Enighet i lønnsoppgjøret i Posten Bring AS
29.4.2024 12:00:00 CEST | Fagforbundet | Pressemelding
Fagforbundet har blitt enig med Posten Bring AS om hovedoppgjøret 2024. Resultatet er i tråd med frontfagets ramme, og har en lavlønnsprofil.

– Vi er godt fornøyd med resultatet. Oppgjøret er i tråd med frontfaget, noe som tilsier at våre medlemmer vil få økt kjøpekraft. Vi gikk inn i forhandlingene med et tydelig krav om å prioritere de med lavest lønn. Det har vi fått til, sier Gerd Øiahals, leder i Fagforbundet Post og finans.
Arbeidstakere med årslønn lavere enn 520.000 kroner gis et tillegg på 26.000 kroner i året. De med en årslønn på over 520.000 kroner vil få et tillegg på 5 prosent. Tilleggene er inkludert tillegg avtalt i de innledende sentrale forhandlingene.
Det er gjort endringer i lønnsrammen som spesielt treffer de med lavest lønn. Noen vil få opptil 35.000 kroner med denne justeringen.
– Vi har også fått løfta ubekvemstillegget på morgen og kveld til 25 kroner per time. I sum er dette et godt oppgjør for hele laget i Posten Bring AS, sier Øiahals.
Endelig får folk betalt for reise
Mange av arbeidstakerne i Posten Bring AS bruker mye tid på å reise. Det er en del av jobben. Fagforbundet har i lang tid hatt som prinsipp at alle som jobber i Posten Bring AS skal få betalt for den tida de jobber.
– Endelig har vi fått på plass godtgjørelse på all avtalt reisetid. Det anser vi som en stor seier. Det vil bety mye for lønna til de som tilbringer lange arbeidsdager i bilen, sier Øiahals.
Styrket satsing på egne ansatte
Løsningen gir betydelige muligheter for kompetanseutvikling. Det er avtalt at bedriften så langt som mulig skal utvikle egne ansatte. Sammen skal arbeidstaker- og arbeidsgiversida årlig avtale konkrete satsingsområder for kompetanseheving, basert både på arbeidstakernes behov og bedriftens planer.
I tillegg økes rammen for stipendordningen fra 1,5 millioner kroner til 2,25 millioner kroner.
– Det var forbundet som i sin tid klarte å få på plass en stipendordning i bedriften. Vi er stolt over at vi har klart å fylle på med midler i ordningen. Som alt annet er det også blitt dyrere å etterutdanne seg, sier Øiahals, og legger til:
– Samlet sett utgjør dette en kraftig styrket satsing på kompetanseutviklinga til medlemmene våre i Posten Bring AS.
Kontakter
Gerd ØiahalsLederFagforbundet Post og finans
Tel:90725479Om Fagforbundet
Fagforbundet er LOs største forbund, med over 400 000 medlemmer. Vår hovedoppgave er å sikre medlemmene gode og trygge lønns- og arbeidsvilkår. Som landets største arbeidstakerorganisasjon har vi også tyngde og politisk gjennomslagskraft til å styrke og videreutvikle velferdsstaten
Følg pressemeldinger fra Fagforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fagforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fagforbundet
Streik avsluttet i Diakonhjemmet28.8.2026 08:00:06 CEST | Pressemelding
Natt til fredag kom to nye tariffavtaler på plass etter møte hos Riksmekleren.
Streik i Diakonhjemmet omsorg og Diakonhjemmet Stiftelsen26.8.2026 07:46:00 CEST | Pressemelding
Det er streik i Diakonhjemmet omsorg AS og Diakonhjemmet Stiftelsen på grunn av uenighet om opprettelse av nye tariffavtaler. Striden har stått om de sentrale spørsmålene i en tariffavtale: pensjon, lønn og arbeidstid.
Frisørene vant fram i meklinga25.8.2026 11:04:41 CEST | Pressemelding
Det blir ingen frisørstreik etter at Fagforbundet og NHO Service og Handel ble enige i morgentimene tirsdag 25. august.
Fare for frisørstreik – her kan det bli streik19.8.2026 15:10:38 CEST | Pressemelding
Meklingsfristen er ved midnatt natt til tirsdag 25. august. Fagforbundet varsler at 165 frisører i Bergen er klare til streik fra tirsdag morgen hvis meklingen ikke fører fram.
Brudd i lønnsoppgjøret for ansatte i privat helse og omsorg23.6.2026 17:49:51 CEST | Pressemelding
Forhandlingene mellom Fagforbundet og NHO Geneo om Helse- og omsorgsoverenskomsten førte ikke fram. Dermed går oppgjøret til mekling. Fagforbundets fremste mål for forhandlingene var å sikre medlemmene reallønnsvekst. – Vi har møtt en arbeidsgiver som ikke var villig til å komme oss i møte. Mange av våre medlemmer tjener lite, derfor var reallønnsvekst et krystallklart krav fra oss. Et annet viktig krav var å sikre forskuttering av pleiepenger. Når arbeidsgiver ikke gikk med på disse kravene, måtte det bli brudd, sier Tarjei Leistad fra Fagforbundets ledelse. Avtalen det ble forhandlet om er Helse- og omsorgsoverenskomsten, kalt avtale 481. Fagforbundet forhandlet sammen med FO. Hvis partene ikke kommer til enighet hos Riksmekleren, vil det bli streik. Meklingsdato er foreløpig ikke satt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom