Disse flyplass-tipsene bør du huske i sommerferien
21.5.2024 12:00:00 CEST | Avinor | Pressemelding
Det finnes mange gratistjenester på norske flyplasser de reisende ikke er klar over. Dette er tipsene du bør vite om den store sommerutfarten.

Høysesongen for norsk luftfart nærmer seg, og i ukene fremover vil norske flyplasser fylles opp med hundretusener av ferieglade reisende.
– Vi ønsker selvsagt at flest mulig skal benytte ventetiden til å hygge seg med tilbudene vi har, men det er også en utbredt oppfatning at alt er dyrt og dårlig på flyplassene. Dette ønsker vi å motbevise i sommer, for det finnes svært mange gode tilbud og gratistjenester hos oss, sier Joachim Lupnaav Johnsen, konserndirektør for kommersiell styring og utvikling i Avinor.
Munch, gratis internett og ammerom
Johnsen forteller at Avinor har lagt ned en stor jobb i å sikre gode gratistjenester til de reisende, og at disse vil frontes ekstra i sommer. Han trekker frem Oslo lufthavn som ett eksempel:
– Det er fullt mulig å oppholde seg svært rimelig, om ikke gratis, på Oslo lufthavn. Vi har vannstasjoner der man kan fylle vannflasken, gratis strømuttak og gratis internett. For barnefamiliene har vi ammerom, lekeplasser, stellebord på toaletter, barnevogner og gratis tegnehefter hos serveringsstedene. Er du interessert i kunst og kultur kan du besøke utstillingene til Munch-museet eller Kunsthistorisk museum.
Løfter frem tilbudene
Blant grepene som tas er også en grundig gjennomgang av aktørenes tilbud.
– Det finnes svært mange gode pakketilbud og spesielle måltidspakker for eksempelvis småbarnsfamilier. Disse har vi jaktet og fått aktørene med på, og de kommer vi til å fronte på forskjellige flater.
Johnsen mener kampanjen vil bidra til å vise frem bredden blant både spisesteder og kiosker i sommer, enten du trenger noe raskt og enkelt, eller vil nyte et bedre måltid med høyere kvalitet.
– Vi har en kontinuerlig jobb å gjøre i å holde prisnivået på et riktig nivå, og vi har også restauranter og spisesteder som har nøyaktig de samme prisene som du finner utenfor flyplassene. Målet vårt er å ha et tilbud på flyplassene som er tilpasset enhver lommebok, sier Johnsen.
Kontakter
PressetelefonKun til bruk for journalister.
Vi svarer ikke på mediehenvendelser mellom kl. 21:00 - 06:30 med mindre det inntreffer større hendelser. For informasjon om flytrafikken ved våre lufthavner, se www.avinor.no, og velg flyplass.
Bilder

Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av el-fly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 2.800 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Ny direkterute fra Trondheim til Frankfurt4.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemelding
Den 1. mai åpnet Lufthansa sin nye direkterute mellom Trondheim og Frankfurt. Ruten vil ha tre ukentlige avganger hele året.
Nå starter sommerrushet: - En av våre travleste måneder30.4.2026 11:00:00 CEST | Pressemelding
Det ventes stor utfart i forbindelse med de røde dagene i mai, med over fire millioner reisende gjennom Avinors lufthavner. Flere røde dager og ikke minst 17. mai, gjør mai til en av de travleste reisemånedene i året.
LOT åpner sin første rute fra Bergen lufthavn – direktefly til Gdańsk30.4.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Fra 30. april 2026 starter LOT Polish Airlines direkteflyvninger mellom Bergen lufthavn Flesland og Gdańsk i Polen. Ruten blir flyselskapets første fra Bergen og gir både vestlendinger og reisende fra Polen nye reisemuligheter.
Nye direkteruter fra Gdańsk til Oslo og Bergen29.4.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
LOT Polish Airlines lanserer nå nye direkteruter mellom Gdańsk i Polen til både Oslo og Bergen. Allerede med oppstart denne våren.
Vil vurdere egne "e-ruter" for å slippe frem elflyene i luftrommet28.4.2026 14:00:00 CEST | Pressemelding
I forbindelse med publiseringen av sluttrapporten fra testprosjektet med BETA Technologies og Bristow på Luftfartskonferansen i Bodø tirsdag 28. april, oppsummerer prosjektpartnerne nå erfaringene fra Norges første fullskala testprogram for elektriske fly i ordinært luftrom. På seks måneder ble det gjennomført 126 flygninger. Testene viser at elfly trygt kan operere side om side med annen luftfart. Nå vil Avinor vurdere hvordan elfly kan integreres godt i norsk luftrom.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom