Anne Berit Figenschau blir ny regiondirektør i Innovasjon Norge
Anne Berit Figenschau er ansatt som ny regiondirektør i Innovasjon Norge Arktis. – Jeg brenner for at vi skal utnytte de enorme mulighetene som ligger i Troms, Finnmark og Svalbard, slik at vi kan skape nye, grønne og lønnsomme næringer og attraktive arbeidsplasser, sier Anne Berit Figenschau.

Det var stor interesse for stillingen som ny regiondirektør. I sin nye rolle skal Figenschau lede over 30 kolleger ved kontorer både i Vadsø, Alta, Kirkenes og Tromsø.
– Arktis er en viktig region, for oss i Innovasjon Norge og for Norge for øvrig, og det er avgjørende for oss å få en god leder på plass her. Derfor er det gledelig å oppleve at det er stor interesse for Innovasjon Norge i Troms og Finnmark, og det har vært en glede å være med i denne rekrutteringsprosessen, sier Helle Øverbye, divisjonsdirektør i Innovasjon Norge.
– Vi har snakket med mange spennende, morsomme og kompetente kandidater. Anne Berit Figenschau er en kapasitet som leder, hun er allsidig og kompetent, og har et stort nettverk og et hjerte som banker for nord. Det er med stolthet og glede vi nå kan ønske Anne Berit Figenschau velkommen til oss som regiondirektør, sier Helle Øverbye.
Figenschau tar med seg mange års ledererfaring inn i jobben. Hun kommer fra stillingen som seksjonssjef i Skatteetaten, og har tidligere vært finansbyråd i Tromsø kommune. Hun har erfaring fra reiselivet i Visit Tromsø-region og teknologi- og ledererfaring fra Dualog og Telenor. Anne Berit Figenschau har en MBA i strategisk ledelse og økonomi fra Universitetet i Tromsø.
– Jeg er utrolig stolt og ydmyk over å bli gitt denne muligheten, og gleder meg til å starte som regiondirektør i Innovasjon Norge Arktis. Jeg ser frem til å jobbe sammen med kollegaer og samarbeidspartnere for å sikre fremvekst av nye næringer og styrking av eksisterende næringsliv i landsdelen, sier Figenschau.
Figenschau starter i jobben som regiondirektør 10. juni 2024.
Kontakt: Anne Berit Figenschau, tlf 913 63 001
Kontakter
Pressevakt
Pressevakten svarer på alle henvendelser fra pressen innenfor kontortiden.
Bilder

Følg pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Innovasjon Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Innovasjon Norge
«Skyssen» vinn landbrukspris!10.12.2025 13:50:16 CET | Pressemelding
Oldedalen Skyss AS kåra til fylkesvinnar av Bedriftsutviklingsprisen i landbruket 2025 i Vestland.
Innovasjon Norge får ansvar for næringslivsbesøk til Norge26.11.2025 11:13:58 CET | Pressemelding
Innovasjon Norge har fått ansvaret for innkommende næringslivsdelegasjoner til Norge, og lager et system der utenlandske miljøer kan søke om hjelp til besøk til Norge. Målet er å bidra til økt eksport, investeringer og verdiskapende samarbeid mellom norske og utenlandske aktører.
Innovasjon Norge fordeler 19 millioner til innovasjonsmiljøer25.11.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
I alt får 13 ulike miljøer opp mot tre millioner kroner i tilskudd fra Innovasjon Norge til å utvikle og levere innovasjonstjenester til oppstartsbedrifter. Målet er å styrke miljøene og aktørene som bidrar til å utvikle entreprenørskap og innovasjon i Norge.
Ingar Valvik ny regiondirektør Innovasjon Noreg Vestland21.11.2025 09:00:00 CET | Pressemelding
Av over 70 søkarar til stillinga, trakk Ingar Valvik det lengste strået.
Rekordhøy verdiskaping i norsk reiseliv i 202420.11.2025 10:24:22 CET | Pressemelding
Norske reiselivsbedrifter skapte verdier for 120,6 milliarder kroner i 2024. Det er en økning på 3,9 milliarder kroner, tilsvarende 3,3 prosent, sammenlignet med 2023, viser nye tall fra EY utarbeidet på oppdrag fra Innovasjon Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom