MFU har fattet to vedtak som begge feller leketøyskjeden Ringo
Den ene saken gjelder en markedsføringskampanje på Instagram, og den andre saken gjelder oppstilling av søtsaker i leketøysforretningen.

Lenke til begge vedtakene følger nedenfor under fanen «Lenker».
I vedtak 3/2024 medførte produktutvalget, den aktuelle bruken av Instagram og de anvendte virkemidlene at utvalget vurderte markedsføringskampanjen til å være i strid med aktsomhetsregelen, jf. retningslinjenes pkt. 4.
I vedtak 4/2024 var den aktuelle oppstillingen i grenseland av hva som tillates. Avgjørelsen er basert på en konkret vurdering der det er lagt vekt på at oppstillingen befinner seg i en leketøysforretning.
Kontakter
Carsten GunnarstorpSekretariatslederMFU - Matvarebransjens faglige utvalg
Tel:+47 411 04 055carsten.gunnarstorp@mfu.asLenker
Om MFU
Matbransjens Faglige Utvalg (MFU) ble etablert i 2013 for å begrense markedsføringen av usunn mat og drikke overfor barn og ungdom. Ordningen er etablert og drives av Virke, ANFO og NHO mat og drikke. Alle kan klage på markedsføringstiltak via www.mfu.as.
Følg pressemeldinger fra MFU - Matbransjens Faglige Utvalg
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra MFU - Matbransjens Faglige Utvalg på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra MFU - Matbransjens Faglige Utvalg
Matbransjens Faglige Utvalg (MFU) innstiller klagebehandling og forhåndsvurderinger20.5.2025 12:55:00 CEST | Pressemelding
Markedsføringsaktiviteter strekker seg over tid, og MFU vil unngå å villede berørte aktører og forbrukere med tanke på hva som vil være lovlig markedsføring.
Europris felt for markedsføringstiltak i strid med MFUs retningslinjer6.5.2025 10:59:32 CEST | Pressemelding
Saken gjelder markedsføring og salg av produktet Snackles – en kosebamse som holder i produkter som er omfattet av MFUs produktliste.
MFU har fattet vedtak vedrørende Coca-Cola23.4.2025 10:28:02 CEST | Pressemelding
Coca-Cola er frikjent for utendørsreklame på Oslo Sentralbanestasjon
MFU har fattet vedtak som dels feller og dels frikjenner Sagene Torg9.4.2025 12:28:11 CEST | Pressemelding
Saken gjelder salg av søtsaker med barnslig emballasje og produktutforming.
MFU har fattet 3 nye vedtak som feller leketøysforretninger8.4.2025 11:01:13 CEST | Pressemelding
Vedtakene gjelder butikker om inngår i kjedene Lekia, Yes Vi Leker og Extra leker.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom