– Veldig spennende!
Konkurransen om å få bygge E6 Megården-Sommerset er i gang. Planen er å inngå kontrakt tidlig i 2025 med byggestart vår samme år.

– Vi tror dette blir et veldig artig prosjekt med spennende utfordringer for gode entreprenører med solid tunnelerfaring. Det sier prosjektsjef for prosjekt Salten hos Statens vegvesen, Steinar Livik.
Strekningen E6 Megården-Sommerset er sørligste og første byggetrinn på prosjektet E6 Megården–Mørsvikbotn. Hele prosjektet ligger i Sørfold kommune.
Dette skal bygges
Arbeidene på E6 Megården-Sommerset omfatter prosjektering og bygging av ca. 21,5 km ny E6 på strekningen fra Megården til Sommerset.
På strekningene inngår tre tunneler på til sammen ca. 13,8 km, ca. 6,9 km. veg i dagen samt to større brukonstruksjoner på til sammen ca. 730 m. I tillegg inngår flere mindre konstruksjoner, kanalisert kryss, avkjørsler, stopplommer, landbruksveger, stikkrenner, vegutstyr, elektro mv.
Kostnad
Statens vegvesen skal bygge vegen for en totalkostnad på 5,4 milliarder kroner i (2022 kr). Også kalt styringsramme. Totalkostnaden skal dekke alle utgifter blant annet planlegging, grunnerverv, grunnundersøkelser, bygging og oppfølging til veganlegget er ferdig og godkjent.
Stortinget har som vanlig i alle store vegutbygginger satt av en usikkerhetsbuffer, og opererer derfor med en kostnadsramme på 6,6 milliarder kroner (2022).
Miljøkrav
I utgangspunktet skal de ulike klima og miljøtiltakene leverandøren eventuelt tilbyr i våre konkurranser vektes med minimum 30 prosent. Men fordi konkrete krav åpenbart vil gi bedre klima- og miljøeffekt enn vekting i denne utbyggingen, benyttes unntaksregelen etter anskaffelsesforskriften FOA § 7-9 (4).De fleste klima- og miljøtiltakene i dette prosjektet er derfor definert som konkrete krav i konkurransegrunnlaget.
Tilbudte løsninger som er bedre enn våre klima- og miljøkrav, vil bli premiert. Det settes også av et klimafond for å kunne innføre nye klima og miljøtiltak i kontraktsperioden.
Utfordrende oppdrag
– Det mest utfordrende i dette prosjektet er noen steder med krevende grunnforhold, stort masseoverskudd, nærhetet til eksisterende E6 og polarbanen, samt en stor fjordkryssing med bru.
Dette er heldigvis utfordringer mange entreprenører er vant til å takle, oppsummerer prosjektleder Alf-Tore Angelsen.
En totalentreprenør
Anskaffelsen gjøres som totalentreprise med forhandling (NS 8407). Det betyr at Vegvesenet velger ut tre til fire leverandører med relevant erfaring som får levere tilbud i konkurransen. Etter hvert tilbud vil det bli forhandlet om kvalitet og pris. Entreprenøren med best forhold mellom løsning, gjennomføring og pris vinner oppdraget.
Kontakter
Steinar LivikProsjektsjef prosjekt SaltenStatens vegvesen / Utbygging Nord
Tel:92064393steinar.livik@vegvesen.noAlf-Tore AngelsenProsjektleder E6 Megården-SommersetStatens vegvesen / Utbygging Nord
Tel:+4791656231alf-tore.angelsen@vegvesen.noBilder

Lenker
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Krav om grønn asfalt gir grønnere skipsfart1.7.2025 14:00:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesens belønning av CO2-kutt i asfalt fører til en ny milepæl for grønnere skipsfart.
Klart for offisiell åpning av Rv. 4 Almenningsdelet – Lygnebakken1.7.2025 09:36:40 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen har gleden av å invitere til offisiell åpning av vegprosjektet Rv. 4 Almenningsdelet – Lygnebakken onsdag 2. juli 2025 kl. 11.00.
Svært dyster juni: 17 drept i trafikken1.7.2025 06:29:11 CEST | Pressemelding
17 personer døde i trafikken i juni. Over halvparten var ubeskyttede trafikanter. Særlig var det mange som ble drept på mc eller sykkel. Dette viser Statens vegvesens foreløpige ulykkestall.
Advarer mot sterke inntrykk i sommer: Denne sommeren kan bli den dødeligste på flere år30.6.2025 13:21:27 CEST | Pressemelding
Flere MC liv har gått tapt denne sesongen og i helga var det flere ulykker på MC. Nødetatene og Statens vegvesen ber nå alle som skal ut i sommertrafikken om hjelp.
Fredag starter nødvendig vedlikehold av E6 Klemetsrud bru30.6.2025 10:01:14 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen skal skifte brufuger på E6 Klemetsrud bru sør for Oslo. Arbeidet starter fredag 4. juli kl. 22.00 og to kjørefelt mot Oslo blir stengt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom