lokalt fengsel gjennom den desentraliserte fengselsbetjentutdanningen. Det er over 290 flere søkere enn i fjor, og kampen er stor om de 55 tilgjengelige studieplassene.
Nøkkeltall fra kriminalomsorgen for august 202614.9.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Ved utgangen av august var det 3013 personer i fengsel i Norge. Samtidig ble 572 straffereaksjoner påbegynt i samfunnet. Av disse ble 244 gjennomført med elektronisk kontroll (fotlenke), mens 214 var samfunnsstraff. Blant personer under 18 år satt 6 i fengsel, mens 24 gjennomførte straff i samfunnet.
KRUS utvider desentralisert fengselsbetjentutdanning til tre nye fengsler1.9.2026 10:22:30 CEST | Pressemelding
Kriminalomsorgens høgskole og utdanningssenter (KRUS) åpner nå opptaket til den desentraliserte fengselsbetjentutdanningen med søknadsfrist 1. oktober. Nytt av året er at utdanningen tilbys ved tre nye fengsler, noe som øker det totale antallet studiesteder til tolv.
Ett år med fotlenke-varetekt14.8.2026 14:21:00 CEST | Pressemelding
Kriminalomsorgen har siden august 2025 mottatt 197 anmodninger om å vurdere varetekt med elektronisk kontroll. Totalt har 59 siktede personer gjennomført varetekt under ordningen, som er et alternativ til ordinær varetektsfengsling.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom