Tolletaten har gjort rekordstort pengebeslag
Beslaget på over 4 millioner svenske kroner er et av Norgeshistoriens største.

Det var andre helgen i april at et norskregistrert kjøretøy med to personer ble stanset av tollere etter å ha innpassert en grenseovergang på Østlandet.
Bilen og personene ble tatt med til lokalt tollsted for kontroll, hvor tollere gjorde et oppsiktsvekkende funn. I bilen fant de flere plastposer inneholdende bunker med svenske sedler.
Til sammen ble det avdekket ca. 4,2 millioner svenske kroner.
— Moduset og størrelsesordenen på beslaget tyder på at det er organiserte kriminelle nettverk som står bak smuglingen, sier tolldirektør Øystein Børmer.
Rammer de kriminelle hardt
Beslaget på fire millioner kroner er et av Norgeshistoriens største valutabeslag. Ifølge Tolletatens beslagsoversikt over de siste ti årene, er det bare tre valutabeslag som er større. Et på ca. 11 millioner kr i 2016, et på ca. 30 kr millioner i 2022 og et på ca. 5 millioner kr beslaglagt i fjor.
— De kriminelles driver er nesten alltid profitt. Ved å hindre pengestrømmene, rammer vi de kriminelle nettverkene der det svir som mest, sier tolldirektør Øystein Børmer.
Personene ble pågrepet, og forholdet er anmeldt til politiet som har ansvar for den videre etterforskningen.
Kan gjøre det mindre lukrativt
Det er i hovedsak kriminelle nettverk med et stort hvitvaskingsbehov som står bak valutasmuglingen i landet. Pengene blir ofte brukt til å opprettholde kriminell virksomhet eller begå nye kriminelle handlinger, som å finansiere terror eller nye narkotika- og våpenkjøp.
— Slike valutabeslag bidrar til å gjøre det mindre lukrativt å drive narkotikahandel eller annen kriminalitet mot Norge. Jo mer vi klarer å avdekke av slik valutasmugling, jo mindre attraktivt blir Norge for utenlandske kriminelle, forklarer Børmer.
Tolletaten anslår at det i Norge smugles kontanter for flere milliarder kroner hvert eneste år.
— Det er enorme beløp. Lav risiko for å bli tatt og lave strafferammer i kombinasjon med stadig mer innovative måter å smugle valuta på, gjør dette til en betydelig utfordring for Tolletaten, sier Børmer.
Tollbeslaget er det andre store valutabeslaget på kort tid. I mars stoppet årvåkne tollere på Ørje en person som forsøkte å smugle til sammen 1,4 millioner kroner gjemt i en pakke med bleier. Også denne saken er under etterforskning hos politiet.
Kontakter
PressevaktPressevaktTolletaten
Tel:97650370pressevakt@toll.noBilder


Om oss
Tolletaten er ein etat under Finansdepartementet. Vi er organisert i seks divisjonar. Det var 1529 tilsette i etaten per 31. desember 2019. Øystein Børmer er tolldirektør.
Følg pressemeldinger fra Tolletaten
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Tolletaten på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Tolletaten
Tolletaten kontrollerte nærmere 100 fritidsbåter under årets pinseaksjon9.6.2025 19:46:25 CEST | Pressemelding
— Det var mange som hadde fått med seg at vi var ute og kontrollerte på sjøen i pinsen, sier avdelingsdirektør Tim Gurrik.
Tolletaten varsler storkontroll i pinsen6.6.2025 07:00:06 CEST | Pressemelding
– Vi kommer til å benytte alt vi har av maritime ressurser for å dekke et størst mulig område, sier avdelingsdirektør Tim Gurrik.
Tolletaten advarer mot «Barbie-dop» og slankemidler8.5.2025 09:00:56 CEST | Pressemelding
Tolletaten stanser jevnlig ulovlige slanke- og bruningsmidler i posten. Nå advares det mot helsefarlig «Barbie-dop» og slankemidler fra utlandet.
Tolletaten beslagla 147 kilo kokain5.5.2025 08:31:30 CEST | Pressemelding
Beslaget som ble gjort i begynnelsen av april, har en estimert gateverdi på over 170 millioner kroner.
Pågående svindelforsøk – utgir seg for å være Tolletaten2.5.2025 12:29:35 CEST | Pressemelding
Et stort antall privatpersoner oppgir å ha mottatt e-poster fra uvedkommende som utgir seg for å være Tolletaten. I e-posten bes mottakerne om betaling for tilbakeholdt postsending.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom