British Airways åpner rute til Tromsø
Flyselskapet British Airways åpner ny rute fra London Heathrow til Tromsø i vinter. Ruten vil ha to ukentlige flyvninger fra 1. desember til 27. mars.
— Denne ruten gjør også Tromsø nå blir forbundet med den største onewolrd Alliance hubben i Europa. Spesielt det Nord-Amerikanske markedet vil nå få god tilgjengelighet til Tromsø med British Airways sin nye rute. Det vil komme reiselivet i Tromsø til gode, med flere godt betalende amerikanske besøkende til Tromsø, så vel som ressurssterke briter, sier trafikkutvikler i Avinor, Ulv Elbirk.
— At British Airways velger å gå inn på nettopp Tromsø, viser hvordan Nord-Norge har blitt en destinasjon som flyselskapene vil ha med i sin destinasjonsportefølje og beviser
hvordan byen har etablert seg som en solid vinter destinasjon i Europa, sier Elbirk.
Ruten vil opereres med en A320neo til og fra Heathrow Terminal 5, som er British Airways sin hovedterminal, med effektive forbindelser videre ut i verden.
— Vi er glade for å ønske Tromsø velkommen til vårt rutenettverk. Tromsø er en voksende vinterdestinasjon takket være sitt mangfold av vinteraktiviteter, og British Airways vil være det eneste premium flyselskapet som opererer fra Storbrittania. Vi har optimalisert ruteplanen for turer på tre til fire dager, som vi vet er perfekt for en destinasjon som denne, sier British Airways’ Chief Planning and Strategy Officer, Neil Chernoff.
Tromsø populær vinterdestinasjon
Tromsø lufthavn Langnes har vært midtpunktet for den formidable veksten i utlandstrafikk til Nord-Norge. Månedlige tall viser en betydelig økning i antall passasjerer til/fra utlandet, spesielt om vinteren. For eksempel har antall passasjerer i november og desember 2023 økt med utrolige 74 prosent og 82 prosent sammenlignet med samme måneder i 2019. Dette er en sterk indikasjon på den økende populariteten til Troms og Finnmark og Nord-Norge som en internasjonal destinasjon.
To ukentlige rundturer
British Airways vil operere ruten med to ukentlige avganger i hver retning gjennom vintersesongen 2024/2025. Flyvningene vil finne sted på torsdager og søndager. Torsdager vil ha avgang fra London kl. 08:15 og ankomst i Tromsø kl. 13:00. Returflygningen fra Tromsø vil ta av kl. 14:00 og lande i London kl. 16:45. Søndager vil ha avgang fra London kl. 08:15 og ankomst i Tromsø kl. 12:50. Returflygningen fra Tromsø vil ta av kl. 13:40 og lande i London kl. 16:25. Flytiden er estimert til 3 timer og 35 minutter torsdager, og 3 timer og 45 minutter søndager.
Dag |
Retning |
Avgang |
Ankomst |
Reisetid |
Torsdag |
LHR-TOS |
08:25 |
13:00 |
03:35 |
Torsdag |
TOS-LHR |
14:00 |
16:45 |
03:35 |
Søndag |
LHR-TOS |
08:15 |
12:50 |
03:45 |
Søndag |
TOS-LHR |
13:40 |
16:25 |
03:45 |
Les British Airways pressemelding her: British Airways | Christmas comes early as British Airways announces winter flights to Tromsø, Norway
Nøkkelord
Kontakter
PressetelefonKun til bruk for journalister.
Vi svarer ikke på mediehenvendelser mellom kl. 21:00 - 06:30 med mindre det inntreffer større hendelser. For informasjon om flytrafikken ved våre lufthavner, se www.avinor.no, og velg flyplass.
Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av el-fly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 2.800 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Oslo lufthavn i Europa-toppen på punktlighet31.1.2025 12:07:34 CET | Pressemelding
Oslo lufthavn havnet på en andreplass i kåringen av Europas mest punktlige flyplass, med en knepen ledelse av Arlanda i Stockholm.
Gigaløftene på Oslo lufthavn29.1.2025 08:00:00 CET | Aktuelt
– Hadde jeg visst det jeg vet i dag, om omfang og kompleksitet, da vet jeg ikke om jeg hadde begitt meg ut på denne oppgaven, sier Morten Jetro Johansen prosjektleder og prosjektutvikler i avdeling for prosjektkoordinering på Oslo lufthavn.
Norges første anskaffelse av elflyladere27.1.2025 09:44:39 CET | Pressemelding
Høsten 2025 skal det fly et elektrisk fly mellom Stavanger og Bergen. Før den tid må den nødvendige infrastrukturen på plass. For første gang i norsk luftfartshistorie, lyser Avinor nå ut en anbudskonkurranse for å levere hurtigladere til elfly.
Passasjerrekord på Bergen lufthavn, Flesland - mer enn 6,5 millioner reisende i 202423.1.2025 11:45:53 CET | Pressemelding
I 2024 reiste 6 538 000 passasjerer til og fra Bergen lufthavn, Flesland. Dette er det høyeste antallet noensinne, og en økning på nesten tre prosent sammenliknet med 2023.
Stort ansiktsløft på Oslo lufthavn20.1.2025 09:32:49 CET | Pressemelding
Gjennom 2025 skal nesten samtlige restauranter på hovedflyplassen pusses opp og endre konsept. Her er listen over de nye spisestedene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom