Nå starter bygginga av gang- og sykkelvegen mellom Ås og Hauger bru
12.6.2024 13:27:51 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
Statens vegvesen har tildelt oppdraget til Åge Haverstad AS, som starter bygginga i midten av juni. Gang- og sykkelvegen skal stå ferdig høsten 2025.

På den 2,2 kilometer lange strekningen mellom Ås og Hauger bru i Ås kommune skal Statens vegvesen bygge om grusvegen langs jernbanen til fortau, sykkelveg og grussti for løping.
Fortauet blir 1,6 meter bredt, sykkelvegen 2,5 meter bred og grusstien 1 meter bred.
Dagens grusveg blir stengt i hele anleggsperioden for å ivareta sikkerheten for både arbeidere og trafikanter. Alternative ruter for de som går og sykler, blir skiltet.
– Strekningen mellom Ås og Hauger bru er mye brukt av gående og syklende. Vi er glade for at vi nå kommer i gang med å forbedre tilbudet for dem, sier byggeleder Knut Hasle i Statens vegvesen.
Klart for bygging
Det er krevende grunnforhold med myr og skogbunn der gang- og sykkelvegen skal bygges. For å unngå setningsskader etter at vegen er bygd, forbelastet Statens vegvesen strekningen med store plastsekker fylt med stein sommeren 2023.
Grunnen har nå satt seg tilstrekkelig så byggearbeidene kan begynne.
Entreprenør Åge Haverstad AS rigger seg til neste uke (uke 25) og starter deretter med grunnarbeider.
Høsten 2025 skal fortauet, sykkelvegen og grusstien være klar til bruk.
Kontakter
Knut HasleByggelederDrift og vedlikehold Statens vegvesen
Tel:414 20 213knut.hasle@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Rv. 9 nord for Vennesla åpner i morgen19.3.2026 14:55:48 CET | Pressemelding
I morgen, fredag 20. mars kl. 14 er det slutt på omkjøring via Vennesla sentrum for reisende langs rv. 9. Forbi anleggsstedet ved Hornskilen blir det enveiskjøring og lysregulering.
E6 i Rosten er åpen igjen etter et steinskred i går kveld19.3.2026 12:43:42 CET | Pressemelding
E6 i Rosten sør for Dombås er åpen for trafikk igjen etter at et nytt steinskred traff vegen seint onsdag kveld. Statens vegvesen har sprengt bort steinen og ryddet E6.
Økt trafikksikkerhet på E18 ved Songe – starter strekningsmåling19.3.2026 07:27:03 CET | Pressemelding
Fredag 20. mars kl.11 åpnes automatisk gjennomsnittsfartsmåling av fart på E18 gjennom Songe. Målet er færre ulykker og økt trygghet for alle som ferdes på strekningen.
Mandag 23. mars: Militære kolonner fra Åndalsnes til Rena18.3.2026 16:53:25 CET | Pressemelding
Øvelsen Cold Response 2026 er nå avsluttet. Søndag 23. mars fra kl. 08.00 og gjennom dagen blir det militære kolonner på E39 og E6 mellom Åndalsnes og Rena.
Søndag 22. mars: Militære kolonner fra Orkanger til Værnes18.3.2026 16:42:09 CET | Pressemelding
NATO-øvelsen Cold Response 2026 er nå avsluttet. Lørdag 22. mars fra kl. 08.00 og gjennom dagen blir det militære kolonner på E39 og E6 mellom Orkanger og Værnes.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom