Nye tiltak for næringslivet i Øst-Finnmark
14.5.2024 14:49:47 CEST | Innovasjon Norge | Pressemelding
Innovasjon Norge får mulighet til å gi tilskudd til virksomheter i Øst-Finnmark. - Det er svært positivt at vi nå kan får anledning til å bistå bedriftene med alle våre ordninger, tilpasset de spesielle utfordringene næringslivet i regionen har på grunn av Russlands invasjon av Ukraina, sier administrerende direktør Håkon Haugli.

Endringen kommer med revidert nasjonalbudsjett som regjeringen la fram i dag. Innovasjon Norge fikk 20 millioner kroner til næringslivet i Øst-Finnmark i forbindelse med den ekstraordinære tiltakspakken som kom i juni i fjor. Den lave etterspørselen etter låneordningene har sammenheng med kapital- og risikosituasjonen for det lokale næringslivet.
Nærings- og fiskeridepartementet foreslår også å opprette et fast virkemiddel innenfor bevilgningen, rettet mot lokal næringsutvikling i Øst-Finnmark. Bakgrunnen er blant annet følgene av sanksjonene mot Russland.
Det nye virkemiddelet gjør det mulig å målrette innsatsen mot Øst-Finnmark.
Virkemiddelet er til bruk i disse kommunene:
Sør-Varanger, Vardø, Vadsø, Lebesby, Gamvik, Berlevåg, Tana, Nesseby og Båtsfjord.
- Dette er en svært velkommen endring, og gjør at vi i langt større grad kan bidra med den typen støtte næringslivet i området vårt etterspør, sier fungerende direktør for Innovasjon Norge Arktis, Øyvind Enstad Haga. – Det er mange bedrifter som har ønsket bidrag fra oss til å finansiere sine prosjekter, men som ikke har hatt anledning til å ta opp lån, nettopp fordi situasjonen i markedet har vært så vanskelig. Nå får vi helt andre muligheter til å bistå dem, sier han.
Innovasjon Norge skal forvalte ordningen, som innebærer investeringstilskudd til bedrifter, med mål om verdiskaping, sysselsetting og utvikling av næringslivet lokalt og regionalt. Innovasjon Norge skal legge vekt på prosjektenes betydning for lokalsamfunnene, og det vil være krav til bedriftsøkonomisk lønnsomhet, men ikke til innovasjonshøyde.
Kontakter
Kjetil Svorkmo BergmannKommunikasjonsrådgiver
Tel:908 20 918kjber@innovasjonnorge.noBilder

Lenker
Følg pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Innovasjon Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Dette er finalistene til Eksportprisen2.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Sero, Tomra og Jotron er de tre finalistene til Eksportprisen.
Ti bedrifter nominert til Eksportprisen12.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Årets ti nominerte representerer fremragende norsk teknologi, industri og kompetanse fra hele landet, og har alle solide gjennombrudd i globale markeder.
Norsk reiseliv på vekstkurs11.2.2026 11:06:10 CET | Pressemelding
Norge hadde i 2025 rekordmange overnattinger ved kommersielle overnattingssteder.
Brødrene Freberg vinner den nasjonale bedriftsutviklingsprisen i landbruket15.1.2026 13:52:15 CET | Pressemelding
Grønnsaksprodusenten fra Nøtterøy gikk helt til topps i den nasjonale kåringen.
Mindre eksporthjelp til norske bedrifter8.1.2026 15:36:38 CET | Pressemelding
Som følge av vedtatt statsbudsjett for 2026 må Innovasjon Norge redusere kapasiteten i eksportarbeidet både i Norge og internasjonalt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom