Fortsatt stor skepsis til elbil som distrikts-bil
30.5.2024 07:00:00 CEST | NAF | Pressemelding
Under halvparten av elbilistene mener at elbiler passer for folk i distriktene, viser en fersk undersøkelse. - Vi er overrasket over at skepsisen fremdeles er så stor. Elbil passer på mange måter vel så godt på bygda som i byen, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.

I NAFs Elbilmonitor som gjennomføres av Norstat for NAF, svarer kun 46 prosent av elbilistene at elbil passer i Distrikts-Norge. Blant de som ikke eier elbil, er det bare to av ti som mener elbil passer i distriktene. Tallene var de samme i elbilmonitor i 2023.
- Det er overraskende at skepsisen holder seg på dette nivået, mener Nils Sødal.
- Det blir stadig flere elbilmodeller å velge mellom, og elbil gir for de fleste et økonomisk bilhold. Elbilene tar snart over hele nybilsalget, men at elbilistene selv er så skeptiske, viser at utviklingen ikke går så raskt som man skulle tro, fortsetter han.
Kan kutte drivstoffkostnader
Billig lading hjemme er viktig for de som velger elbil, og lading hjemme er enklere på bygda enn i byen. Flere har boliger med egen parkeringsplass med tilgang til strøm i distriktene enn i byene.
- Drivstoffkostnadene er langt lavere for de som kan lade elbilen hjemme enn de som må tanke diesel på bensinstasjonen. I tillegg har du full tank hver dag uten å måtte kjøre noe sted. Dette burde lokket flere i Distrikts-Norge over på elbil, sier Nils Sødal.
Elbilmodeller som dekker de flestes behov
Det hører fortiden til at elbiler var små biler som kun egnet seg til å kjøre rundt i byen med. Batteriprisene og produksjonskostnadene har gått ned og gjør at du nå kan få deg en godt utstyrt elbil med hengerfeste, plass og god rekkevidde til en pris som er innenfor det bilkjøperne forventer.
- Det har blitt moms på kjøpesummen over 500 000, men det finnes stadig flere gode elbiler for familien til under denne prisen, sier Sødal.
Størsteparten av bilkjøperne kjøper ikke en helt ny bil, men brukt bil. Bruktmarkedet for elbiler vokser hvert år og utvalget blir bedre og bedre.
- Det er viktig å regne på totalkostnadene når du kjøper bil. Lavere drivstoff- og vedlikeholdskostnader for elbiler bør absolutt være med i det regnestykket. Elbil er mer lønnsomt å eie enn en dieselbil, sier Nils Sødal.
Tabeller
Elbil passer for folk i distriktene. - Vurder disse påstandene om elbil (mai 2024):
|
TOTAL |
Eier elbil i dag |
Eier ikke elbil |
|
|
Helt uenig |
16 % |
10 % |
26 % |
|
Delvis uenig |
22 % |
19 % |
26 % |
|
Verken eller |
27 % |
26 % |
28 % |
|
Delvis enig |
23 % |
29 % |
15 % |
|
Helt enig |
12 % |
17 % |
6 % |
Kilde: Spørreundersøkelse gjennomført av Norstat for NAF i mai 2024. Representativt utvalg på 1912 respondenter hvorav 1109 eier elbil og 803 ikke eier elbil.
Elbil passer for folk i distriktene. - Vurder disse påstandene om elbil (mai 2023):
|
TOTAL |
Eier elbil i dag |
Eier ikke elbil |
|
|
Helt uenig |
16% |
8% |
25% |
|
Delvis uenig |
23% |
20% |
25% |
|
Verken eller |
27% |
27% |
27% |
|
Delvis enig |
23% |
29% |
17% |
|
Helt enig |
11% |
16% |
6% |
Kilde: Spørreundersøkelse gjennomført av Norstat for NAF i mai 2023. Representativt utvalg på 1853 respondenter hvorav 999 eier elbil og 854 ikke eier elbil.
Nøkkelord
Kontakter
Nils SødalSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 901 83 276nils.sodal@naf.noBilder

Om oss
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 67 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
Skolestart: NAF oppfordrer til kontroll av elsparkesykler13.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Når skolene er i gang igjen neste uke, har politiet kontroller i nærheten av en rekke skoler. - Vi oppfordrer politiet til å kontrollere elsparkesykler som brukes til skolen, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Trafikken økte ikke etter avgiftskutt7.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
NAF har sammenliknet trafikken på 10 ulike målepunkter fordelt over hele Norge for april til og med juli 2025 og 2026. – Bensin og diesel har vært billigere, men folk har ikke kjørt mer, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
NAF: – Ikke lad elbilen i tordenvær30.7.2026 13:57:54 CEST | Pressemelding
Det er sendt ut gult farevarsel for lyn over store deler av Østlandet torsdag kveld og natt til fredag. – Ikke ha elbilen koblet til ladestasjonen når det tordner, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: - Pass deg for kilometersmellen28.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
En sommer er over og med den bilturer i Norge og utlandet. - Mange går på en smell etter sommeren når de oppdager hvor mye bilen har vært brukt. Det kan få stor betydning for forsikring og leasingavtaler, advarer NAF.
NAF advarer: – Ikke ha beina på dashbordet23.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
For mange betyr sommerferien lange bilturer. Mange slapper av ved å legge beina på dashbordet. - Ikke gjør det, sier NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom