Universal Music Norge

Dagny slipper albumet 'ELLE'

6.6.2024 08:55:00 CEST | Universal Music Norge | Pressemelding

Del

Jeg liker å sammenligne albumet med dramaturgien i en romantisk komedie: man skal innom alle følelsene, men i bunnen er det en håpløs romantiker som bærer hjertet på ermet. For meg er det ELLE.  -Dagny

Fotokreditering: Torgeir Rørvik

7. juni slipper Dagny albumet ELLE, den etterlengtede oppfølgeren til debutalbumet Strangers / Lovers fra 2020. ELLE inneholder de utgitte singlene "Strawberry Dream", "Heartbreak In The Making", "Same Again (For Love)" og "Ray-Bans", samt fire helt nye låter. 
 
Å følge opp suksessen til det kritikerroste debutalbumet "Strangers / Lovers" var en stor oppgave. Aldri redd for å ta en dristig tilnærming, begynte et forlokkende konsept å ta form, som ville tillate Dagny å bearbeide følelsene sine samtidig som hun bevarte sin kreative frihet. Etter å ha rundet av 2023 med et fullsatt Oslo Spektrum er ELLE nå ute - den første delen av flere album, som representerer overdrevne sider av Dagny sine unike personlighetstrekk. 

 
Om ELLE sier Dagny: 

Mitt andre studioalbum har jeg valgt å kalle "ELLE" som betyr "hun" på fransk. I motsetning til mitt første album, har ikke dette albumet et overbyggende tema, men det gir små øyeblikksbilder på det livet jeg har levd og ting som har skjedd. 

Jeg liker å sammenligne albumet med dramaturgien i en romantisk komedie: man skal innom alle følelsene, men i bunnen er det en håpløs romantiker som bærer hjertet på ermet. For meg er det ELLE. 

I løpet av den tiden jeg skrev dette albumet har jeg hatt perioder hvor ulike ting har inspirert meg lydmessig. Jeg har vært innom tiåret jeg ble født, nemlig 90-tallet og blant annet et av mine favorittband, Cardigans. Jeg har latt meg inspirere av flere av de samme indiebandene som inspirerte meg tidlig, med fokus på et mer organisk lydbilde. Men jeg har også fortsatte å leke meg i den store synthpop-verdenen med låter som gir meg en følelse av "escapism". Alle disse sidene er en del av meg, og nå også "ELLE".

Dagny sitt album ‘ELLE’ er ute 7. juni via Universal Music Norway & Polydor DE/ Little Daggers Records.

Hør ELLE her: https://Dagny.lnk.to/ELLEPR

Video til fokuslåten 'Hate being alone': https://Dagny.lnk.to/HateBeingAloneMVPR

I denne album-prosessen vendte Dagny tilbake til studioet for å samarbeide med låtskrivere som Nick Hahn (Rita Ora, Sigrid), Mozella (Miley Cyrus, Rihanna), Oliver Lundström (Carly Rae Jepsen), Maria Hazell (Mabel, ALMA) og Rat City. Resultatet er et variert, ærlig og dynamisk album bestående av åtte spor, med en sammenhengende og engasjerende følelsesmessig tråd. Fra intime og sårbare øyeblikk til store, følelsesladde poplåter som vil få lytterne til å synge av full hals, har Dagny gitt en nydelig smakebit på sine låtferdigheter med ELLE, og dette er bare begynnelsen.  

BIO: 

Dagny Norvoll Sandvik er en uimotståelig popkraft. Dagnys musikk er blitt strømmet over en milliard ganger, hun har blitt nominert til 7 norske Spellemannpriser, skrevet låter med og for artister som Katy Perry, Ashnikko og Julie Bergan, og samarbeidet med artister som de Liverpool-baserte indie-rockbandet The Wombats, den amerikanske superprodusenten Steve Aoki, og flere norske artister Kygo, Astrid S og Seeb. 

Dagnys debutalbum "Strangers / Lovers", utgitt i oktober 2020, bekreftet hennes musikalske kvaliteter og ga opphav til hittsingelen "Somebody", som alene har over 98 millioner strømminger på Spotify. Albumet ble hyllet av The Guardian (tordnende synthpop-eksplosjon), The Independent (blendende pop - 8/10), BBC Music (en av de mest sikre debuttene i 2020), The Metro (en strømlinjeformet samling av fengende låter - Album of the Week) og flere andre. 

LIVE DATES 2024 
15th June - Rock for People Festival, Czech Republic 
19th June - OverOslo Festival, Norway 
20th June - Isle Of Wight Festival, UK 
21st June - Pinkpop, Netherlands 
23rd June - Cardiff Pride, UK 
29th June - The Wyldes, Cornwall, UK (Supporting Jess Glynne)  
30th June - Bedford Park, Bedford, UK (Supporting Jess Glynne)  
5th July - Bygdalarm, Norway 
13th July - Kajen Festival, Sweden 
19th July - Beach Festivsal, Belgium 
20th July - Mandal Live Nation Festival, Norway 
25th July - Høllafest, Norway 
27th July - Tonsberg Live Nation Festival, Norway 
28th July - Camp Bestival, UK 
2nd August - Hamar Live Nation Festival, Norway 
8th August - Sziget Festival, Hungary 
16th August - Hallaien Festival, Norway 
17th August - Jugendfest, Norway 
23rd August - Rakettnatt Festival, Norway 
28th August - ONS Festival, Norway 
31st August - Festningen, Norway 

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

Fotokreditering: Torgeir Rørvik
Last ned bilde
Fotokreditering: Torgeir Rørvik
Last ned bilde
Fotokreditering: Torgeir Rørvik
Last ned bilde

Lenker

Om oss

Universal Music AS er verdens, og Norges, største musikkselskap og representerer blant annet artister som Astrid S, The Weeknd, Alessandra, Ramón, Olivia Rodrigo, Post Malone, Ariana Grande, Dagny, Marstein, Shawn Mendes, The Beatles, Odd Nordstoga, Taylor Swift, The Rolling Stones m.fl.

Følg pressemeldinger fra Universal Music Norge

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universal Music Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Universal Music Norge

Makosir åpner 2026 med «Jessica» - ute 27. februar27.2.2026 08:30:00 CET | Pressemelding

I dag slipper Makosir årets første singel, «Jessica» - en låt som markerer starten på en ny æra og et nytt musikalsk kapittel for en av Norges mest markante unge artister og låtskrivere. Etter et sterkt 2025 med utsolgt Sentrum Scene, festivaler over hele landet og en stadig voksende fanskare, åpner Makosir nå et nytt kapittel. Med «Jessica» setter han tonen for det som kommer: et mer organisk, ærlig og personlig Makosir-univers. Hør låten HER! Låten skildrer desperasjonen i å forsøke å fylle et tomrom, og følelsen av å smile utad mens det stormer på innsiden. Den ble skrevet sammen med Benji (Benjamin Pedersen) og Julian Salole, og ble ferdig på rekordtid: «Den ble ferdig på to timer. Den bare datt ut av oss.» I kjent Makosir-stil balanserer «Jessica» det sårbare og det kraftfulle. Teksten treffer rett i kjernen av å bære noe alene: «Jeg sa det går så det griner Selv om det er tårer på mitt kinn Trenger deg ved min side Ingen her som vet at jeg har spilt et skuespill Jeg tar meg samme

Marcus og Martinus slipper duett med Synne Vo!20.2.2026 09:00:00 CET | Pressemelding

I dag slipper Marcus & Martinus og Synne Vo singelen «Nonchalant». Låten er en nytolkning av K-popgruppen Ive sin megahit fra 2022, "After LIKE", som André Jensen har vært med på å lage. I morgendagens duettepisode av Hver gang vi møtes får publikum se stjernelaget gi låten en helt egen vri på morsmålet: «Nonchalant er jo egentlig en mega hit i K-pop bransjen som André har vært med å skrevet og produsert! Vi tenkte med en gang at Norge selvfølgelig også må få høre den bangeren, men kanskje på norsk i stedet! Denne synes vi passer perfekt til både oss og Synne!» sier Marcus & Martinus. Hør låten HER! "Nonchalant" er ute nå på alle strømmetjenester. Mer om Hver gang vi møtes: Med årets sesong av HGVM markerer Marcus & Martinus sitt tilbakevendende fokus på norskspråklige låter. 8. mai 2026 inntar de scenen på Unity Arena i Oslo med “The Room” - en unik one night only konsertopplevelse som er en inngang i guttas eget univers og starten på en helt ny æra. Kjøp billetter HER. Espen Lind, Ma

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye