Signerte kontrakt for Gjønnestunnelen
16.5.2024 12:48:20 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
I dag signerte Obrascòn Huarte Lain S.A (OHLA) kontrakten for bygging av Gjønnestunnelen i Bærum.

OHLA var en av fire leverandører som etter prekvalifisering fikk invitasjon til å levere tilbud på oppdraget, og hadde best forhold mellom pris og kvalitet. Kontraktsummen for E105 Gjønnestunnelen er på 1,84 milliarder kroner eks mva.
Ny fylkesvegforbindelse
Gjønnestunnelen i Bærum blir ny fylkesvegforbindelse mellom Gjønnes og E18 ved Strand, med videre forbindelse til Fornebu. 1500 meter av tunnelen bygges som del av denne kontrakten, mens resterende 450 meter bygges som del av entreprisen E102 Fornebukrysset – Strand.
– Tunnelen er viktig både for å avlaste Bekkestua og Stabekk for gjennomgangstrafikk og for å knytte sammen Fornebu og området nord for E18. Tunnelen vil flytte trafikken under bakken, gi bedre trafikkflyt, fremkommelighet for kollektivtrafikken, og redusere støy- og støvproblemer, forteller Åge Brudeseth, prosjektleder i Statens vegvesen for E105 Gjønnestunnelen.
Tunnelen som bygges i denne kontrakten, utgjør en betongtunnel på rundt 100 meter og bergtunnel på rundt 1400 meter. Bergtunnelen har stedvis liten overdekning med varierende bergkvalitet. Tunnelen blir en toløpstunnel med tverrsnitt T9,5. I tillegg til tunnelen skal det etableres nytt kryssområde på Gjønnes med tilknytning til Bærumsveien.
Klimavennlige løsninger er vektlagt
E18 Vestkorridoren har satt ambisiøse mål om å være et utstillingsvindu for bærekraftig veibygging. I konkurransen om Gjønnestunnelen har Statens vegvesen også etterspurt og vektlagt innovasjon og klimavennlige løsninger.
– I tillegg til lavest tilbudssum, leverer også OHLA best på tildelingskriteriet om å ivareta ytre miljø og reduksjon av klimagassutslipp, sier Brudeseth.
Dette tildelingskriteriet innebærer blant annet støyreduserende tiltak, renseløsninger for vann, avfallshåndtering og gjenbruk. OHLA har mål for Breeam Infrastructure ut over kontraktskrav, der det tilbys Excellent for design og byggefase.
Kontakter
Åge BrudesethProsjektleder E105 GjønnestunnelenStatens vegvesen, E18 Vestkorridoren
Tel:90065279aage.brudeseth@vegvesen.noBilder


Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
E39 ved Vigeland stenges i fire uker2.10.2026 11:59:10 CEST | Pressemelding
E39 ved Vigeland blir stengt på dagtid fra 5. til 30. oktober mens Statens vegvesen gjennomfører fjellsikringsarbeid. Trafikken blir ledet via fylkesveg 460 og fylkesveg 4054 gjennom sentrum.
Ny døgnkvileplass i Seljord bidreg til grøn tungbilsatsing i Telemark2.10.2026 08:46:10 CEST | Pressemelding
Ein ny døgnkvileplass i Seljord står klar til å ta imot tungbilsjåførar på veg gjennom Telemark.
Trygg høstferie bak rattet starter før du setter deg i bilen1.10.2026 09:25:49 CEST | Pressemelding
Mange skal ut på veiene i høstferien. Men husk at høstværet kan være lunefullt! Det er lurt å være godt forberedt, særlig om du skal på fjellet.
Stenger rv. 41 Ljosåna-Gauslå fra 2. oktober1.10.2026 08:15:00 CEST | Pressemelding
På grunn av utbedring av strekningen Ljosåna-Gauslå mellom Herefoss og Gauslå, blir rv. 41 stengt fra fredag 2. oktober kl. 18.00 og frem til midnatt 11. oktober.
Alvorlig utvikling: Høyeste dødstall på ti år1.10.2026 06:30:00 CEST | Pressemelding
12 mennesker mistet livet på norske veier i september. Halvparten av dem hadde ikke fylt 30 år.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom