Nå starter bygginga av gang- og sykkelvegen mellom Ås og Hauger bru
12.6.2024 13:27:51 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
Statens vegvesen har tildelt oppdraget til Åge Haverstad AS, som starter bygginga i midten av juni. Gang- og sykkelvegen skal stå ferdig høsten 2025.

På den 2,2 kilometer lange strekningen mellom Ås og Hauger bru i Ås kommune skal Statens vegvesen bygge om grusvegen langs jernbanen til fortau, sykkelveg og grussti for løping.
Fortauet blir 1,6 meter bredt, sykkelvegen 2,5 meter bred og grusstien 1 meter bred.
Dagens grusveg blir stengt i hele anleggsperioden for å ivareta sikkerheten for både arbeidere og trafikanter. Alternative ruter for de som går og sykler, blir skiltet.
– Strekningen mellom Ås og Hauger bru er mye brukt av gående og syklende. Vi er glade for at vi nå kommer i gang med å forbedre tilbudet for dem, sier byggeleder Knut Hasle i Statens vegvesen.
Klart for bygging
Det er krevende grunnforhold med myr og skogbunn der gang- og sykkelvegen skal bygges. For å unngå setningsskader etter at vegen er bygd, forbelastet Statens vegvesen strekningen med store plastsekker fylt med stein sommeren 2023.
Grunnen har nå satt seg tilstrekkelig så byggearbeidene kan begynne.
Entreprenør Åge Haverstad AS rigger seg til neste uke (uke 25) og starter deretter med grunnarbeider.
Høsten 2025 skal fortauet, sykkelvegen og grusstien være klar til bruk.
Kontakter
Knut HasleByggelederDrift og vedlikehold Statens vegvesen
Tel:414 20 213knut.hasle@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Venter ekstremt kraftig vind i Sør-Norge: – Vurder om du kan kjøre før uværet slår inn!3.4.2026 16:18:59 CEST | Pressemelding
Ekstremværet «Dave» slår inn over deler av Sør-Norge fra søndag formiddag, 1. påskedag. Veiforbindelser kan bli stengt på kort varsel.
Når våren kommer, øker risikoen i trafikken1.4.2026 06:30:00 CEST | Pressemelding
Seks mennesker mistet livet i trafikken i mars. Totalt har 23 personer omkommet i trafikkulykker i årets tre første måneder, sammenlignet med 13 i samme periode i fjor.
Husk å påregistrere kjøretøyet før du drar på tur i påska30.3.2026 08:42:19 CEST | Pressemelding
Påsken er høysesong for utfart. Før du legger ut på tur må du å sjekke at kjøretøyet er påregistrert!
E6 Raudhammartunnelen åpner for normal trafikk29.3.2026 17:02:45 CEST | Pressemelding
Opprydningsarbeidet vil fortsette på nattestid.
Raudhammartunnelen på E6 åpner for regulert trafikk28.3.2026 13:24:20 CET | Pressemelding
Veien åpner for regulert trafikk med ledebil i dag kl. 13:45.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom