Jørn Lier Horst åpnet Wisting-utstilling
10.6.2024 08:48:26 CEST | Bonnier Norsk Forlag | Pressemelding
Jørn Lier Horst har solgt over 10 millioner bøker. Nå har hans populære karakter William Wisting fått sin egen utstilling i Stavern.

Det er 20 år siden Nøkkelvitnet, den første boken om William Wisting, ble utgitt. Siden den gang er det kommet 16 bøker i Wisting-serien, og 7. juni åpnet en utstilling dedikert til den populære krimhelten på Solsiden restaurant i Stavern.
– I år har jeg 20-årsjubileum som forfatter, og utstillingen er en fin måte å feire på. Wisting har gjort og opplevd mye i løpet av disse årene, og debutboken min Nøkkelvitnet er fremdeles i salg, i sitt 28. opplag. Det hadde jeg ikke sett for meg, sier Horst.
Ny Wisting-bok til høsten
Sammen med designer Marianne Zaitzow har forfatteren kuratert utstillingen, som har fått navnet «Skyggesiden». Hver Wisting-bok har sin egen presentasjon med små «spor» og løse tråder fra handlingen, og diverse gjenstander som assosieres med krimgåtene. Utstillingen er et lokalt initiativ for å gjøre Wistings univers mer tilgjengelig for tilreisende til Larvik og Stavern.
– Det har vært interessant å bruke denne anledningen til å se tilbake på forfatterskapet. Mye har skjedd på 20 år, men Wisting er den samme. Tolerant og forståelsesfull, slik en god etterforsker skal være. Samtidig har jeg jo jobbet fremover. Nå i starten av juni har jeg ferdigskrevet en ny Wisting-historie. Tørt land kommer til høsten, sier Horst.
Eventyrlig suksess
Jørn Lier Horst (f.1970) er en av Nordens mest suksessrike krimforfattere. Bøkene hans har solgt i over ti millioner eksemplarer, og er utgitt i mer enn 40 land. Flere av bøkene er også filmatisert for kino og TV.
Horst har bakgrunn som politietterforsker og er i dag fast ekspertkommentator i TV-programmet Åsted Norge. Forfatterskapet omfatter både romaner, skuespill og barnebøker. Mest kjent er han for bøkene om politietterforsker William Wisting. Sammen med Thomas Enger skriver han thrillerserien om Alexander Blix og Emma Ramm. Han står også bak Norges bestselgende barnebokserie om Detektivbyrå nr. 2. I tillegg har han forfattet suksess-serien CLUE.
For sitt forfatterskap har Horst mottatt en rekke priser, deriblant Bokhandlerprisen, Rivertonprisen, Glassnøkkelen, The Martin Beck-Award og The Petrona Award. Han har også blitt hedret med den gjeve Teskjekjerringprisen for sitt bidrag til leselyst og leseglede blant norske barn gjennom bøkene om Detektivbyrå nr. 2. I 2022 ble Tiril, Oliver og Åtto kåret til tidenes barnebokkarakterer av bransjenettstedet Bok 365. Horst er også kåret til «Årets forfatter» av Aftenposten Juniors lesere.
Nøkkelord
Kontakter
Kim Daniel LindegaardPresseansvarlig i Bonnier Norsk Forlag
Tel:920 61 162kim.daniel.lindegaard@bonnierforlag.noBilder



Følg pressemeldinger fra Bonnier Norsk Forlag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Bonnier Norsk Forlag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Bonnier Norsk Forlag
Eli Fossdal Vaage romandebuterer30.4.2026 10:52:41 CEST | Pressemelding
Eli Fossdal Vaages romandebut Dei vaksne utforsker makt og vold, omsorgens dilemmaer, og spenningen mellom anonymitet og tilhørighet i by og bygd.
Ulvebundet – Fantastisk forlags første utgivelse!28.4.2026 08:25:00 CEST | Pressemelding
Endelig er Fantastisk forlag lanseringsklar med sin første bok. Nemlig Ulvebundet, skrevet av Sable Sorensen og oversatt til norsk av Line Almhjell. Ulvebundet, eller Dire Bound på engelsk, er romantasy-fenomenet som har tatt BookTok med storm og blitt en internasjonal bestselger!
Birger Emanuelsen er tildelt Sørlandets litteraturpris 2026 for Odysseen24.4.2026 12:47:31 CEST | Pressemelding
«Birger Emanuelsen har skrevet en usentimental, sanselig, vakker og tankevekkende roman», uttalte juryen i Sørlandets litteraturpris. Sammen med publikum har de kåret Odysseen til årets vinner i prisens skjønnlitterære kategori.
La stjernene vise vei til ditt fulle potensial24.4.2026 09:59:40 CEST | Pressemelding
Hva om stjernetegnet ditt kan hjelpe deg å ta bedre valg? I Omgitt av stjerner viser Sophia Lea hvordan arketyper inspirert av stjernetegn, kombinert med coaching, kan brukes som et praktisk verktøy for personlig vekst og bedre relasjoner.
Debutant utforsker ensomhet, psykisk helse og ferietilværelsen24.4.2026 08:10:24 CEST | Pressemelding
DOG MODE av debutant Kristine Kling er en novellesamling om mennesker som på ulike måter mister forbindelsen – til hverandre, språket, virkeligheten og seg selv. Fortellingene utforsker ensomhet i vår tid, i relasjoner, livsvilkår og sinn som gradvis lukker seg.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom