Vil sikre gode arbeidsvilkår for utenlandske arbeidstakere i grøntnæringen
Mange utenlandske arbeidstakere er på plass for å jobbe med bær, grønnsaker og frukt i landbruket. Arbeidstilsynet er i gang med tilsyn, og i år har vi særlig fokus på lønns- og arbeidsvilkår og innkvartering.

- Resultatene fra tilsynene i fjor viste at bøndene som hyrer inn bærplukkere, har tatt et viktig ansvar og gjør mye bra. Men selv om vi avdekket fågrove brudd, er det en grunn til at vi fortsatt har denne satsinga.
Det sier fungerende direktør Ronny Jørgenvåg, som minner om at utenlandske sesongarbeidere er en sårbar og utsatt gruppe:
- Derfor har vi i år særlig fokus på å sikre at arbeiderne får allmenngjort lønn, har forsvarlig arbeidstid, skriftlige arbeidsavtaler og ordnede boforhold.
Dette sjekker vi i år
Under årets tilsyn med landbruksnæringen, vil Arbeidstilsynet særlig kontrollere:
- at det er inngått skriftlig arbeidsavtale med de ansatte. Merk at det er nye krav til arbeidsavtale fra 1.juli 2024. Finn maler for arbeidsavtale.
- at kravene til allmenngjort lønn etterleves og at lønn utbetales til arbeidstakers konto. Les om minstelønn.
- at kravene til arbeidstid og overtidstillegg etterleves, og arbeidsgivers timeregistrering. Les om arbeidstid.
- at innkvartering som arbeidsgiver tilbyr ansatte, er forsvarlig og i henhold til regelverket. Vær oppmerksom på at regelverket for innkvartering er oppdatert og tydeliggjort. Regelverksendringene trer i kraft fra 1. juni. Les om regelendringene i innkvartering.
Undersøker i en lengre periode
I år er tilsynsperioden fra mars til desember, med særlig innsats i tidsperioden juni til ut september. I tilsynene har Arbeidstilsynet samtaler med både arbeidsgivere og arbeidstakere.
En viktig del av tilsynene er veiledning, med tolk der det er behov for det. Utenlandske arbeidstakere har ofte ikke kjennskap til rettigheter og plikter eller kan språket, og derfor har Arbeidstilsynet også med brosjyrer på ulike språk som skal deles ut til arbeidstakerne.
Kontakter
Selena Konjhodzic ØverjordKommunikasjonsrådgiver
Tel:95967516selena.konjhodzic.overjord@arbeidstilsynet.noFølg pressemeldinger fra Arbeidstilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Arbeidstilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Arbeidstilsynet
Arbeidstilsynet vil bidra til at færre frisører blir syke av jobben30.6.2025 12:17:42 CEST | Pressemelding
Arbeidstilsynet gjennomfører nå tilsyn med frisørvirksomheter over hele landet. Målet er å styrke det forebyggende arbeidsmiljøarbeidet, slik at flere frisører kan bli i yrket over tid.
Nå kommer disse endringene i arbeidsmiljøregelverket30.6.2025 09:41:10 CEST | Pressemelding
Fra 1. juli 2025 og 1. januar 2026 trer flere viktige endringer i arbeidsmiljøregelverket i kraft. Endringene skal blant annet bidra til å styrke Arbeidstilsynets innsats mot arbeidslivskriminalitet, gjøre kravene til det psykososiale arbeidsmiljøet klarere og skjerpe kontrollen i varebilbransjen gjennom innføring av HMS-kort.
Advarer mot farlig praksis i stillasbygging30.6.2025 08:00:25 CEST | Pressemelding
En mann falt nesten 24 meter og fikk store innvendige skader, etter en arbeidsulykke der stillasdeler fra ulike produsenter var blandet sammen. Nå advarer Arbeidstilsynet og Havindustritilsynet (Havtil) mot praksisen.
– Så fint at dere kommer!24.6.2025 07:46:41 CEST | Pressemelding
Hei, god morgen! Eier du restauranten her? Nei, jeg driver bare med renhold. Så bra! Det er akkurat deg vi ønsker å prate med i dag!
1. juli får Arbeidstilsynet nye virkemidler for å bekjempe arbeidslivskriminalitet20.6.2025 15:03:31 CEST | Pressemelding
Stortinget har vedtatt lovendringer som gir Arbeidstilsynet bedre muligheter til å avdekke og bekjempe kriminalitet i arbeidslivet. Endringene trer i kraft 1. juli 2025.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom