“Brente jenter” skyr mannen med de gode intensjonene - Yngvil og Synne Sørgjerd ute med årets sommerlåt!
Yngvil og Synne Sørgjerd har begge gjort seg bemerket på kort tid som to av de mest spennende nye stemmene i norsk pop. Nå samarbeider de for første gang om en ny singel – et lidenskapelig anthem til alle “Brente jenter” der ute, som trenger motet til å leke med ilden igjen.

Hva skjer når to av de mest spennende stemmene innen norsk pop lager en låt sammen? Jo, de serverer tidenes sommerlåt. Jentene deler nemlig evnen til å skrive upolerte tekster, formidlet på en relaterbar – og fengende, måte. Så når disse jentene slår styrkene sine sammen, kan du ikke annet enn å la deg imponere – og bli revet med. Disse artistene er virkelig det neste nye store.
"Brente jenter" er ute i dag og er et oppløftende, styrkende anthem til alle som trenger å ta tilbake kontrollen og styrken i seg selv. Yngvil og Synne deler noen like erfaringer med kjærligheten, - blant annet erfaringen med å løpe fra den.
Artistene har også utviklet et vennskap som speiles godt i deres første samarbeid. Dette til tross for en litt trøblete start:
- Jeg har visst hvem Yngvil var en stund, og fulgt henne på Instagram, siden 2018ish. Hun var dessverre for kul til å følge tilbake før hun så at også jeg hadde fått platekontrakt, men da sendte hun melding og begynte å presse seg på. Typisk! Jeg har tilgitt henne nå (men glemmer aldri), forteller Synne med et smil om munnen.
Som venner er det Synne som finner på sprell, som artister er det motsatt. De utfyller hverandre, og har mye til felles. Yngvil sier:
- Vi er begge villige til å jobbe hardt for å få til det vi vil. Vi deler også en nysgjerrighet på verden og folk, som gjør at vi ofte havner på eventyr sammen. Det var på tide at alle mine (og Synne sine) traumatiske møter med gutter ble til en låt. Håper den kan funke litt som en unnskyldning til alle de fine gutta vi har løpt ifra! Jeg vil denne låta skal være en tanke på trikken til alle brente jenter: La oss tørre å leke med ilden igjen.
Singelen er en sommerlåt i fyr og flamme, som varmer musikalsk og tekstlig. Den handler om brente jenter som skyr unna ilden, fordi de har blitt brent før. Sammen setter de ord på følelsen av å kjenne på en gnist som oppstår, men som aldri rekker å utvikle seg til en flamme eller romanse. For både Yngvil og Synne har løpt ut døra lenge før det "tar fyr" følelsesmessig. Synne Sørgjerd forteller om hvilke følelser hun vil at folk skal kjenne på når de hører sangen:
- Jeg håper låten kan gi den følelsen man får de første dagene i året man kan forlate leiligheten uten jakke, men så angrer man litt fordi det likevel var litt kaldt.
Sommersingelen er spilt inn og produsert av Preben Sælid Andersen i Globus studio. Tekst og melodi er skrevet i samarbeid av Yngvil og Synne. Synne avslutter:
- Brent barn skyr ilden, men brent jente skyr mannen med de gode intensjonene.
Nøkkelord
Kontakter
Cathrine Å. HeenLabel Manager - A&R - Promotion
Tel:970 26 728cathrine@grappa.noDionisia FjelldalenPromotion: Grappa / Blue Mood / Barneselskapet
Tel:95809699dionisia@grappa.noBilder



Lenker
Om Grappa Musikkforlag
Grappa Musikkforlag A/S ble etablert i 1983 og er et av Norges største uavhengige plateselskap. I år 2023 har Grappa 40 års jubileum.
Grappa Musikkforlag har gitt ut over fire tusen album spredt på ulike labler. Foruten Grappa som favner viser og pop, så utgis klassisk musikk på Simax Classics, folkemusikk og verdensmusikk på Heilo, blues og country på Blue Mood og jazz på Hubro.
Grappa samarbeider med Egmont Kids Media Nordic AS om utgivelse av barnemusikk gjennom Barneselskapet. Grappa samarbeider med Norsk Jazzforum om innspilling og utgivelse av norsk jazz på Odin. Grappa har også et tett samarbeide med Rune Grammofon og Drabant Music.

Følg pressemeldinger fra Sounds Like Gold
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sounds Like Gold på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Sounds Like Gold
Musikkutsendelse: Tora Augestad slipper julesingel fra kommende album "Vårvill"28.11.2025 09:50:36 CET | Pressemelding
Den kritikerroste vokalisten Tora Augestad er aktuell med første smakebit fra hennes første album bestående av egenkomponert materiale.
Gangar slipper en rå og vakker Bånsull med Synnøve Brøndbo Plassen og Martin Steinum Brun28.11.2025 08:45:00 CET | Pressemelding
På andre singel fra det kommende albumet Dreng byr folkemusikkbandet Gangar på en melankolsk og rå bånsul utenom det vanlige i samarbeid med Synnøve Brøndbo Plassen og Martin Steinum Brun – to av de mest uttrykksfulle stemmene på den norske folkemusikkscenen i dag.
Gangar releases the single Bånsull - a wild, raw, and beautiful lullaby - together with Synnøve Brøndbo Plassen and Martin Steinum Brun28.11.2025 08:45:00 CET | Press release
On the second single from their upcoming album Dreng, the folk band Gangar presents a melancholic and raw bånsull, a lullaby unlike any other, in collaboration with Synnøve Brøndbo Plassen and Martin Steinum Brun, two of the most expressive voices on today’s Norwegian folk music scene.
Anna Lille gjør den norske klassikeren "Min første kjærlighet" til sin egen21.11.2025 10:23:19 CET | Pressemelding
For aller første gang på norsk er Anna Lille aktuell med en helt ny og gripende coverlåt, laget spesielt for Nordisk Films kommende spillefilm “Min første kjærlighet”. Her tolker hun Jahn Teigens udødelige klassiker i en moderne og emosjonell versjon som både er tro mot originalen – og umiskjennelig Anna Lille. Låta "Min første kjærlighet" er ute nå, mens spillefilmen har premiere 27. februar 2026. Lytt til låta her
Pedal-steel pionerene Joe Harvey-Whyte og Geir Sundstøl med første singel fra nytt album!21.11.2025 08:45:00 CET | Pressemelding
Et hypnotisk lyd-dikt som henter navnet sitt fra en av Londons glemte elver. The Tyburn dykker dypt ned i det kollektive underbevisste og dukker opp igjen med en håndfull glemte folkemelodier. The Tyburn, ute i dag, er den første singelen fra det kommende albumet Langeleik.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom