Den største kontrakten på Rogfast er signert
11.6.2024 13:46:23 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
Det er JV IMPLENIA STANGELAND E39 E02 ANS som skal bygge E02 kontrakten fra Kvitsøy. Dette er den største kontrakten i Statens vegvesen som utførelsesentreprise med en kontraktsum på hele 6 238 016 052 kr.

Entreprisen omfatter omtrent 8,8 km toløpstunnel med et tverrsnitt på 10,5 meter, og skal bygges både mot sør og nord fra Kvitsøy, og omfatter blant annet det kompliserte toplanskrysset inne i fjellet med rampene mot Kvitsøy. E02 skal etter hvert møte både E03 som bygges fra sør i Randaberg kommune, og E04 som bygges av Skanska Norge AS fra nord i Bokn kommune. Den totale lengden på Rogfast er 26,7 kilometer som da blir verdens lengste og dypeste undersjøiske vegtunnel når den står ferdig i 2033.
- Jeg er veldig godt fornøyd med av vi nå har signert og kan holde farten i dette viktige prosjektet. Vi ser fram til et godt samarbeid i gjennomføringen, sier divisjonsdirektør Kjell Inge Davik.
- Det skal bygges to vertikale ventilasjonssjakter som er cirka 230 meter dype og 8,6 meter og 9,4 meter i diameter. Disse sammen med flere ventilasjonstunneler skal lede brukt luft ut den ene sjakten og bringe frisk luft inn den andre sjakten. Entreprisen omfatter også 17 tekniske bygg, 154 nødstasjoner, 38 tverrforbindelser mellom løpene, fem pumpestasjoner m.m., opplyser prosjektleder for E39 Rogfast på Kvitsøy, Sveinung Brude.
I tillegg skal det bygges omtrent 1,6 kilometer veg i dagen, gang- og sykkelveier, og en bro på cirka 20 meter. Omtrent to millioner kubikkmeter av stein fra tunnelen skal fylles i to sjøfyllinger og den største sjøfyllingen blir til næringsareal på Kvitsøy.
- Vi er stolte og glade over å bli valgt ut til å utføre denne jobben sammen med Stangeland Maskin. E02 Kvitsøy passer veldig godt inn i Implenias strategi om å utføre komplekse infrastrukturprosjekter. Her får vi til fulle utnyttet vår ekspertise innen tunnel, betong og vann- og frostsikring, sier administrerende direktør i Implenia Norge, Berger Johannessen.
Daglig leder i Stangeland Maskin Tommy Stangeland er enig i at prosjektet passer arbeidsfellesskapet bra. - E02-parsellen er et stort og utfordrende prosjekt, og vi i Stangeland Maskin får vist at vi sikter høyt og er ledende innen masseflytting og grunnarbeid. Og det er vi glade for å gjøre i samarbeid med våre gode samarbeidspartnere i Implenia.
Arbeidet på Kvitsøy starter allerede etter sommerferien og skal fortsette der forrige entreprise sluttet som er omtrent 230 meter under havoverflaten.
Dette prosjektet betyr veldig mye for fremtiden for Kvitsøy – det at vi får fastlandsforbindelse er noe som kanskje noen trodde aldri ville skje – nå skjer det i 2033! Da står Kvitsøy i en helt annen posisjon enn det kommunen gjør i dag - vi ligger da midt i smørøyet i Rogaland med en hurtigforbindelse til både Haugalandet og Nord-Jæren. Vi ser frem til å videreutvikle det vi har fått gjennom dette prosjektet, som blant annet det enorme næringsområdet med dypvannskai. Vi vil ligge midt i smørøyet i industrien, og ikke minst bli en attraktiv plass for de som ønsker å bo i landlige omgivelser og jobbe sentralt, sier ordfører på Kvitsøy Kjell André Nordbø.
Kontakter
Kjell Inge DavikDivisjonsdirektørStatens vegvesen Utbygging
Tel:90044267kjell.inge.davik@vegvesen.noBilder

Lenker
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Nå åpner det nye servicebygget på Ersfjordstranda21.8.2026 14:27:40 CEST | Pressemelding
Torsdag 27. august åpner Statens vegvesen, i samarbeid med Senja kommune, et nytt turistvegprosjekt på Ersfjordstranda langs Nasjonal turistveg Senja.
Markerte åpningen av E39 Osli-Hove21.8.2026 13:46:31 CEST | Pressemelding
Den oppgraderte strekningen på E39 mellom Osli og Hove er åpnet. Prosjektet gir bedre framkommelighet, økt trafikksikkerhet og et mer robust transportsystem på Nord-Jæren.
Stenger Strynefjellet éi natt20.8.2026 16:13:44 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen stenger rv. 15 Strynefjellet natt til tysdag 25. august.
Presseinvitasjon: Transport- og kommunikasjonskomiteen besøker Møre og Romsdal 26.-27. august20.8.2026 14:52:29 CEST | Pressemelding
Transport- og kommunikasjonskomiteen på Stortinget besøker Møre og Romsdal. Besøket skal gi komiteen eit nærare innblikk i dei største og viktigaste samferdselsprosjekta og -utfordringane i fylket.
Ett år uten skader på vegprosjektet i Sarpsborg20.8.2026 14:00:42 CEST | Pressemelding
Rv. 22 Hafslund-Dondern prosjektet i Sarpsborg feiret gledelig denne bragden.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom