Presseinvitasjon: Fiskeri- og havminister til Sør-Korea og Japan
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss er i Sør-Korea og Japan frå 2. til 7. juni. Sivertsen Næss skal møte representantar for koreansk og japansk næringsliv, samt gjennomføre politiske samtalar for å styrkje samarbeidet med dei to landa. Ho skal mellom anna diskutere betre marknadstilgang for norsk sjømat og grøn omstilling av skipsfarten.

– Sør-Korea og Japan er viktige marknader for norsk sjømat og for norsk maritim næring. Det er viktig for meg å vere til stades for å fremje norsk næringsliv og vidareutvikle handelsrelasjonane med land som er viktige for dei norske havnæringane, seier Marianne Sivertsen Næss.
Besøket til Japan er ei oppfølging av statsminister Støre sitt besøk til Japan i desember, der det vart semje om ei felleserklæring om strategisk partnarskap og ei erklæring om tettare samarbeid om det grøne skiftet.
Besøket til Sør-Korea vil i tillegg til sjømat ha mykje fokus på maritimt samarbeid. I tillegg til møter med næringslivsaktørar, vil fiskeri- og havministeren besøkje verdas største verft, Hyundai, og opne eit eige møte om likestilling i maritim sektor.
Program:
Måndag 3. juni, Seoul, Sør-Korea
- Politiske møte
Tysdag 4. juni, Ulsan, Sør-Korea
- Besøk til verdas største verft, Hyundai.
- Maritimt rundebordsmøte
Onsdag 5. juni, Seoul, Sør-Korea
- Rundebordsmøte om likestilling i maritim sektor
Torsdag 6. juni, Tokyo, Japan
- Besøk til fiskemarknaden
- Rundebordsmøte om havvind og maritimt
- Sjømatseminar arrangert av Norges sjømatråd
- Besøk til japansk rederi (MOL)
Fredag 7. juni, Tokyo, Japan
- Politiske møte
- Promotering av norsk sjømat
- Besøk på barneskole i Tokyo. Fiskeri- og havministaren spiser makrellunsj med skoleelevar
Kontakter
Helene Hoddevik MørkSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+4794359881hhm@nfd.dep.noOm oss
Nærings- og fiskeridepartementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Innsyn: NFDs postjournal er søkbar hos www.eInnsyn.no
Du kan følgje NFD på LinkedIn og Flickr, og regjeringa på X/Twitter og Facebook

Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Enighet med Malaysia om en økonomisk partnerskapsavtale11.4.2025 09:30:00 CEST | Pressemelding
Norge og de andre EFTA-landene er enige om en økonomisk partnerskapsavtale med Malaysia. Målet er økt handel og samarbeid mellom landene.
200 millioner kroner til forskning i industri og tjenestenæringene11.4.2025 06:53:20 CEST | Pressemelding
17 norske bedrifter kan nå sette i gang sine innovasjonsprosjekter.
Regjeringen styrker reiselivet med nye verktøy: Vil gi kommunene mulighet til å innføre et kommunalt besøksbidrag10.4.2025 11:49:46 CEST | Pressemelding
Det reises som aldri før i Norge. Med over 38 millioner overnattinger ble 2024 et rekordår for norske overnattingsvirksomheter. Regjeringen foreslår at kommuner som ønsker det skal kunne ta inn et besøksbidrag på tre prosent fra besøkende. Lovforslaget har vært igjennom en god høringsrunde, og regjeringen har lyttet og gjort noen viktige justeringer i forslaget som legges frem i dag.
Presseinvitasjon: Næringsministeren presenterer regjeringens forslag til lov om besøksbidrag9.4.2025 17:21:56 CEST | Presseinvitasjon
Næringsminister Cecilie Myrseth vil torsdag 10. april kl. 12.30 presentere regjeringens forslag til lov om besøksbidrag.
Norge og Ukraina signerte en ny, modernisert frihandelsavtale8.4.2025 16:00:00 CEST | Pressemelding
I dag, 8. april 2025, signerte Norge og de tre andre EFTA-statene Island, Liechtenstein og Sveits en ny og modernisert frihandelsavtale med Ukraina. Avtalen ble signert i Kyiv.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom