Køkaos i Oslo: Koster 1,2 millioner i minuttet
6.5.2024 07:00:00 CEST | NAF | Pressemelding
Køene i og rundt Oslo koster 16 millioner kroner om dagen for bilistene i tapt tid. Bare ett minutt mer i kø øker kostnaden med 1,2 millioner kroner. – Trengsel har en høy pris. Kostnaden for samfunnet blir store når køene vokser, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.

Fra 6. mai stenges kollektivfeltene i og rundt Oslo for elbilister. Da blir det trangere om plassen på veiene. Kø i Osloområdet koster allerede dyrt, hele 16 millioner per dag. Hvis alle som står i kø i dag må stå ett minutt lenger i kø vil kostnaden øke med 1,2 millioner dagen. For samfunnet utgjør det 4 milliarder kroner i tapt tid på et arbeidsår.
– Fire milliarder er det samfunnet taper på at du og jeg står i kø. Det er høyt nok i seg selv. Men om køene i Oslo vokser, vil det også påvirke all gjennomgangstrafikken og varetransporten som er innom Oslo på vei ut til hele landet, sier Ingunn Handagard.
Tre år med stillstand gjennom hovedstaden
At elbilistene mister tilgang til kollektivfeltene er første ledd i at veinettet i og rundt Oslo strupes. Fra 1. juni vil Ring 1 være stengt for trafikk i tre år. Da må trafikken som tilsvarer en firefelts motorvei, over på andre deler av veinettet i og rundt Oslo. NAF frykter trafikkaos.
– Vi er bekymret for at det blir tre år med stillstand på hovedveiene som går gjennom Oslo. Oslo mangler gode omkjøringsveier, og trafikken ledes inn på et veinett uten kapasitet. Derfor etterlyser vi flere tiltak som gjør at pendlerne kan sette fra seg bilen. Ekstra busser, innfartsparkeringer og lavere pris på kollektivbilletter er grep som kan lette presset på veinettet, sier Handagard.
Elbilistene står mest i kø i dag
Mange som i dag kjører elbil, vil måtte finne andre reisemåter. I NAFs Trafikantbarometer er det elbilistene som oppgir at de står mest i kø. Når tilgangen til kollektivfelt stenges, er det for at bussene skal få bedre fremkommelighet. NAF er skeptisk til å stenge tilgangen helt, og mener andre løsninger bør vurderes.
– Nå må veimyndighetene følge nøye med. Om det viser seg at det er kapasitet til at elbilene kan bruke kollektivfeltet deler av døgnet eller om man er tre eller fire i bilen, bør det åpnes for det. Målet må være at flest mulig kan reise på den måten som passer dem, ikke å stenge ned en populær elbilfordel, sier Handagard.
Bakgrunn
Utregningen er gjort på bakgrunn av tall fra NAFs Trafikantbarometer 2023. Der har de som bruker bil på hverdagsreisen svart på hvor mange minutter de står i kø per dag. Køkostnaden er regnet ut i fra Vegvesenets tall for verdien av tiden bilistene taper på å stå i kø.
Nøkkelord
Kontakter
Ingunn HandagardPressesjef
Tel:+47 920 66 505ingunn.handagard@naf.noOm oss
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 67 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
Avgiftsfritaket på bensin- og diesel fungerer22.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Prisene på drivstoff gikk ned i april etter rekordpriser i mars. – Dette viser at avgiftsfritaket virker som det skal og hjelper eierne av bensin- og dieselbiler, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Flest elbilister på bilferie19.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
I sommer er det flere som skal på bilferie med elbil enn bensin- og dieselbil, viser en fersk undersøkelse. – Lengre rekkevidde og bedre tilgang til lading gjør at elbilene vil dominere i sommerferietrafikken, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Elbilinteressen øker med stigende oljepris13.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
I flere år har NAFs undersøkelser vist at rundt 45 prosent svarer at deres neste bil skal være en elbil. – Nå ser vi et byks, og over halvparten vil nå ha elbil, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: Ingen ekstra penger til vei der behovet er størst12.5.2026 13:00:05 CEST | Pressemelding
Forfallet på fylkesveiene vil fortsette å øke, advarer NAF, etter at regjeringen har lagt frem forslaget til revidert nasjonalbudsjett. – Uten ekstra midler vil ikke fylkene klare å ta vare på veiene som er i dårligst stand, og som folk er avhengige av i hverdagen, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
NAF: Økt veiforfall svekker beredskapen11.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Det stadig økende forfallet på fylkesveiene kan svekke samfunnssikkerheten, advarer NAF. – Det må mye mer midler på plass hvis fylkene ta igjen forfallet og øke sikkerheten på veiene de har ansvar for, sier Stig Skjøstad, administrerende direktør i NAF, Norges Automobil-Forbund.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom