Høyt investeringsnivå for raskt internett
30.5.2024 10:30:05 CEST | Nasjonal kommunikasjonsmyndighet | Pressemelding
Tall fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet viser at det i fjor ble investert over 8 milliarder kroner for å gi nordmenn tilgang til raskt internett.

Investeringene i fastnett skal bidra til å gi raskt internett til alle i hele Norge. Dekningsundersøkelsen som ble presentert høsten 2023 viste at 96,6 prosent av norske husholdninger har tilgang til raskt internett. 3/4 av investeringsbeløpet er ifølge tilbyderne knyttet til utbygging av fiber. Det resulterte i at dekningsgraden for fiber økte med over 5 prosentpoeng i 2023, og ga om lag 125 000 nye husstander tilgang til høyhastighets bredbånd.
– Investeringene ga i tillegg mer enn 230 000 husstander muligheten til å velge blant flere internettleverandører. Det er bra at konkurranse og at valgfriheten til forbrukere øker. Det har ofte en positiv betydning for tjenestene som tilbys og prisen du som kunde må betale, samtidig som det styrker motstandsdyktigheten i nettene, sier fungerende direktør i Nkom John-Eivind Velure.
Altibox-partnerskapet investerer mest i internettilgang. Sammen med Telenor, Globalconnect, Telia, Tampnet og Enivest står de samlet for rundt 90 prosent av investeringene.
For mer informasjon, se Ekomstatistikken 2023.
Om Ekomstatistikken
Ekomstatistikken er en årlig rapport som presenterer investeringstallene for elektroniske kommunikasjonsnett og -tjenester. Rapporten gir en detaljert oversikt over investeringene og utviklingen i sektoren.
Nøkkelord
Kontakter
Rita Lund ThuneAvdelingsdirektør kommunikasjon og samfunnsansvarNasjonal Kommunikasjonsmyndighet
Tel:+47 922 06 466rlt@nkom.noBilder



Lenker
Følg pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Internettrapporten 2026: Barns sikkerhet på nett får større oppmerksomhet3.7.2026 09:40:38 CEST | Pressemelding
En ny rapport fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) oppsummerer bruken av internett i Norge. Rapporten viser blant annet at det er innført mange nye tiltak for å skape en tryggere digital hverdag.
Nesten halvparten forbinder datasenter med KI30.6.2026 13:57:06 CEST | Pressemelding
Datasentre ligger bak mange av de digitale tjenestene vi bruker hver dag. Likevel varierer nordmenns oppfatning av hva de faktisk brukes til, viser en ny undersøkelse fra Nkom.
Svindeltrendene du må passe deg for i sommer24.6.2026 09:00:40 CEST | Pressemelding
Investeringssvindel og falske anrop fra danske telefonnumre er blant metodene kriminelle nå bruker for å lure nordmenn. Svindelekspert oppfordrer folk til å være ekstra oppmerksomme i sommer.
Skal du til fotball-VM i USA? Pass på mobilregningen19.6.2026 08:59:39 CEST | Pressemelding
Fotball-VM blir sommerens høydepunkt for mange nordmenn. Men uten kontroll på mobilbruken kan ferien bli dyrere enn planlagt.
Kartlegger sårbarheter i Oslos kritiske infrastruktur8.6.2026 15:46:14 CEST | Pressemelding
Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) skal undersøke hvor robust den digitale infrastrukturen er ved kriser og alvorlige hendelser i Oslo-regionen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom