Solgt 78 millioner færre plastbæreposer
30.5.2024 12:54:38 CEST | NorgesGruppen | Pressemelding
Det er liten tvil om at plastposekontingenten fungerer: Fra den ble innført 1. august i fjor har NorgesGruppens butikker kuttet salget av plastbæreposer med nærmere 40 prosent, tilsvarende 78 millioner poser.

NorgesGruppen ønsker å hjelpe forbruker til å endre vaner, ved å gå fra å bruke engangs plastbæreposer til å bruke handlenett og avfallsposer på rull. Da er det gledelig å se at flere og flere kunder nå takker nei til plastpose i butikk.
- Det siste halvåret har hele 75% av handlene skjedd uten salg av plastbærepose. Det betyr at flere og flere kunder tar med seg egen pose eller annet å frakte varene hjem i. Samtidig ser vi at salg av søppelposer på rull har mer enn doblet seg. Det tyder på at kundene er godt i gang med å endre vaner, helt i tråd med målsetningen, sier bærekraftsdirektør Signe Bunkholt Sæter.
NorgesGruppen er medlem av Handelens Miljøfond og støtter det overordnede målet om å få ned plastposebruken. Målet, og miljøkravet fra EU, er at hver enkelt av oss ikke skal bruke mer enn 40 poser i året, og det er fortsatt en vei igjen. Men1. mai i år økte kontingenten til Handelen Miljøfond med enda en krone, slik at posene i butikk nå koster rundt 5, 50. Vi forventer at den siste økningen vil, sammen med kampanjer og andre aktiviteter, redusere posesalget ytterligere.
Kontakter
Kine SøylandKommunikasjonssjef
Tel:+47 900 79 888kine.soyland@norgesgruppen.noFølg pressemeldinger fra NorgesGruppen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NorgesGruppen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NorgesGruppen
UNIL tilbakekaller Jacobs Utvalgte Provence skinke 100 g.13.2.2026 16:53:26 CET | Pressemelding
Unil tilbakekaller Jacobs Utvalgte Provence skinke med siste forbruksdag 04.03.2026 av føre-var hensyn på grunn av mistanke om forekomst av Listeria monocytogenes.
UNIL tilbakekaller Jacobs Utvalgte Bratwurst Rå 270 g.12.2.2026 15:55:51 CET | Pressemelding
På grunn av en feil på baksideetiketten er det ikke deklarert egg på Jacobs Utvalgte Bratwurst Rå 270g. Dette kan medføre helsefare for personer som er allergisk mot egg. Gjelder alle produkter med best før-dato t.o.m. 25.02.2026.
Sterk duo skal lede Vitusapotek videre2.2.2026 10:51:52 CET | Pressemelding
Rune Spikseth er ansatt som administrerende direktør og Terje Kvaal viseadministrerende direktør i NMD med kjedekonseptene Vitusapotek og Ditt Apotek. Dette skjer samtidig som NorgesGruppen overtar eierskapet i apotekselskapet.
NorgesGruppen støtter nye miljøprosjekter gjennom HANDLE22.1.2026 11:18:59 CET | Pressemelding
I høst gjennomførte NorgesGruppens bærekraftsfond HANDLE sin femte søknadsrunde. Nå er resultatet klart: fondet går inn med støtte til ni nye prosjekter i den norske verdikjeden for mat og drikke.
SPAR reddet 100 tonn frukt og grønt fra søpla21.1.2026 14:21:11 CET | Pressemelding
I fjor sommer lanserte supermarkedkjeden SPAR et nytt konsept hvor kunder fikk 100% Trumf-bonus på «ikke helt perfekte» grønnsaker og frukt i SPAR. Tilbudet er populært og har allerede reddet over 100 tonn frukt og grønt fra å bli kastet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom