Viktig styrking av fylkesveiene i NTP-enighet
5.6.2024 17:44:29 CEST | NAF | Pressemelding
– NAF har lenge kjempet for mer penger til fylkesveiene og NTP-enigheten er et viktig gjennomslag for økt trafikksikkerhet, for Distrikts-Norge og for alle som i dag kjører på nedslitte, trafikkfarlige fylkesveier. Nå blir det opp til Stortinget å sikre at løftene holdes, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.

Det er ennå ikke tallfestet hvor mye mer opposisjonen vil bruke på fylkesveiene. NAF er tydelig på at pengebruken må betydelig opp fra det forslaget som regjeringen la frem, på 1 milliard de første seks årene og 1,6 milliarder i året de neste seks.
– For kun å stoppe økt forfall trengs det minst 1,5 milliarder i året ut over dagens nivå. Derfor vil vi jobbe videre for å sikre at potten økes kraftig, og at det sikres nok midler hvert eneste år til å få fjernet forfallet, sier Handagard. – Det er også et tydelig signal at opposisjonen vil beholde dagens ordning med en øremerking av deler av midlene til fylkesvei. Dette er et viktig grep for å sikre at pengene finner veien, sier Handagard.
Mer for pengene
NAF har etterlyst at vi får mer for pengene og at flere veistrekninger oppgraderes. Om enigheten betyr både at flere strekninger kommer inn i første periode i NTP, samtidig som regjeringens satsning på fornying og oppgradering av veinettet videreføres, er det gode nyheter.
– At opposisjonen vil flytte flere prosjekter frem i tid, må ikke gå på bekostning av den viktige dreiningen mot mer vedlikehold og fornying som regjeringen foreslo. Det er et prinsipp vi mener denne enigheten åpner opp for å videreføre, og et viktig grep for å få mer for pengene, sier Handagard.
Kritisk til om NTP kan kalles en helhetlig plan
Selv om NAF er fornøyd med gjennomslaget på fylkesvei, betyr enigheten mellom opposisjonspartiene at det heller ikke denne gangen blir et samlet flertall for en helhetlig plan. Det ble det heller ikke forrige gang NTP ble lagt frem.
– Vi kan ikke ha det slik at samferdselsprosjekter, som tar lang tid å planlegge og gjennomføre, hvert fjerde år blir gjenstand for hestehandel. Å ikke få gjennom en helhetlig NTP kan ikke sies å være annet enn et tilbakeslag for samferdselsministeren, som gikk inn i dette med et mål om en mer realistisk og gjennomførbar plan. Her gjenstår det fortsatt mye, som vi forventer blir tatt tak i til neste gang NTP skal fremmes, sier Handagard.
Nøkkelord
Kontakter
Ingunn HandagardPressesjef
Tel:+47 920 66 505ingunn.handagard@naf.noOm oss
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 67 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
Ett år med Norgespris: - Elbilistene har spart en tusenlapp i ladeutgifter1.10.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
En gjennomsnittlig elbilist på Østlandet har spart en tusenlapp om hen valgte Norgespris på strømmen da den kom. - Norgespris gir vesentlig lavere utgifter både på elbilladingen og resten av strømforbruket i boligen, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Mange er villige til å bryte fartsgrensen: - Tall som bør bekymre30.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Fire av ti norske bilister mener det er greit å kjøre inntil ti kilometer for fort. - Dette er et tegn på at mange bilister mener fartsgrensene er satt for lavt, sier Jan Harry Svendsen i NAF.
Høstferie: - Skal du til fjells, skift til vinterdekk25.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Bremselengden er fire ganger lengre med sommerdekk om du blir overrasket av snø på høstferien, advarer NAF. – Skal du på høstferie på fjellet er det lurt å legge om til vinterdekk. Holder du deg i lavlandet, la sommerdekkene være på, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Drivstoffprishopp gir økt interesse for brukte elbiler24.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Økende drivstoffpriser gir økt interesse for brukte elbiler. – Utvalget av elbiler på bruktmarkedet er godt. Flere av de leverer også god rekkevidde og rask lading, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Klart flertall for nytt avgiftskutt på drivstoff i ny undersøkelse21.9.2026 11:00:00 CEST | Pressemelding
Et klart flertall blant folk vil ha avgiftskuttet tilbake etter at prisene igjen har passert 30 kroner. – Folk så at avgiftskuttet fikk prisene ned. Nå er avgiftene tilbake, og det merkes samtidig som prisene på drivstoff øker. Dette er signaler politikerne må lytte til, sier Stig Skjøstad, administrerende direktør i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom