Et løft for NRK, Ensjø og byen
- NRKs nye hovedkontor på Ensjø i Oslo skal bli et kreativt mediehus i verdensklasse og bidra til å gi området og byen et skikkelig løft, sier kringkastingssjef Vibeke Fürst Haugen. Nye illustrasjoner viser mulighetene i NRKs byggeprosjekt.

NRK planlegger å flytte inn i nytt hovedkontor på Ensjø i 2029. Forslag til reguleringsplan blir sendt til Plan- og bygningsetaten i Oslo kommune i august i år. Nå deler NRK nye illustrasjoner som viser hvilke kvaliteter det nye hovedkontoret på Ensjø kan tilføre området og byen.
Kringkastingssjef Vibeke Fürst Haugen er begeistret for mulighetene illustrasjonene synliggjør.
- Jeg syns de er inspirerende og informative. De viser at det på Normannsløkka er mulig å realisere et bygg som oppfyller NRKs visjon om et kreativt mediehus i verdensklasse, og som samtidig bidrar til å gi Ensjø og byen et skikkelig løft.
Hun understreker at dette er foreløpige illustrasjoner som viser potensialet og et mulighetsspenn, og ikke et ferdig tegnet bygg.
- De er realistiske når det gjelder høyder, volumer og hvordan et bygg på 50.000 m2 kan tilpasses tomta, omgivelsene og byen rundt. Det nye bygget vil tilrettelegge for NRKs behov og fremtidige medieproduksjon. Det kommer til å bli et veldig godt sted å jobbe.

Utlyser arkitektkonkurranse
Illustrasjonene er laget av NRKs reguleringsarkitekter i Rodeo og Nordic. I neste fase starter arbeidet med å detaljere og utforme bygget.
- Vi er opptatt av at det blir et bygg med gode arkitektoniske kvaliteter, et bygg som begeistrer. Vi har god dialog med Norske arkitekters landsforbund og over sommeren håper vi å kunne utlyse en arkitektkonkurranse, forteller Fürst Haugen.
Et nytt kapittel på Ensjø
Nyheter og debatt, studio-innspillinger med publikum og konserter med Kringkastingsorkestret er noe av det som vil gi en ny puls til området. Svært mange mennesker kommer til å bruke bygget. I tillegg til NRKs ansatte, vil det være en jevn strøm av samarbeidspartnere, gjester og deltakere i NRKs produksjoner.
- NRK vil bli et nytt omdreiningspunkt på Ensjø, et mediehus tett integrert med omgivelsene og byen. Jeg er sikker på at dette vil gi mange positive ringvirkninger for både NRK og nabolaget, sier kringkastingssjefen.

Åpent, inviterende og grønt
NRK har høye bærekraftambisjoner både for selve bygget og tomten.
Nylig signerte NRK en intensjonsavtale med FutureBuilt der målet er at NRK skal bli et forbildeprosjekt innen bærekraft og miljø. FutureBuilt er et innovasjonsprogram for bærekraftig byutvikling med Oslo kommune som en av partnerne.
- Vi skal ha et bærekraftig, attraktivt og inviterende bygg. Vi vil tilføre nye grønne byrom der det i dag er barrierer og harde flater, fastslår kringkastingssjefen.
Overordnet fremdriftsplan: |
|
Kontakter
Øyvind Werner ØfstiSamfunnskontakt og kommunikasjonsansvarligProsjekt Normannsløkka
Tel:41680697oyvind.werner.ofsti@nrk.noBilder






Om NRK
NRK skal styrke demokratiet, samle og engasjere alle som bor i Norge. NRK er Norges offentlig eide allmennkringkaster med et bredt radio-, TV-, nett- og podkasttilbud, og ni av ti nordmenn bruker minst ett NRK-tilbud daglig. NRK har cirka 3300 ansatte fordelt på om lag 50 kontorer rundt om i landet.
Følg pressemeldinger fra NRK
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NRK på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NRK
Howard er tilbake!2.7.2025 10:13:37 CEST | Pressemelding
90-tallshelten Howard gjør radio-comeback. I sommer blir det poprush på NRK P1.
Dette er de nye deltakerne i «Norges tøffeste»27.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
Den nye sesongen blir både større og tøffere når 12 deltakere kjemper om den gjeve tittelen.
Her er årets FleRe-stipendiater25.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Seks stipendiater med flerkulturell kompetanse har fått plass i årets FleRe-program.
NRK Leseklubbens sommergave til alle bokelskere23.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
I sommer kan du lytte til alle bøkene fra NRK Leseklubben, helt gratis!
NRK TV-aksjonen i 2026 til Flyktninghjelpen18.6.2025 17:01:00 CEST | Pressemelding
Stiftelsen Flyktninghjelpen er tildelt TV-aksjonen i NRK for 2026
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom