Økt etterspørsel og nye utfordringer for veitransport i Europa
11.6.2024 08:00:00 CEST | Boston Consulting Group | Pressemelding
Etter et utfordrende 2023 viser en ny rapport fra Boston Consulting Group (BCG) og Alpega at etterspørselen etter veifrakt har økt i første halvdel av 2024.

Geopolitiske utfordringer for godstransport til sjøs, som angrepene i Rødehavet, gjør at forhandlere må se seg om etter andre måter å få varene sine ut til de europeiske markedene. Mer forutsigbar økonomi og lavere drivstoffkostnader gjør at transport på vei er i ferd med å ta mer terreng. Spesielt kjøletransport, drevet av vekst i farmasinæringen og daglivarehandel, har ført til økt etterspørsel etter veitransport.
Forholdet mellom last og lastebilens kapasitet nærmer seg 1.0 for både internasjonale og innenlandske ruter, noe som indikerer en mer balansert markedssituasjon. Det virker imidlertid fortsatt å være noe ledig kapasitet. Prisene vil trolig øke når tilbud og etterspørsel nærmer seg ytterligere, spår forfatterne.
Til tross for positive trender, advarer rapporten om at markedet forblir fragmentert. Det finnes over 1.2 millioner aktive selskaper i Europa, hvorav mange disponerer mindre enn fem lastebiler. Sjåførmangel er fortsatt en stor utfordring med over 220 000 ubesatte stillinger i Europa.
Konsulentene i BCG runder av rapporten med fire råd til godstransportører:
- Ta i bruk kunstig intelligens for bedre prognoser og for å overvåke fraktkapasitet og priser i sanntid.
- Forhandle tidlig for å sikre gunstige priser.
- Planlegg strategisk for å unngå - eller håndtere - kapasitetsrisikoer.
- Øk effektiviteten gjennom smart ruteplanlegging og lastkonsolidering.
Kontakter
Harald Bonaventura BorchgrevinkSenior PR SpecialistBCG Norge
Tel:+47 91 66 92 01borchgrevink.harald@bcg.comBilder


Lenker
Boston Consulting Group
Boston Consulting Group (BCG) er et globalt konsulentselskap som er ledende innen strategisk rådgivning. Vi samarbeider med ledere i samfunns- og næringsliv for å bygge bærekraftige konkurransefortrinn og drive positiv samfunnsbygging.
BCG ble grunnlagt av Bruce Henderson i Boston, USA, i 1963 og har i dag mer enn 32 000 ansatte i over 100 byer i mer enn 50 land.

Følg pressemeldinger fra Boston Consulting Group
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Boston Consulting Group på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Boston Consulting Group
Norske bedrifter prioriterer KI i HR – få ser effekt20.3.2026 07:30:00 CET | Pressemelding
En ny og omfattende undersøkelse fra Boston Consulting Group (BCG) og World Federation of People Management Associations (WFPMA) viser at HR får en stadig mer strategisk rolle i virksomheter. Samtidig skiller Norge seg ut: Norske HR-ledere prioriterer teknologi, data og kunstig intelligens høyere enn det globale gjennomsnittet.
Ny rapport: Norske selskaper risikerer en KI-verdiboble10.3.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Norske virksomheter har svært høye forventninger til hva kunstig intelligens skal levere de neste årene. Samtidig er det få som i dag realiserer betydelig avkastning på investeringene.
To nye partnere ved BCGs Oslo-kontor6.2.2026 07:30:00 CET | Pressemelding
Boston Consulting Group (BCG) styrker partnerskapet i Norge med opprykk for Sven Ole Mollestad Nicolaysen og Henrik Vandvik Vedeler til partnere ved Oslo-kontoret.
BCG blant de første 100 organisasjonene globalt som er sertifisert etter den internasjonale standarden for AI-styring4.2.2026 09:30:00 CET | Pressemelding
Boston Consulting Group (BCG) har oppnådd ISO/IEC 42001-sertifisering for implementering og styring av sitt Artificial Intelligence Management System (AIMS). BCG er blant de første 100 organisasjonene globalt som har mottatt denne utmerkelsen, og er det eneste premium konsulentselskapet i denne gruppen.
BCG: Global varehandel kan vokse 2,5 prosent årlig mot 20348.1.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Global varehandel påvirkes av økt geopolitisk fragmentering og mer bruk av handelspolitiske virkemidler. Imidlertid viser en ny scenarioanalyse fra Boston Consulting Group (BCG) at det nå fremstår som mest sannsynlig at global varehandel vokser med om lag 2,5 prosent årlig frem mot 2034, til tross for denne utviklingen. Det er omtrent på linje med eller noe raskere enn forventet global vekst i BNP.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom