Effektene av de nye miljøkravene lar vente på seg
Sjefen for en av landets største rørprodusenter, går langt i å hevde at miljøkravene ved offentlige anskaffelser ikke utnytter potensialet i innovasjon og næringsutvikling.

Torsdag 30. mai arrangerte NHO sin årlige anskaffelseskonferanse, hvor ett av temaene var den nye loven om grønne anskaffelser, som ble innført 1. januar 2024. Her hadde administrerende direktør i Pipelife, Sigmund Aandstad, fått oppdraget med å redegjøre for om det egentlig har skjedd noe etter 5 måneder med nye miljøkrav.
- Selv om vi ved inngangen av året gikk fra «bør» til «skal» når det gjelder 30% vekting av miljø i offentlige anskaffelser, opplever vi dessverre at det i praksis går altfor sakte med implementeringen.
Manglende kompetanse
Aandstad peker blant annet på manglende kompetanse blant norske kommuner, som en av årsakene til at det er lite som har skjedd. Samtidig mener han at det fokuseres ensidig på «enkle» enkeltelementer i stedet for på helheten - inkludert valg av materialer og produkter.
Han understøtter dette med en enkel undersøkelse Pipelife har foretatt blant de ansvarlige for vann og avløp i et utvalg kommuner.
Her er nøkkelpunktene fra undersøkelsen:
- 5 av 10 forteller at de ikke har forstått de nye kravene godt nok
- 6 av 10 har ikke fått opplæring relatert til den nye loven om miljøvekting
- 6 av 10 sier at de nye kravene ikke har ført til valg av andre leverandører eller produkter enn tidligere
- 7 av 10 mener den nye loven i mindre grad har bidratt til å forbedre miljøhensynet i offentlige anskaffelser
- Mangel på kompetanse og budsjettrestriksjoner pekes på som de største utfordringene ved implementering av de nye kravene
Etterlyser tydeligere miljøkrav
Kompleksiteten knyttet til miljøvekting, mener Aandstad er en av grunnene til at norske kommuner svarer som de gjør.
- Vi tror nøkkelen for å lykkes med et grønt skifte i offentlige anskaffelser, er å innføre tydelige miljøkrav som skaper forutsigbarhet for alle parter. Dette vil gi oss som produsenter sterkere insentiver til å investere enda mer i innovasjon og mer miljøvennlige løsninger.
Han mener samtidig at kravene må konkretiseres bedre med hensyn til sektor og fagområde, for eksempel gjennom standardiserte minimumskrav med insentiver for forbedring, og plan for innstramming over tid – noe man må se på sammen med bransjen.
- Innen anleggssektoren bør man se på andre ting enn «bare» fossilfrie anleggsmaskiner. Valg av produkter og materialer har også stor miljøpåvirkning.
Nøkkelord
Kontakter
Brage Stenberg JohnsenKommunikasjons- og markedssjefPipelife Norge AS
Tel:+47 480 25 439brage.johnsen@pipelife.comSigmund AandstadAdministrerende direktørPipelife Norge AS
Tel:+47 97009441sigmund.aandstad@pipelife.comBilder

Om Pipelife Norge
Pipelife Norge er Norges største produsent og leverandør av rørsystem i plast. Bedriften er en del av Pipelife-konsernet som er blant Europas ledende produsenter av plastrør og tilhørende deler. Våre rør benyttes til vann, avløp, kabelbeskyttelse og elektriske husinstallasjoner.

Følg pressemeldinger fra Pipelife Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Pipelife Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Pipelife Norge
AVK og Pipelife inviterer til Vann & Miljø 202618.7.2025 10:27:12 CEST | Pressemelding
Datoene er satt: 22.–23. april 2026 samles vannbransjen igjen i Tønsberg. For tredje gang arrangeres konferansen Vann & Miljø, den ledende samspillskonferansen for alle som jobber med vann- og miljøteknikk i Norge.
Pipelife skal effektivisere norske bygge- og anleggsplasser17.7.2025 12:25:14 CEST | Pressemelding
Pipelife Norge lanserer nå et tydelig kundeløfte: Vi effektiviserer norske bygge- og anleggsplasser. Dette er mer enn et slagord – det er en forpliktelse til kvalitet, samarbeid og løsninger som gir verdiskaping for både store og små prosjekter.
Lene Fosseng Sjøholt ny daglig leder i Ulmo AS4.7.2025 14:33:07 CEST | Pressemelding
1. juli tiltrådte Lene Fosseng Sjøholt som ny daglig leder i Ulmo AS.
Fagdager med fokus på miljø i offentlige anbud28.2.2025 09:05:32 CET | Pressemelding
8. og 10. april inviterer ULMO til gratis fagdager for VA-bransjen, med fokus på miljøvennlige løsninger.
Lanserer nye EPD-er med norskprodusert PVC17.2.2025 14:13:02 CET | Pressemelding
Pipelife Norge har lansert nye miljødeklarasjoner (EPD-er) basert på spesifikke norske data, noe som gir et mer nøyaktig bilde av produktenes miljøpåvirkning, ifølge administrerende direktør Sigmund Aandstad.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom