Fem ting du må huske på i sommerjobben
Det er som oftest kjekt å ha en sommerjobb. Ekstra kroner i lomma kommer godt med. Lytt til advokaten, sørg for at dette er i orden.

NITO er opptatt av at det skal være ordnede forhold i arbeidslivet, også i sommerjobben. Det er viktig at arbeidsmiljøloven blir fulgt der du jobber. NITO-advokat Hege Glimsdal trekker spesielt fram følgende:
Fem tips:
- Sørg for å få en skriftlig arbeidskontrakt, hvor det viktigste du og arbeidsgiver er blitt enige om, er skrevet ned. Hvilke tider skal du jobbe på dagen og hvilke dager skal du jobbe, når skal du ha pause, hva har dere avtalt i lønn og når skal den utbetales. Er du medlem i NITO kan du sende inn avtalen for kvalitetsikring av NITO-advokatene.
- Blir du pålagt å jobbe utover avtalt arbeidstid, har du krav på minimum 40 prosent tillegg i lønn for timene du pålegges å jobbe.
- Husk at du har krav på feriepenger av lønna og disse skal som hovedregel utbetales siste lønningsdag før du slutter i jobben.
- Sjekk at arbeidsgiver betaler pensjon av lønna du tjener i sommerjobben.
- Husk å få en attest, det vil si en bekreftelse på at du har jobbet hos arbeidsgiver, hvilke oppgaver du har gjort og hvilke tidsrom du jobbet. Dette er verdifullt ved neste jobb du skal søke på.
- En sommerjobb kan være bra å ha for karrieren din og fint å ha på cv-en, sier Glimsdal.
- Arbeidsgiver skal legge til rette for at du har det bra i jobben. Opplever du vanskeligheter i arbeidsforholdet og du er NITO-medlem er det god hjelp å få. NITO er din støttespiller i arbeidslivet, avslutter hun.
Om NITO
NITO er Norges største fagorganisasjon for ingeniører og teknologer med bachelor, master og høyere grad med over 100.000 medlemmer.
Følg pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Brik fra Alta får ansvar for 15.000 studenter28.4.2025 11:04:39 CEST | Pressemelding
Birk Tangen (25) ble valgt til 2. nestleder under helgens landsmøte i NITO Studentene.
Sofie fra Halden valgt til leder for 15.000 studenter27.4.2025 17:27:54 CEST | Pressemelding
Sofie Strøm Olsen (23) ble valgt til leder under helgens landsmøte i NITO Studentene.
Lønnsoppgjøret i staten starter i dag: - Kompetanse koster, også i staten24.4.2025 10:53:33 CEST | Pressemelding
NITO jobber for å sikre konkurransedyktig lønn og økonomisk handlingsrom lokalt når lønnsforhandlingene i staten starter i dag.
Innlandets ingeniørkonferanse 2025: Hvordan milliardinvesteringer vil forvandle regionen22.4.2025 08:45:34 CEST | Pressemelding
Strategiske satsinger som gjør Innlandet til et attraktivt sted å bo, jobbe og investere. Det skal diskuteres når NITO inviterer til årets viktigste konferanse for ingeniører og teknologer på Innlandet.
Ut i påsketrafikken? Fem gode råd for køkjøring20.4.2025 15:23:04 CEST | Pressemelding
Kollisjoner i kø utgjør en fare for bilister, spesielt i påsketrafikken. Siw Tyldum, sjefsingeniør i Statens vegvesen og tillitsvalgt i NITO, deler fem ekspertråd som hjelper deg med å kjøre tryggere og mer effektivt i kø.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom