Jørn Lier Horst åpnet Wisting-utstilling
10.6.2024 08:48:26 CEST | Bonnier Norsk Forlag | Pressemelding
Jørn Lier Horst har solgt over 10 millioner bøker. Nå har hans populære karakter William Wisting fått sin egen utstilling i Stavern.

Det er 20 år siden Nøkkelvitnet, den første boken om William Wisting, ble utgitt. Siden den gang er det kommet 16 bøker i Wisting-serien, og 7. juni åpnet en utstilling dedikert til den populære krimhelten på Solsiden restaurant i Stavern.
– I år har jeg 20-årsjubileum som forfatter, og utstillingen er en fin måte å feire på. Wisting har gjort og opplevd mye i løpet av disse årene, og debutboken min Nøkkelvitnet er fremdeles i salg, i sitt 28. opplag. Det hadde jeg ikke sett for meg, sier Horst.
Ny Wisting-bok til høsten
Sammen med designer Marianne Zaitzow har forfatteren kuratert utstillingen, som har fått navnet «Skyggesiden». Hver Wisting-bok har sin egen presentasjon med små «spor» og løse tråder fra handlingen, og diverse gjenstander som assosieres med krimgåtene. Utstillingen er et lokalt initiativ for å gjøre Wistings univers mer tilgjengelig for tilreisende til Larvik og Stavern.
– Det har vært interessant å bruke denne anledningen til å se tilbake på forfatterskapet. Mye har skjedd på 20 år, men Wisting er den samme. Tolerant og forståelsesfull, slik en god etterforsker skal være. Samtidig har jeg jo jobbet fremover. Nå i starten av juni har jeg ferdigskrevet en ny Wisting-historie. Tørt land kommer til høsten, sier Horst.
Eventyrlig suksess
Jørn Lier Horst (f.1970) er en av Nordens mest suksessrike krimforfattere. Bøkene hans har solgt i over ti millioner eksemplarer, og er utgitt i mer enn 40 land. Flere av bøkene er også filmatisert for kino og TV.
Horst har bakgrunn som politietterforsker og er i dag fast ekspertkommentator i TV-programmet Åsted Norge. Forfatterskapet omfatter både romaner, skuespill og barnebøker. Mest kjent er han for bøkene om politietterforsker William Wisting. Sammen med Thomas Enger skriver han thrillerserien om Alexander Blix og Emma Ramm. Han står også bak Norges bestselgende barnebokserie om Detektivbyrå nr. 2. I tillegg har han forfattet suksess-serien CLUE.
For sitt forfatterskap har Horst mottatt en rekke priser, deriblant Bokhandlerprisen, Rivertonprisen, Glassnøkkelen, The Martin Beck-Award og The Petrona Award. Han har også blitt hedret med den gjeve Teskjekjerringprisen for sitt bidrag til leselyst og leseglede blant norske barn gjennom bøkene om Detektivbyrå nr. 2. I 2022 ble Tiril, Oliver og Åtto kåret til tidenes barnebokkarakterer av bransjenettstedet Bok 365. Horst er også kåret til «Årets forfatter» av Aftenposten Juniors lesere.
Nøkkelord
Kontakter
Kim Daniel LindegaardPresseansvarlig i Bonnier Norsk Forlag
Tel:920 61 162kim.daniel.lindegaard@bonnierforlag.noBilder



Følg pressemeldinger fra Bonnier Norsk Forlag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Bonnier Norsk Forlag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Bonnier Norsk Forlag
Slik kan du unngå slankemedisin28.1.2026 07:23:20 CET | Pressemelding
Kroppen klarer det selv er for deg som ønsker å gå ned i vekt, bevare vekttapet – eller opprettholde en sunn vekt.
Malin Falch er tilbake: Etterlengtet Nordlys-bok tar leserne fra Jotundalen til Røros27.1.2026 08:59:08 CET | Pressemelding
– Jeg må nesten klype meg i armen daglig, sier forfatter og tegneserieskaper Malin Falch (33) om Nordlys-serien, som har blitt et eventyr i seg selv – og nå nærmer seg én million solgte eksemplarer. Nå er hun klar med bok nummer åtte, Nordlys – Reisen til Røros.
Mordene i Åre: Endelig ny bok fra Viveca Sten!26.1.2026 08:46:36 CET | Pressemelding
Viveca Stens krimserie Mordene i Åre trollbinder lesere over hele verden og er oversatt til mer enn 40 språk, med over 10 millioner solgte eksemplarer. Nå er den etterlengtede Benåderen her!
Zeshan Shakar og Don Martin: – En viktig stemme23.1.2026 08:48:11 CET | Pressemelding
Første bok ut fra Avtrykk forlag er Morfar Vincenzo og meg av Anna-Sabina Soggiu.
Katrine Engberg avslutter krimtrilogi23.1.2026 07:05:02 CET | Pressemelding
Katrine Engberg setter punktum ved den bestselgende serien om privatetterforsker Liv Jensen. Bøkene har blitt hyllet av anmeldere for sin psykologiske kompleksitet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom