Landkreditt lanserer «Landbruksøkonomene»
12.6.2024 12:04:58 CEST | Landkreditt | Pressemelding
For å bistå norske bønder i et stadig mer utfordrende økonomisk landskap, lanserer Landkreditt Landbruksøkonomene. Landbruksøkonomene skal aktivt dele kunnskap og råd om hvordan bønder kan ta mer informerte og lønnsomme valg.

Med kostnadsvekst over hele linjen, dyrere innsatsmidler, inflasjon, ekstremvær og klimaendringer har det aldri før vært viktigere og vanskeligere for bonden å drive lønnsømt.
Landkreditts landbruksøkonomer skal hjelpe bønder med å navigere gjennom det utfordrende landskapet og sikre lønnsom drift, ved å dele kunnskap og bidra til å kaste lys på bøndenes situasjon.
– Vi prater med bønder og landbruket hver eneste dag og ser at mange kan ha et behov for råd og veiledning. Det trengs rett og slett noen som kan dekode stammespråket og kommunisere på bøndenes premisser. Landbruksøkonomene skal være på bøndenes lag og se problemstillingene fra deres perspektiv, sier konsernsjef i Landkreditt, Ole Laurits Lønnum.
Selv om bønder ofte er eksperter og langt framme i skoa på sine områder, er det ikke alle som har fått økonomi inn med morsmelka.
– Landbruksøkonomene skal være støttespillere for bønder i alle driftsfaser, i alt fra daglig drift til større investeringer og generasjonsskifter. Vi har et av bransjens beste kompetansemiljøer på landbruk, og våre landbruksøkonomer har mye kunnskap å dele, sier Lønnum.
Kunnskapsmangel kan ha store konsekvenser
Odd Gunnar Mosen er én landbruksøkonomene. Han mener det også blir viktig å formidle kunnskap om landbruket til befolkningen generelt.
– Jeg tror at mange nordmenn ønsker mer innsikt om hvordan livet på en gård er, hvordan mat produseres og hvordan landbrukets rammebetingelser er. En eventuell manglende innsikt kan lede til misforståelser om bøndenes rolle og situasjon. Jeg ser derfor frem til å bidra til å øke landbrukskunnskapen til flere enn bare bønder, sier Mosen.
Det blir stadig færre unge bønder i Norge. Landbruksøkonom Inger Johanne Brandsrud tror at sammensetningen av svak lønnsomhet, stor kostnadsvekst og stort investeringsbehov kan gjøre at flere kvier seg for å gå inn i næringa.
– Det er ofte vanskelig økonomisk å ta over eller kjøpe en gård. Samtidig er det mye nytt å sette seg inn i, både i drifta og med økonomistyring. Her håper vi at vi kan bidra med kunnskap og bidra til at bonden får en god start i næringa. For det er ingen tvil om at næringen trenger rekruttering og unge som satser, sier Brandsrud, som ser frem til å hjelpe unge bønder i å ta informerte valg.
De øvrige landbruksøkonomene er eiendomsmegler og jurist Vidar Rognes og skadeforebygger Linda Stubsjøen.
Kontakter
Line Sollie Karlsen, kommunikasjonsrådgiver, 92491750, line.sollie.karlsen@landkreditt.no
Bilder



Lenker
Om Landkreditt
Landkreditt er et solid, mellomstort norsk finanskonsern, som tilbyr de produktene du trenger innen bank, fond, forsikring og eiendomsmegling. Kundene våre befinner seg i både person- og næringslivsmarkedet, hvor landbruk utgjør hovedtyngden.
Våre røtter er i landbruket, og vi er stolte over å være et samvirkeforetak eid av norske bønder. Formålet vårt er å bidra til en bedre økonomi for våre medlemmer og kunder gjennom å tilby gode finansløsninger. Dette formålet står like fjellstøtt nå som ved etableringen av Landkreditt i 1915.
Følg pressemeldinger fra Landkreditt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Landkreditt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Landkreditt
Hentet en milliard kroner med bakgrunn i skogen15.9.2026 08:45:00 CEST | Pressemelding
Landkreditt er den første norske banken som har utstedt en grønn skogobligasjon. Noe som ble tatt godt imot av investorene.
I høstonna kan dette fort utløse brann14.9.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
Med høysesong i landbruket øker faren for brann som starter i traktorer og maskiner, advarer forsikringseksperter. Men bøndene kan gjøre mye for å unngå skade.
Landkreditt ny forsikringspartner for Econas 34 000 medlemmer7.9.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
Econa har valgt Landkreditt Forsikring som ny forsikringstilbyder for sine 34 000 medlemmer. Det nye tilbudet gir medlemmene attraktive priser, gode dekninger og trygghet når de trenger det.
Hvem er Norges mest inspirerende og bærekraftige bonde?3.8.2026 08:54:59 CEST | Pressemelding
Det skal Felleskjøpet og Landkreditt finne ut av. Nå inviterer de hele landet på nytt til å løfte fram bønder som går foran med bærekraftige løsninger for lønnsom matproduksjon.
Sårbar periode for dyr på beite2.6.2026 08:15:00 CEST | Pressemelding
De neste ukene er det ekstra mye å følge opp for bønder med dyr på beite, ifølge bransjeeksperter, som peker på at tapstallene er høyere enn de burde.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom