Signerte kontrakt for Gjønnestunnelen
16.5.2024 12:48:20 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
I dag signerte Obrascòn Huarte Lain S.A (OHLA) kontrakten for bygging av Gjønnestunnelen i Bærum.

OHLA var en av fire leverandører som etter prekvalifisering fikk invitasjon til å levere tilbud på oppdraget, og hadde best forhold mellom pris og kvalitet. Kontraktsummen for E105 Gjønnestunnelen er på 1,84 milliarder kroner eks mva.
Ny fylkesvegforbindelse
Gjønnestunnelen i Bærum blir ny fylkesvegforbindelse mellom Gjønnes og E18 ved Strand, med videre forbindelse til Fornebu. 1500 meter av tunnelen bygges som del av denne kontrakten, mens resterende 450 meter bygges som del av entreprisen E102 Fornebukrysset – Strand.
– Tunnelen er viktig både for å avlaste Bekkestua og Stabekk for gjennomgangstrafikk og for å knytte sammen Fornebu og området nord for E18. Tunnelen vil flytte trafikken under bakken, gi bedre trafikkflyt, fremkommelighet for kollektivtrafikken, og redusere støy- og støvproblemer, forteller Åge Brudeseth, prosjektleder i Statens vegvesen for E105 Gjønnestunnelen.
Tunnelen som bygges i denne kontrakten, utgjør en betongtunnel på rundt 100 meter og bergtunnel på rundt 1400 meter. Bergtunnelen har stedvis liten overdekning med varierende bergkvalitet. Tunnelen blir en toløpstunnel med tverrsnitt T9,5. I tillegg til tunnelen skal det etableres nytt kryssområde på Gjønnes med tilknytning til Bærumsveien.
Klimavennlige løsninger er vektlagt
E18 Vestkorridoren har satt ambisiøse mål om å være et utstillingsvindu for bærekraftig veibygging. I konkurransen om Gjønnestunnelen har Statens vegvesen også etterspurt og vektlagt innovasjon og klimavennlige løsninger.
– I tillegg til lavest tilbudssum, leverer også OHLA best på tildelingskriteriet om å ivareta ytre miljø og reduksjon av klimagassutslipp, sier Brudeseth.
Dette tildelingskriteriet innebærer blant annet støyreduserende tiltak, renseløsninger for vann, avfallshåndtering og gjenbruk. OHLA har mål for Breeam Infrastructure ut over kontraktskrav, der det tilbys Excellent for design og byggefase.
Kontakter
Åge BrudesethProsjektleder E105 GjønnestunnelenStatens vegvesen, E18 Vestkorridoren
Tel:90065279aage.brudeseth@vegvesen.noBilder


Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Klar for vinterferieutfart? Dette bør du vite før du kjører12.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Vinterferien står for døren og Statens vegvesen forventer stor utfart de kommende ukene. Mange vil kjøre på strekninger der de vanligvis ikke ferdes – over fjelloverganger, til hytter i høyden eller på landeveier med skiftende føre. Da er gode forberedelser helt avgjørende.
Skal utbedre Bodøs innfartsåre11.2.2026 15:56:08 CET | Pressemelding
Tre entreprenører leverte tilbud på å utbedre rv. 80 Sandvika-Sagelva mellom Bodø og Fauske. Johs Syltern AS er tildelt oppdraget.
Firkløver tok første spadetak10.2.2026 15:07:25 CET | Pressemelding
Arbeidet med å bygge E45 Køfta er i gang. I gnistrende kaldt vintervær ledet samferdselsministeren an da anleggsstarten ble markert i dag.
Fellesprosjektet Arna–Stanghelle har tildelt rådgivaravtale verd 2,2 milliardar kroner10.2.2026 09:25:42 CET | Pressemelding
Fellesprosjektet Arna–Stanghelle har tildelt den største rammeavtala i noregshistoria til arbeidsfellesskapet Norconsult Norge AS og Dr. Ing. A. Aas-Jakobsen AS.
Denne traséen anbefaler Statens vegvesen for 58 km ny europaveg9.2.2026 15:13:33 CET | Pressemelding
Vegvesenet har utredet ny veg på delstrekning mellom to av Norges største byer. 30 minutter raskere reise, tettere bo- og arbeidsregioner og bedre trafikksikkerhet kan bli resultatet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom