Vil få bukt med trafikkfarlige russebusser: Samferdselsministeren ønsker bedre samarbeid over riksgrensen
Russetiden nærmer seg slutten, men i løpet av de siste ukene har flere svenskregistrerte russebusser blitt stoppet og ilagt bruksforbud i Norge på grunn av alvorlige tekniske feil og mangler.
– Jeg vet at mange har gledet seg til russetiden og jeg synes det er kjedelig at det går utover de enkelte russegruppene når bussene de har leid eller kjøpt ikke kan kjøre videre. Mange av bussene som har fått påvist store feil og mangler denne våren er leid i Sverige, som har andre regler enn vi har. Jeg har derfor tatt kontakt med infrastruktur- og bostadsminister i Sverige, Andreas Carlson, for å se på hvordan Norge og Sverige kan løse de særnorske utfordringene med russebusser, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
Norge har tidligere strammet inn reglene for ombygging av busser, og det er forbudt å montere sidevendte seter når bussene bygges om. Dette har ført til at flere utleieselskaper og russ drar til Sverige for å omgå ombyggingsreglene som gjelder i Norge. Det er spesielt ombygging til sidevendte seter og mange ståplasser som gjør svenskregistrerte busser så populære.
– Skadeomfanget i disse bussene kan bli stort, og vi kan ikke vente med å gjøre noe til det har skjedd en alvorlig ulykke. Jeg vil ikke være noen festbrems, og jeg ønsker at alle skal ha en bra russetid, men vi kan ikke kompromisse på trafikksikkerheten, sier Nygård.
- I mars varslet regjeringen at de ser på flere tiltak for at russebussene skal være så trygge som mulig. Les på nett: Regjeringen vil ha en mer trafikksikker russetid
Nøkkelord
Om oss
Samferdselsdepartementet har det overordnede ansvaret for rammevilkår for postvirksomheten, for luftfarts-, vei- og jernbanesektoren og for riksveiferjene.
Følg pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Samferdselsdepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
En mer trafikksikker russetid i 2026: Ikke lov å bruke sidevendte seter og ståplasser under kjøring15.9.2025 07:18:59 CEST | Pressemelding
Regjeringen strammer inn bruken av sidevendte seter og ståplasser under kjøring. Fra og med 1. januar 2026 er det ikke lov å bruke disse plassene under kjøring.
Høring: Vil gjøre det enklere å få reiseinformasjon11.9.2025 13:53:33 CEST | Pressemelding
Regjeringen foreslår å innføre et regelverk som skal gjøre det enklere for folk å få oversikt og riktig informasjon om transporttilbudet.
Ny finansieringsordning for Norske tog – staten tilbyr tilbakekjøp av Norske togs obligasjonsgjeld10.9.2025 13:27:58 CEST | Pressemelding
Gjennom behandlingen av revidert nasjonalbudsjett for 2025sluttet Stortinget seg til regjeringens forslag om å legge om finansieringsmodellen til Norske tog, fra at selskapet tar opp lån i det private lånemarkedet til at staten skal tilby slik lånefinansiering. Omleggingen skjedde 1. juli 2025.
Veiåpning: Rv. 4 mellom Almenningsdelet og Lygnebakken på Hadeland2.7.2025 14:01:12 CEST | Pressemelding
Nå er utbedringen av strekningen mellom Almenningsdelet og Lyngebakken på Hadeland ferdig. Rv. 4 har fått breddeutvidelse og er nå en mer trafikksikker strekning. Veien er den siste av tre delstrekninger på Rv. 4 mellom Roa og Lynga.
Ny milepæl for innkreving av bompenger fra utenlandske kjøretøy2.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
– Det er viktig for finansieringen av våre veier og for tilliten til hele bompengeordningen at vi får krevd inn bompenger også fra utenlandske kjøretøy. Det har imidlertid vært en utfordring å identifisere kjøretøy fra enkelte europeiske land. Fra 1. august vil regelverket være på plass for å kunne få dette til, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom