Jan Egil Ådland er ny tv-sjef i NRK
3.6.2024 11:25:48 CEST | NRK | Pressemelding
Gjennom en spennende prosess med mange godt kvalifiserte søkere, er det nå besluttet hvem som tar over jobben som tv-sjef. NRKs nye tv-sjef er Jan Egil Ådland.

Ådland kommer fra rollen som redaksjonsleder i eksternavdelingen i NRK. Her har han hatt ansvar for store programmer som blant annet «Maskorama» og «Folkeopplysningen». Ådland har studert journalistikk i Volda og har jobbet som journalist, produsent og redaktør både i og utenfor NRK. Han kom til NRKs eksternavdeling i 2018 fra stillingen som daglig leder i Monster Entertainment.
Direktør for Strategi- og mediedivisjonen i NRK, Jørgen Heid, er veldig glad for å få Jan Egil som ny tv-sjef.
–Jan Egil er en erfaren leder og redaktør med en bred og spennende bakgrunn. Han er en målbevisst, engasjert og ydmyk lagspiller med et sterkt engasjement for NRKs oppdrag.
Den påtroppende tv-sjefen ser frem til å ta fatt på nye oppgaver i en bransje i kontinuerlig utvikling.
– Å drive med allmennkringkasting i en tid der konkurransen om publikums oppmerksomhet er større enn noen gang, er både utfordrende og spennende. Sammen med et knallteam skal jeg jobbe for at NRK er en helt sentral aktør i tv-markedet også om fem og ti år, sier Jan Egil Ådland, og fortsetter:
– Dette er uten tvil en av bransjens mest spennende jobber akkurat nå, og jeg takker for tilliten. Jeg går til jobben med ydmykhet og masse energi.
Jan Egil Ådland tiltrer stillingen i løpet av august.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt
Tel:414 28 800pressevakt@nrk.noBilder

Om NRK
NRK skal styrke demokratiet, samle og engasjere alle som bor i Norge. NRK er Norges offentlig eide allmennkringkaster med et bredt radio-, TV-, nett- og podkasttilbud, og ni av ti nordmenn bruker minst ett NRK-tilbud daglig. NRK har cirka 3300 ansatte fordelt på om lag 50 kontorer rundt om i landet.
Følg pressemeldinger fra NRK
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NRK på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NRK
NRK Brennpunkt: Diplomatparet22.9.2026 08:24:47 CEST | Pressemelding
Fra diplomatstjerner til korrupsjonssiktet: I morgen kommer historien om Terje Rød-Larsen og Mona Juul på NRK.
Bli med på «Boktober»22.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
NRK og podkasten «Leseklubben» utfordrer hele Norge til å lese én bok på en måned.
Adelina Ibishi og Tarjei Strøm leder NRK TV-aksjonen 202616.9.2026 06:30:00 CEST | Pressemelding
Adelina Ibishi og Tarjei Strøm er programledere når årets TV-aksjon sendes på NRK søndag 18. oktober. Årets innsamling går til NRC Flyktninghjelpen og deres arbeid for mennesker på flukt.
Historisk livekonsert på NRK Jazz11.9.2026 14:18:41 CEST | Pressemelding
I forbindelse med Ultimafestivalen går musiker Lasse Marhaug for et musikalsk maraton på NRK med sin 24 timer lange konsert.
Disse deltar i sesong 2 av «Ville fristelser» på NRK11.9.2026 13:01:11 CEST | Pressemelding
Når egne behov kolliderer med fellesskapets beste, hva gjør du da? I andre sesong av NRK-serien «Ville fristelser» får deltakerne satt seg selv og sine verdier på ekstreme prøver.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom