Norskutviklet standard har bidratt til kraftig nedgang i rømming av fisk
27 land har vist interesse for den norskutviklede standarden som har bidratt til en enorm nedgang i rømming av fisk fra oppdrettsanlegg i Norge. Rømming av fisk fra oppdrettsanlegg er et stort miljøproblem, og resten av verden ser til Norge.

Aktører innen fiskeoppdrett i 27 land har kjøpt den norske standarden for flytende akvakulturanlegg. Flest kjøpere utenfor Norge finner man i England, USA, Canada, Færøyene, Sør-Korea og Sverige.
- Den norske standarden er den strengeste i verden, og den internasjonale interessen viser at rømming av fisk er en utfordring som tas på høyeste alvor. Dette er eksport av norsk kunnskap som gir enorm nytteverdi for andre land, sier administrerende direktør i Standard Norge, Jacob Mehus
Standarden NS 9415 gir grunnleggende krav til prosjektering, utførelse og bruk av oppdrettsanlegg. Formålet er å hindre at fisken rømmer. Rømming av fisk fra oppdrettsanlegg har store negative ringvirkninger på miljøet. Rømming kan blant annen bidra til spredning av lus og sykdommer og negativ genetisk påvirkning av etablerte fiskearter. Dette kan i verste fall føre til utrydning av villaksen i enkelte elveløp.
Standarden er forskriftsfestet
Standarden ble i 2004 en del av forskriften alle norske aktører som driver med fiskeoppdrett i sjø må følge. Etter at standarden ble en del av forskriften, har nedgangen i rømming av fisk gått fra cirka 400.000 rømte laks i 2003 til cirka 56.000 i 2022. I samme periode har antall laks produsert i oppdrettsanleggene tredoblet seg. Fra rundt 500.000 tonn laks i 2003 til rundt 1,5 millioner tonn laks i 2022.
- Standarden NS 9415 og internkontrollforskriften (forskrift om systematisk helse-, miljø- og sikkerhetsarbeid i virksomheter) har bidratt til at bedriftene har skjerpet kravene til risikoanalyser, prosedyrer og avvikshåndtering. I tillegg har vi gjennomført kurs i rømmingssikring og etablert Rømmingsutvalget i 2005. Summen av dette har bidratt til den sterke nedgangen vi har hatt i rømmingshendelser, sier Trude H Nordli, fagsjef miljø og helse i Sjømat Norge.
Anerkjent standard i alle land som driver produksjon av laks
Standarden er utarbeidet av Standard Norge i et godt samarbeid med myndighetene, og Fiskeridirektoratet er tungt til stede i komiteen som har utarbeidet standarden.
- NS 9415 er en av de mest omfattende standardene innenfor akvakultur og en anerkjent standard i alle land som driver med produksjon av laks i sjø. Myndigheter i andre land henvender seg til oss fordi de ser at gode tekniske standarder er en forutsetning for å ivareta den strukturelle integriteten til akvakulturanlegg, og markedet stiller i tillegg strenge krav til bærekraft. Dette er meget positivt, sier seniorrådgiver i Fiskeridirektoratet, Erlend Hopsdal Skjetne.
Kontakter
Bjørnar Sølvik-JensenKommunikasjonsrådgiverStandard Norge
Tel:+4741515375bsj@standard.noMarit SæterDirektør kommunikasjon
Tel:+47 970 27 956msa@standard.noOm Standard Norge
Standard Norge utvikler og forvalter standarder i Norge, og har enerett på å utgi Norsk Standard. Medlemmene våre er både næringsliv, myndigheter, interesseorganisasjoner, forbrukerorganisasjoner, forskningsinstitusjoner og andre. Over 4 000 norske eksperter er med i standardiseringsarbeid i regi av Standard Norge på nasjonalt eller internasjonalt plan.

Følg pressemeldinger fra Standard Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Standard Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Standard Norge
Ny avtaleblankett skal redusere konflikter om parkeringsplasser i nybygg5.2.2025 12:09:35 CET | Pressemelding
Byggblankett 3462 er en ny avtaleblankett som skal bidra til færre tvister i forbindelse med kjøp av parkeringsplasser i nybygg. Den standardiserer en rekke spørsmål som partene bør avklare, og sikrer økt forutsigbarhet både for kjøper, selger og entreprenør.
Ny Norsk Standard for guiders kompetanse30.1.2025 08:01:18 CET | Pressemelding
Standard Norge har etablert en komité som skal ferdigstille en Norsk Standard for guiders kompetanse. Dette er en del av regjeringens satsing på reiseliv i Norge de kommende årene.
Oppmannslisten utvides og erstattes av ekspertliste21.1.2025 08:42:22 CET | Pressemelding
Nå blir det enklere å finne riktig fagperson for å løse en tvist mellom parter som har inngått en kontrakt hvor oppmannsavgjørelse er et tvisteløsningsalternativ.
Hvor mye snø tåler taket ditt?7.1.2025 13:45:04 CET | Pressemelding
Brøytemannskaper står nå på døgnet rundt for å holde veier åpne og sørge for fremkommeligheten, men ikke glem at snøen også samler seg over hodet på deg – bokstavelig talt. Store snømengder på taket kan skade huset, og i verste fall føre til kollaps.
Fyrverkeriet skal være merket18.12.2024 12:24:55 CET | Pressemelding
Det stilles strenge krav til fyrverkeri som selges i norske butikker. Fyrverkeriet skal følge forskriften om pyrotekniske artikler, og dette kan man sikre seg ved å se etter CE-merket.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom