Fagforeninger og den norske modellen hindrer store lønnsforskjeller
Regjeringens lavlønnsutvalg har lagt frem sin utredning. LO ba om en slik utredning for å kartlegge omfanget og utviklingen av lavlønn i arbeidslivet. Utvalget konkluderer bla. med at den norske modellen og fagforeninger har en stor betydning for å redusere ulikhet og inntektsforskjeller i Norge.
-Dette er en grundig utredning som bekrefter at den norske frontfagsmodellen og norsk fagbevegelse bidrar til små lønnsforskjeller, stor omstillingsevne, høy sysselsetting og lav arbeidsledighet, sier LO-leder Peggy Hessen Følsvik.
Utvalget peker på at lavlønn er mest utbredt i de yngste aldersgruppene, hos de med kort utdanning, blant innvandrere, kvinner og uorganiserte.
-Både press på organisasjonsgrad og tariffavtaledekning, innvandringsstrømmer og fremvekst av nye tilsetningsformer og arbeidsformer på tvers av land har utfordret nedre del av lønnsfordelingen.
Utvalget mener at både partene i arbeidslivet og myndighetene bør arbeide for høy organisering og tariffavtaledekning blant lavlønnsgrupper.
-Å støtte opp om fagforeninger og styrke det organiserte arbeidslivet er det beste verktøyet for å få ned ulikhet og inntektsforskjeller. Kort oppsummert: For å motvirke lavlønn er det viktig å øke organiseringen, sier Peggy Hessen Følsvik.
Det er næringene servering, overnatting, personlig tjenesteyting og detaljhandel hvor det er en høyere andel lavtlønte. I tillegg er det mer lavlønn i små virksomheter, deltidsstillinger og midlertidige stillinger
-Dette viser også hvor viktig retten til hele faste stillinger er i kampen mot økte forskjeller, mener LO-lederen.
I utredningen vises det også til at de laveste lønningene i Norge er høyere og lønnsforskjellene mindre enn i de fleste andre land.
– I Norge har vi et godt organisert arbeidsliv, og mindre gap fra bunn- til topplønn der godene er fordelt bedre enn i mange andre land. Jeg oppfatter utvalgets konklusjon som en anerkjennelse til den jobben LO gjør for å bekjempe økte forskjeller, sier Peggy Hessen Følsvik.
Kontakter
Geir Solaas MoenKommunikasjonsrådgiver
Tel:917 04 473geir.solaas.moen@lo.noFølg pressemeldinger fra LO
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra LO på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra LO
Skal sjekke at sommervikarer over hele landet har ordnede arbeidsforhold23.6.2025 07:02:02 CEST | Pressemelding
Hver sommer går tusenvis av unge ut i sin første sommerjobb. I dag starter LOs sommerpatrulje, som hvert år reiser rundt og sjekker om norske ungdommer får et trygt og rettferdig første møte med norsk arbeidsliv.
Bekymret for eksportmål etter budsjettkutt20.6.2025 20:59:16 CEST | Pressemelding
Budsjettavtalen på Stortinget om Revidert nasjonalbudsjett innebærer et kutt på 25 millioner kroner til satsingen Hele Norge eksporterer. Det tilsvarer nær 25 prosent reduksjon i bevilgningene. Nasjonalt eksportråd uttrykker bekymring for hvilke konsekvenser dette vil få for de strategiske eksportsatsingene. Det sender feil signal i forhold til regjeringen ambisjon om å øke fastlandseksporten med 50 prosent innen 2030.
Ber Stortinget om mineralløsning11.6.2025 11:04:38 CEST | Pressemelding
I morgen avgjør Stortinget hvordan ny minerallov skal se ut. Det er bred enighet på Stortinget om at loven skal få fart på undersøkelser og utvinning av kritiske mineraler i Norge. Likevel har det vært full uenighet om lovforslaget.
– Innfør Norgespris nå28.5.2025 13:12:01 CEST | Pressemelding
LO vil berømme regjeringen for å innføre Norgespris på strøm. Dette er et viktig grep som gir husholdningene mer trygghet i møte med et urolig strømmarked, og sikrer stabile strømregninger.
Unge kan nå kontakte LOs sommerpatrulje!19.5.2025 13:52:41 CEST | Pressemelding
Er pauserommet et bøttekott? Hva kan sjefen kreve at du stiller opp på? Kan arbeidsgiver overvåke deg på jobb? Det er ikke alltid lett å vite hvordan ting henger sammen når du er ny i arbeidslivet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom